Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Malowanie mebli z okleiny na biało – praktyczny poradnik

Malowanie mebli z okleiny na biało – praktyczny poradnik

Malowanie mebli z okleiny na biało – praktyczny poradnik

Masz stare meble z okleiny? Takie, które wymagają już wymiany lub renowacji? Zależy Ci na powiewie świeżości we wnętrzu? Mam na to świetny sposób! Jeśli lubisz przeróbki typu DIY, z pewnością będziesz zadowolony! Opowiem bowiem dziś o tym, jak wygląda malowanie mebli z okleiny na biało. Zapraszam na praktyczny poradnik z instrukcją krok po kroku!

Na początek, czym są w ogóle meble z okleiny?

Zanim zaczniesz malować swoje meble według instrukcji, którą zaraz Ci przedstawię, sprawdź, czy aby na pewno Twoje elementy wyposażenia są wykonane z takiego materiału. Pamiętaj, że okleina to po prostu samoprzylepna folia PCV. Najczęściej producenci dodatkowo zabezpieczają ją specjalnym lakierem. Dzięki temu powierzchnia pięknie się prezentuje i na dłużej zachowuje swój idealny wygląd. Wzory okleiny mogą być różne. Najczęściej jednak spotkasz się zapewne z modelami, w których folia imituje naturalne drewno. 

Sprawdź więc, czy Twoje meble są pokryte okleiną. Jak? Najprościej zerknąć na boki poszczególnych desek. Jeśli widzisz tam płytę wiórową i widoczne odcięcie, z pewnością są to elementy wyposażenia pokryte folią. Do tego na krawędziach możesz zauważyć niedopasowany rysunek. Ten będzie się poniekąd odcinać i mijać z głównym wzorem.

Jeśli wiesz już, że Twoje meble są wykonane z okleiny, możesz rozpocząć proces ich renowacji według moich wskazówek.

Jak pomalować meble z okleiny na biało?

Jak wykonać malowanie mebli z okleiny na biało? To dość łatwe zadanie, z którym z pewnością sobie poradzisz bez większych problemów. Nawet jeśli do tej pory nie miałeś styczności z żadnymi przeróbkami DIY. Aby jednak efekt był idealny, trzymaj się poszczególnych kroków oraz wskazówek, o których będę wspominać. Unikniesz dzięki temu plam oraz prześwitów. Gotowy? A więc zaczynajmy!

Krok 1: przygotowanie pomieszczenia oraz mebli

Na samym początku należy oczywiście przygotować pomieszczenie oraz meble. W tym celu usuń z wnętrza wszelkie elementy, które mogą Ci przeszkadzać. Mowa tutaj o innych elementach wyposażenia, dywanach itp. Gdy to zrobisz, zabezpiecz posadzkę folią malarską. Dzięki temu unikniesz ciężkich do usunięcia plam ze swojej podłogi. 

Teraz czas na meble. Aby łatwiej Ci się je malowało, przede wszystkim delikatnie je rozkręć. Nie musisz oczywiście dzielić ich całkowicie na pojedyncze elementy – choć możesz tak zrobić, jeśli zależy Ci na idealnym pokryciu ich farbą. Najważniejsze będzie jednak wykręcenie uchwytów, zawiasów oraz innych “przeszkadzających” elementów.

W kolejnym etapie meble należy oczyścić oraz odtłuścić. W tym celu dokładnie wyczyść je nawilżoną ściereczką z dodatkiem np. niewielkiej ilości płynu do naczyń. Ten ma właściwości lekko odtłuszczające, co z pewnością będzie niezwykle pomocne. Teraz całość przetrzyj jeszcze benzyną ekstrakcyjną lub rozpuszczalnikiem. Taki zabieg ma na calu całkowicie odtłuścić poszczególne elementy. Na koniec osusz meble.

Zanim zaczniesz myśleć, jak pomalować meble z okleiny na biało, pamiętaj także o ich zmatowieniu. Tutaj oczywiście niezastąpiony będzie papier ścierny. Przetrzyj nim powierzchnię elementów wzdłuż oryginalnego rysunku. Nie szlifuj ich jednak. Sam papier w zupełności wystarczy. Pamiętaj w tym kroku o usunięciu powstałego pyłu.

Czy to już koniec przygotowań? Tak, jeśli chcesz pokryć białą farbą całe meble. Gdy chcesz wykonać na nich jakiś wzorek lub pomalować tylko daną część, wyznacz sobie linie taśmą malarską. I teraz możesz już zaczynać właściwy etap renowacji!

Krok 2: malowanie mebli z okleiny na biało

Malowanie mebli z okleiny na biało należy zacząć od nałożenia na poszczególne elementy tzw. podkładu. Będzie to specjalna farba podkładowa, którą znajdziesz w każdym sklepie budowlanym. Nałóż dokładnie jej cienką warstwę na każdą z desek. Nie przesadzaj z jej ilością i staraj się, by pokryć meble w sposób równomierny. Posłuż się w tym celu dużym wałkiem, dzięki któremu praca przebiegnie dość szybko.

Gdy podkład wyschnie, możesz nałożyć pierwszą warstwę właściwej białej farby. O tym, jaka sprawdzi się najlepiej do mebli z okleiny, podpowiem nieco później. Kolor nakładaj ponownie wałkiem, który nie będzie zostawiał na powierzchni włosków. Nie spiesz się przy tym i bądź bardzo dokładny. Malowanie mebli na jasne kolory wymaga czasu oraz wysokiej precyzji. Do trudno dostępnych miejsc wykorzystaj niewielki pędzel. Dzięki nim dostaniesz się w każdy możliwy zakamarek. Po pierwszej warstwie zostaw meble do całkowitego wyschnięcia. Zerknij na informacje znajdujące się na farbie, ile ta mniej więcej schnie.

Gdy pierwsza warstwa wyschnie, przystąp do ponownego pokrycia mebli białą farbą. Ponownie postępuj w dokładnie taki sam sposób jak przy pierwszej. Pamiętaj przy tym, że w większości przypadków konieczne będzie nałożenie nawet 3-4 warstw. Każda wcześniejsza musi natomiast idealnie wyschnąć. 

Wykonaj tyle warstw, ile uważasz za słuszne. Kontroluj cały czas efekt i oceń, czy jest już tym, na którym Ci zależy.

Porada: jeśli chcesz uzyskać efekt postarzanych mebli, pomaluj je na biało za pomocą dużego pędzla, wykonując nieregularne ruchy. 

Krok 3: wysuszenie i utrwalenie farby

Pomalowane meble muszą oczywiście na koniec ostatecznie wyschnąć. Gdy masz już pewność, że są całkowicie suche, możesz całość pokryć dodatkowym bezbarwnym lakierem zabezpieczającym. Ten ponownie znajdziesz w każdym sklepie budowlanym. Z jego pomocą farba zostanie idealnie utrwalona. Będzie pięknie wyglądać, delikatnie połyskiwać, a do tego przedłużysz jej trwałość. Lakier nałóż zgodnie z zaleceniami producenta i ponownie poczekaj, aż ten całkowicie wyschnie.

Krok 4: złożenie mebli

Gdy farba i lakier wyschły, możesz ponownie złożyć swoje meble. Przymocuj wszelkie zawiasy, klamki itp. Aby nadać całości nowego charakteru, możesz zdecydować się na wymianę uchwytów na nowe. Te bez problemu znajdziesz w większości sklepów. Z pewnością dopasujesz je idealnie do estetyki wnętrza oraz stylu, jaki ma w nim zapanować. Po skręceniu całości ustaw meble w odpowiednim miejscu i wnieś do wnętrza wszystkie elementy. Teraz możesz już napawać się pięknym widokiem i podziwiać swoje małe dzieło!

Jaką farbą pomalować meble z okleiny?

Aby idealnie pomalować meble z okleiny, należy przede wszystkim wybrać odpowiednią farbę. To niezwykle istotne szczególnie przy tych jasnych kolorach. Na nich niestety widać każde niedociągnięcie. Kupując preparat, bierz pod uwagę przede wszystkim:

  • farbę ftalową – zwaną olejną – taki preparat jest bardzo trwały, dlatego poleca się go szczególnie na te często użytkowane meble, np. blaty, stoły itp. Musisz jednak pamiętać, że taka farba dość intensywnie pachnie. Woń będzie wyczuwalna nawet do kilku tygodni. Dobrze więc renowację z jej pomocą przeprowadzać na zewnątrz. Do tego niestety farby olejne długo schną – nawet do kilkunastu godzin. Trzeba będzie więc uzbroić się w cierpliwość;
  • farbę akrylową – dość trwałą, jednak polecaną na te mniej użytkowane meble, np. półki czy komody. Jej zaletami są przyjazność dla zdrowia, krótki czas schnięcia i dość dobre krycie;
  • farbę renowacyjną do mebli – jest to specjalny wariant, który, jak informują producenci, może być położony na meble nawet bez podkładu. Trzeba jednak przy tym liczyć się ze zdecydowanie wyższą ceną;
  • farbę kredową do mebli – dającą efekt pełnego krycia i matowego wykończenia. To dobre wyjście dla osób początkujących, ponieważ taki preparat wybacza wiele błędów. Zawsze taką farbę należy jednak zabezpieczyć woskiem lub lakierem.

Musisz również pamiętać, że w sklepach dostępne są także farby do mebli w sprayu. Te umożliwiają dość szybką renowację elementów wyposażenia. Są jednak zdecydowanie droższe. Za klasyczny preparat zapłacisz bowiem ok. 60-70 złotych za litr, a tutaj może być to nawet dwukrotność tej ceny. O tym, czy warto wybrać taki wariant, opowiem jeszcze w kolejnych akapitach. 

Jakie wałki i pędzle wybrać?

Farba omówiona, a więc zostały nam jeszcze wałki oraz pędzle. Jakie sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim pamiętaj, że jeśli zależy Ci na idealnym równomiernym rozłożeniu farby, zawsze postaw na wałek. Najlepiej sprawdzi się model gąbkowy. Nie zostawia smug oraz zacieków, dobrze się z nim pracuje i zapewnia dobry stopień krycia. Ewentualnie możesz posłużyć się także wałkiem flockowym lub z syntetycznym akrylowym włosiem. Dla początkujących zdecydowanie lepiej sprawdzi się jednak gąbka.

Pędzel przyda Ci się natomiast do dokładnego dotarcia w najróżniejsze zakamarki. Tutaj przede wszystkim warto wybrać modele z dość miękkim włosiem. Twarde niestety mogą sprawić, że na białej farbie powstaną prześwity. 

Czy meble z okleiny da się pomalować na biało farbą w sprayu?

Tak, jak już wspominałam, do mebli z okleiny możesz wybrać także farbę w sprayu. Z jej pomocą bardzo szybko przemalujesz elementy wyposażenia na nowy kolor. Wybierz się więc do sklepu i znajdź preparat dedykowany do właśnie takich prac renowacyjnych. Zapewnij sobie takie strój roboczy, grube gumowe rękawice i maskę ochronną na twarz. Taki preparat siada bowiem nie tylko na meblach!

Całość procesu malowania wygląda tak samo. Najpierw zabezpiecz wnętrze i siebie, następnie rozkręć meble, oczyść je, odtłuść i zadbaj o zmatowienie ich powierzchni. Całość pokryj farbą gruntującą, a następnie po wyschnięciu, przystąp do pracy. Spray dobrze potrząśnij i trzymaj podczas rozpylania w odległości ok. 30 cm od mebli. Wykonaj cienką warstwę, odczekaj, aż ta wyschnie i nałóż kolejne porcje. 2-3 warstwy powinny wystarczyć.

Na koniec upewnij się, czy producent zaleca pokrycie całości lakierem zabezpieczającym i gotowe! Taki sposób jest dość precyzyjny, nie wymaga dużych umiejętności, a także dodatkowych akcesoriów – wałków i pędzli. Warto więc spróbować. 

Czy warto malować meble z okleiny na biało i jeśli tak – dlaczego?

Cały czas zastanawiasz się, czy malowanie mebli z okleiny na biało ma w ogóle sens? Według mnie, zdecydowanie tak. Jest to przecież dość prosty sposób na odświeżenie swoich elementów wyposażenia. Oczywiście wymaga nieco pracy i czasu, jednak nie powinna to być dla Ciebie zbyt duża przeszkoda. Zaoszczędzisz przecież w ten sposób wiele pieniędzy. Na renowację wydasz tylko kilkaset złotych. Zakup nowych mebli to natomiast wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. 

W zamian otrzymasz coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Wniesiesz do swojego mieszkania coś od siebie. Nadasz mu klasy, charakteru oraz duszy. Zadbasz także o środowisko naturalne, produkując mniejszą ilość odpadów. W końcu less waste i odnawianie wszystkiego, co tylko się da, jest teraz w modzie. 

Jasny kolor wniesie natomiast do Twojego wnętrza ogromną świeżość. Pomieszczenie optycznie się powiększy, a Ty poczujesz się w nim wyjątkowo. Jak dla mnie, takie malowanie mebli ma same plusy! Zastanów się jednak, bo w końcu to Twoje meble i Twoje mieszkanie.

Jak widzisz, przemalowanie mebli z okleiny na biało jest dość proste. Jeśli podejmiesz się takiego zadbania, życzę Ci oczywiście powodzenia. Pamiętaj, by się nie spieszyć i uzbroić w cierpliwość. Wtedy wszystko powinno pójść idealnie! 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Rodzaje kaw – 22 typy, których musisz spróbować na mieście

Rodzaje kaw – 22 typy, których musisz spróbować na mieście

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 119 wyświetleń
Jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko?

Jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 156 wyświetleń
Malowanie mebli z okleiny na biało – praktyczny poradnik

Malowanie mebli z okleiny na biało – praktyczny poradnik

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 223 wyświetleń
Jak zrobić paznokcie hybrydowe? Poradnik

Jak zrobić paznokcie hybrydowe? Poradnik

  • Przeczytasz w 9 minut
  • 137 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl