Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Malowanie nowego drewnianego tarasu – jak skutecznie go zabezpieczyć?

Malowanie nowego drewnianego tarasu – jak skutecznie go zabezpieczyć?

Malowanie nowego drewnianego tarasu – jak skutecznie go zabezpieczyć?

Drewniane tarasy to piękne i funkcjonalne dodatki do naszych ogrodów czy przestrzeni rekreacyjnych. Jednak aby zachować ich urodę oraz trwałość przez wiele lat, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie naturalnego materiału. Malowanie jest jednym z najlepszych sposobów, aby osiągnąć ten cel. W tym artykule omówimy, jakie kroki podjąć i czym powinna cechować się farba zewnętrzna do drewna, by cieszyć się pięknym tarasem przez długi czas.

Przygotowanie tarasu do malowania

Pierwszym krokiem do udanej pracy nad wykończeniem tarasu jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Jeśli tworzysz taras z nowych desek, upewnij się, że są one odpowiednio wysuszone i pozbawione widocznych wad. Następnie przeszlifuj oraz odpyl powierzchnię, aby usunąć wszelkie zadrapania czy nierówności. To pomoże farbie lepiej przylegać do drewna.

Wybór farby zewnętrznej do drewna

Kluczowym etapem jest wybór odpowiedniego produktu do malowania. Farba zewnętrzna do drewna powinna być dedykowana pracy z elementami, które znajdują się na świeżym powietrzu i są narażone na działanie czynników atmosferycznych – deszczu, śniegu, zmieniających się temperatur czy promieniowania UV. Przy wyborze zwracaj uwagę na kilka kluczowych czynników:

– Typ farby – farby do drewna na zewnątrz występują w różnych wariantach. Każdy z nich ma swoje zalety, ale ważne jest, aby wybrać produkt, który pasuje do Twoich potrzeb.

– Kolor – wybór koloru farby również  zależy od Twoich preferencji. Dziś produkty do malowania dostępne w szerokiej gamie odcieni, dzięki czemu możesz dostosować wygląd tarasu do aranżacji ogrodu.

– Parametry użytkowe – wspomniana odporność na warunki atmosferyczne to nie wszystko. Upewnij się, że farba zewnętrzna do drewna, którą wybierasz, jest także odporna na tłuszcze, zabrudzenia, zadrapania i ścieranie. Ważna będzie również łatwa aplikacja oraz dobra siła krycia. Dzięki temu bez problemu stworzysz trwałą powłokę, ozdabiająca taras przez lata.

Malowanie tarasu

Gdy już wybierzesz odpowiednią farbę, przystąp do malowania tarasu. Pamiętaj o aplikowaniu farby zgodnie z instrukcjami producenta. Zazwyczaj zaleca się nałożenie dwóch warstw, aby uzyskać trwałe i estetyczne wykończenie.

Pamiętaj, że malowanie tarasu to nie tylko jednorazowa czynność. Aby utrzymać drewno w doskonałym stanie, konieczna jest regularna konserwacja. Co jakiś czas sprawdzaj stan tarasu i ewentualnie maluj miejsca, gdzie farba zewnętrzna do drewna uległa uszkodzeniu lub zużyciu. Jeśli zainwestujesz w utrzymanie przydomowej przestrzeni trochę czasu i wysiłku, będziesz cieszyć się nią przez wiele sezonów.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Zegarki męskie G Shock – co musisz o nich wiedzieć?

Zegarki męskie G Shock – co musisz o nich wiedzieć?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 157 wyświetleń
Motywacja do biegania – 10 niezawodnych metod by wytrwać w postanowieniu

Motywacja do biegania – 10 niezawodnych metod by wytrwać w postanowieniu

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 121 wyświetleń
Ile łyżka ma gram? 

Ile łyżka ma gram? 

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 361 wyświetleń
Bieg OCR – zawody także dla Ciebie. Wszystko co musisz wiedzieć!

Bieg OCR – zawody także dla Ciebie. Wszystko co musisz wiedzieć!

  • Przeczytasz w 9 minut
  • 142 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl