Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Mech chrobotek na ścianie. Wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim postawisz na zakup tej dekoracji

Mech chrobotek na ścianie. Wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim postawisz na zakup tej dekoracji

Mech chrobotek na ścianie. Wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim postawisz na zakup tej dekoracji

W dzisiejszych czasach chcemy nie tylko zadbać o to, aby przestrzeń w naszych domach była oryginalna i nowoczesna, ale także ekologiczna. Szukając ciekawych dekoracji, które spełnią to zadanie, można do nich zaliczyć mech na ścianie. 

Jestem przekonana, że słyszałeś już o tej ciekawej aranżacji we wnętrzu. Wcześniej bardzo popularna była w przestrzeniach biurowych, restauracjach i hotelach. Teraz coraz więcej osób decyduje się na tę opcję i montuje ją w swoich mieszkaniach. 

Dlaczego ściana z mchem jest taka atrakcyjna? Dlatego warto się na nią zdecydować? Jakie są zalety takiej opcji? Jak o niego dbać? Na te pytania i wiele innych odpowiem Ci w tym artykule. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! 

Ściana z mchu chrobotka – dlaczego właśnie ten gatunek? 

Do tworzenia pięknych – małych i dużych – dzieł sztuki na ścianach w miejscach publicznych i w zaciszu domu, wybiera się najczęściej mech chrobotek. Często nazywany jest także mchem reniferowym lub chrobotkiem reniferowym. Wszystko przez to, że występuje najczęściej na Grenlandii i Islandii, gdzie stanowi główny pokarm dla reniferów. 

Ten gatunek idealnie nadaje się do tworzenia przeróżnych aranżacji na ścianie. Łatwo się go układa, dzięki puszystej strukturze. Co więcej, jest miękki i przyjemny w dotyku. Mech chrobotek na ścianie na pewno będzie stanowić piękny element dekoracyjny w każdym wnętrzu. 

Do jakiego stylu wnętrz będzie pasować ściana z mchem 

Tak naprawdę do wszystkich. Niezależnie od tego, w jakim stylu masz urządzone mieszkanie, możesz pozwolić sobie na taką dekorację. Naturalna zieleń we wnętrzu sprawi, że się zrelaksujesz i uspokoisz. 

Dekoracja z mchu na ścianie we wnętrzu
W jasnych pomieszczeniach mech na ścianie będzie się wyróżniał. Zielona dekoracja w takim miejscu na pewno przykuje uwagę jeszcze bardziej. 

Inne kolory mchu chrobotka 

“Zieleń naprawdę nie pasuje do mojego wnętrza. Czy to znaczy, że muszę zrezygnować z mchu na ścianie?”

Nie. Wystarczy, że poszukasz producentów tego typu dekoracji, którzy w swojej ofercie mają także inne kolory mchu. Jest to na pewno odważne posunięcie, ale często skuteczne. Dzięki temu sprawisz, że wnętrze będzie spójne i oryginalne. 

Wiele osób obawia się, że poprzez farbowanie, mech chrobotek na ścianie może wydzielać toksyczne związki. To nieprawda. Do zmiany koloru używa się tylko i wyłącznie naturalnych barwników, które w żaden sposób nie szkodzą ludziom, ani zwierzętom. 

Ta opcja sprawdzi się doskonale do pomieszczeń, gdzie zieleń po prostu nie pasuje. W ten sposób wprowadzisz naturę do wnętrza, ale w innym kolorze. 

Pomieszczenie a ściana z mchem – do jakiego najlepiej pasuje?

Ściana z mchu chrobotka jest unikatową dekoracją i możesz ją umieścić tak naprawdę wszędzie. Chcesz, aby Twój salon wyglądał oryginalnie? Nie ma problemu. Możesz stworzyć ścianę z mchu za sofą, lub telewizorem. Tak samo sprawa wygląda w sypialni, kuchni, a nawet łazience. 

Mech chrobotek na ścianie to roślina, która uwielbia wilgotne pomieszczenia. Dlatego wysoki stopień wilgotności w łazience nie będzie dla niego żadnym problemem. To właśnie w tym miejscu można zauważyć, że będzie cudownie się rozwijał i pozostanie w najlepszej formie. 

Ściana z mchu chrobotka – w jakim miejscu najlepiej ją umieścić? 

Wybierz miejsce, które nie jest bardzo nasłonecznione. Chrobotek będzie najlepiej rozwijał się w zacienionym i wilgotnym miejscu. Co więcej, unikaj miejsc, które znajdują się blisko źródła ciepła – kominek, grzejnik. Zachowaj odległość co najmniej 1 metra od ogrzewania. Mech nie lubi ciepła i bardzo słabo je znosi. 

Aby mech chrobotek na ścianie dobrze się prezentował, musisz także zadbać o to, aby wnętrze miało odpowiedni stopień wilgotności – optymalna we wnętrzu wynosi od 40 do 60%. Jeśli spadnie poniżej 40%, mech to odczuje. Stanie się bardziej szorstki w dotyku. To znak dla Ciebie, że może to najwyższy czas, aby kupić nawilżacz powietrza.

Obraz na ścianie z mchu
Wybierając odpowiednie miejsce na mech na ścianie dostaniesz największą nagrodę – piękną dekorację o soczystych zielonych kolorach.

Jakie formy przyjmuje mech chrobotek na ścianie? 

Ściana z mchem może przyjąć kilka ciekawych form. Nie musi być to tylko płaska powierzchnia pokryta zieloną dekoracją. Można go na ścianie umieścić w formie obrazu, lustra, zegara, wieńca, a nawet mobilnego panelu ściennego. Ta ostatnia opcja sprawdzi się w mieszkaniu osób, które ciągle lubią coś zmieniać. Wystarczy przesunąć ściankę na kółkach do innego pomieszczania. 

Jak dbać o mech chrobotek na ścianie? 

O mech na ścianie w domu dbać jest bardzo łatwo. Tak naprawdę jest to doskonała roślina dla osób, które nie mają czasu na zajmowanie się roślinnością lub po prostu nie mają do nich “ręki”. 

Dlaczego? Mech chrobotek jest praktycznie rośliną bezobsługową. To znaczy, że nie musisz pamiętać o jego nawożeniu, podlewaniu lub przesadzaniu. Nie zbiera kurzu i nie potrzebuje nawet dostępu do światła słonecznego, aby się rozwijać. Dlatego sprawdzi się nawet w ciemnych pomieszczeniach, czy łazienkach bez okna. 

Jak sam widzisz, pielęgnacja jest prosta, ale musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych punktów. 

 • nie spryskuj mchu wodą,
 • nie podcinaj rośliny,
 • nie dotykaj ozdoby wykonanej z mchu. 
Zielony mech na ścianie
Odpowiednio dbają o mech, możesz liczyć na zieloną dekorację o żywych kolorach. Warto, czyż nie? 🙂 

Mech chrobotek na ścianie – jakie ma zalety? 

 1. Jest to w 100% naturalna dekoracja – wykorzystując tę dekorację we wnętrzu zapewniasz sobie klimatyczny las. Ekologiczna dekoracja to na pewno duży plus. 
 2. Antystatyczny – mech chrobotek na ścianie nie zbiera kurzu. 
 3. Hipoalergiczny – z racji tego, że nie zbiera kurzu, sprawdzi się także do wnętrz, gdzie mieszkają alergicy. 
 4. Nie jest toksyczny – bezpiecznie możesz go umieścić w domu z małymi dziećmi i zwierzakami. Nawet kiedy Twój pupil “skubnie” trochę mchu nie musisz obawiać się o jego zdrowie. 
 5. Naturalny wskaźnik wilgotności – kiedy spadnie poniżej 40% zawsze miękki i puszczy mech zacznie wysychać i stanie się szorstki. 
 6. Dźwiękochłonny – doskonale absorbuje dźwięki. Może to będzie rozwiązaniem na głośnych sąsiadów zza ściany? 😉 
 7. Bezobsługowy – o tym już wspominałam, ale warto o tym przypomnieć. Zero podlewania, nawożenia, przycinania i nawożenia. 
 8. Trudnozapalny – bezpieczeństwo to podstawa. Producenci używają substancji impregnujących, które nie są łatwopalne. 
 9. Walory estetyczne – ciekawa dekoracja, która charakteryzuje się naturalnością, oryginalnością i nowoczesnością. 
 10.  Oczyszcza powietrze – poprzez wchłanianie i oddawanie wilgoci filtruje powietrze.

To już wszystko, co mam dla Ciebie w tym artykule. Mam nadzieję, że teraz już wiesz, czym jest ściana z mchem, jakie są jej zalety oraz gdzie warto ją umieścić. Taka nowoczesna i naturalna dekoracja na pewno sprawi, że Twoje pomieszczenie rozkwitnie. Jeśli masz idealne warunki dla tej rośliny, to mech chrobotek na ścianie jest opcją dla Ciebie! 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Kaszak – przyczyny, rodzaje, usuwanie

Kaszak – przyczyny, rodzaje, usuwanie

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 138 wyświetleń
Zasłony w stylu boho – 5 inspiracji

Zasłony w stylu boho – 5 inspiracji

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 397 wyświetleń
Jaki prezent dla ukochanej na dzień kobiet?

Jaki prezent dla ukochanej na dzień kobiet?

 • Przeczytasz w 2 minut
 • 90 wyświetleń
Karaluchy w domu – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Karaluchy w domu – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

 • Przeczytasz w 6 minut
 • 369 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl