Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Sport > Motywacja do biegania – 10 niezawodnych metod by wytrwać w postanowieniu

Motywacja do biegania – 10 niezawodnych metod by wytrwać w postanowieniu

Motywacja do biegania – 10 niezawodnych metod by wytrwać w postanowieniu

Motywacja do biegania jakoś nie trzyma się początkujących… Problem leży nie w naturze tego sportu, a w naturze człowieka – po prostu lubimy odpoczywać. Zmiana trybu życia na bardziej aktywny wymaga wypracowania pewnych nawyków prowadzących do polubienia sportu. Nawyki jednak buduje się z czasem – a bez motywacji nie sposób dotrwać do momentu, w którym bieganie staje się odruchem. Poznaj 10 metod na to, jak zmotywować się do biegania, a nie poddasz się na trudnym początku.

1 – Jeden trening – jedno wyzwanie

Na razie nie podchodź do swojej kariery sportowej ogólnie. To jeszcze nie czas, by na poważnie wybierać pierwszy maraton i przygotowywać się z myślą o nim. Znacznie lepiej na motywację podziałają krótkoterminowe cele.

Przed każdym treningiem ustal sobie biegowe wyzwanie. Przykład? Obiegniesz całe swoje osiedle. Inny przykład? Będziesz biegał aż zobaczysz trzy czarne psy. Kolejny pomysł – pobiegniesz zobaczyć zachód słońca na okolicznych wzgórzu. Spiesz się, by zdążyć zobaczyć tę chwilę w całości.

Dzięki takim prostym konkretny wyzwaniom, po treningu będziesz miał podwójną satysfkację – pobiegałeś i zrealizowałeś wymyślony cel. Szybko zaczniesz traktować trenowanie jako challenge także dla swojej kreatywności!

2 – Wykorzystaj potęgę mediów społecznościowych

Najlepsza motywacja? Bieganie w wykonaniu uśmiechniętych, pozytywnych osób. Wejdź na Instagrama i sprawdź, co dzieje się pod hashtagami związanymi z tym sportem. Gwarantujemy, że pozytywne emocje wylewające się z postów biegaczy pognają Cię na trening mimo początkowego zwątpienia.

3 – Nowe buty i ubrania = nowa motywacja do biegania

Obuwie jest podstawą biegowego treningu. Jeszcze przed pierwszą sesją treningową zaopatrz się w odpowiedni model, który będzie Ci się podobał. Widok nowiutkich, pięknych biegówek stojących na wycieraczce przypomni Ci o postanowieniu pokazywania ich przechodniom. Zorganizuj także spodenki i koszulkę totalnie w Twoim stylu – niech to będzie Twój superbohaterski treningowy strój.

jak się zmotywować do biegania nowymi butami
Dobór odpowiednich butów zagwarantuje również komfort treningu – nieodzowny by polubić bieganie.

4 – Poczytaj o bieganiu

Jak się zmotywować do biegania w czasie przeznaczonym na odpoczynek? Weź do ręki poradnik biegowy lub biografię atlety. Kiedy zgromadzisz wiedzę i od strony teoretycznej nauczysz się biegać, będzie Cię kusiło przetestowanie nowych informacji w praktyce. Historie osób związanych ze sportem to z kolei kopalnia dowodów na to, że nie ma rzeczy niemożliwych, a biegać może każdy. Zapragniesz napisać swoją inspirującą historię.

5 – Zapisz się na bieg wirtualny

Mówiliśmy już o biegowych wyzwaniach wymyślanych dla własnej satysfakcji. Co jednak powiesz na dostawanie za to medali?

W okresie pandemii spopularyzowały się biegi wirtualne. Przez internet zapisujesz się na konkretne wyzwanie – np. bieg na 5 kilometrów całkowicie dowolnym tempem – i opłacasz pakiet startowy. Realizujesz wyzwanie, a w najbliższych dniach pocztą przychodzi piękny medal. Musisz się zmotywować, by szczerze na niego zasłużyć… a to będzie proste, gdy przelejesz pieniądze ;). Dodatkowy motywator – wirtualne biegi bardzo często oddają zyski na cele charytatywne!

6 – Biegowy partner-rywal

Wizja zdrowej rywalizacji zagrzewa do walki nawet najbardziej pokojowo nastawionych ludzi! Zaproponuj znajomemu lub członkowi rodziny wspólne trenowanie. W towarzystwie raźniej… i znacznie trudniej wymigać się od zaplanowanego biegu.

Jeżeli w towarzystwie nie masz nikogo chętnego na wspólne trenowanie, poszukaj partnera na facebookowej grupie mieszkańców Twojego miasta. Z pewnością w ciągu kilku godzin znajdzie się osoba chętna pościgania się po okolicy.

7 – Sylwetki biegaczy czyli motywacja do biegania widoczna gołym okiem

O tym, że bieganie pomaga schudnąć i wyrzeźbić sylwetkę bez przechodzenia na radykalną dietę nie trzeba nikogo przekonywać. Przeglądając media społecznościowe pasjonatów tego sportu, po prostu zwróć uwagę na ich ogólny wygląd. Nie dość, że promienieją energią, to jeszcze są szczupli, wyglądają 20 lat młodziej, a ubrania leżą na nich perfekcyjnie. Też możesz osiągnąć takie sylwetkowe rezultaty – niech wizja formy życia będzie Twoją motywacją. Jej rezultaty za kilka tygodni zobaczysz w lustrzanym odbiciu.

Motywacja do biegania sylwetka biegającej kobiety
Bieganie daje świetną sylwetkę – mamy na to naoczne dowody.

8 – Pochwal się znajomym

Kiedy oznajmisz światu, że zaczynasz biegać, to już nie będziesz miał innej opcji. Daj znać żonie, mamie, dzieciom, szefowi i pani w warzywniaku. Klamka zapadła – na trening trzeba iść, bo co jeśli zapytają, jak Ci idzie realizowanie treningowych postanowień? Nie będą chcieli słuchać wymówek!

9 – Jak zmotywować się do biegania dzięki jedzeniu?

Czy wiesz, że po bieganiu należy zjeść posiłek bogaty w białko oraz węglowodany? Organizm potrzebuje takiego doładowania po wysiłku, by móc rozpocząć procesy regeneracyjne. Idealne będą np. naleśniki z serem, pierogi ruskie czy jednoporcjowy sernik. Tak, serio, taki posiłek nadaje się dla biegacza!

Wymyśl pyszny, satysfakcjonujący posiłek, który zjesz po zakończonym biegu. Niech odżywia nie tylko Twoje ciało, ale też umysł. Kiedy wizja wysiłku nie będzie prezentowała się dla Ciebie przyjemnie, świadomość, że po nim czeka Cię smakowite jedzonko, nadrobi motywacyjne braki.

Trzymaj się natomiast z daleka od negatywnej motywacji – nie biegaj w ramach kary za zjedzenie więcej niż założyłeś. To bardzo zła praktyka, budująca niepoprawne relacje z jedzeniem i sportem. Emocje związane z treningiem jak również czekającym na Ciebie posiłkiem powinny być wyłącznie pozytywne.

10 – Wysypiaj się!

Co ma wspólnego sen i bieganie? Motywacja nigdy nie dopisze, jeżeli będziesz fizycznie wyczerpany. To po prostu nie działa – ciało jeszcze nie odpoczęło po wysiłku z poprzedniego dnia, a chcesz narzucać mu kolejny? No właśnie – nie chcesz tego na poziomie fizjologicznych, więc i psychika się buntuje.

Dbaj o to, by każdej doby zażyć minimum 7h snu – tyle potrzebuje dorosły człowiek. Zainwestuj w porządny materac, wygodną poduszkę i wieczorne wyciszenie. Gdy będziesz wyspany, Twoje kości wreszcie wypełni energia, a wtedy chętniej włożą stopy w nowe buty biegowe.


Motywacja do biegania jest w Twojej głowie, choć czasami trzeba trochę zewnętrznej pomocy, by ją wydobyć. Stawiaj sobie drobne wyzwania biegowe, które będą dawały Ci bieżącą satysfakcję. Obserwuj przykłady biegaczy, rywalizuj na przyjacielskim poziomie, czerp motywację z nadziej pokładanej w Tobie przez znajomych. Wykorzystaj dwie rzeczy niezbędne sportowcowi – strój oraz posiłek potreningowy – do ostatecznego wyjścia z domu.

Kiedy już złapiesz treningowy nawyk, to jak zmotywować się do biegania przestanie być problemem. Biegowy bakcyl sam włoży buty na Twoje stopy i nim się obejrzysz, będziesz w połowie rozgrzewki.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Opony letnie – klucz do bezpieczeństwa i komfortu w sezonie letnim

Opony letnie – klucz do bezpieczeństwa i komfortu w sezonie letnim

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 124 wyświetleń
Rozwijaj Karierę jako Technik Optyk w Dynamicznym Krakowie

Rozwijaj Karierę jako Technik Optyk w Dynamicznym Krakowie

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 32 wyświetleń
Wysokoenergetyczna dieta bez tłuszczu – na czym polega?

Wysokoenergetyczna dieta bez tłuszczu – na czym polega?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 154 wyświetleń
Czym myć podłogi drewniane? Jak je konserwować? Poznaj sprawdzone produkty

Czym myć podłogi drewniane? Jak je konserwować? Poznaj sprawdzone produkty

  • Przeczytasz w 7 minut
  • 216 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl