Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Moda > Na której ręce nosi się zegarek? 6 praktycznych wskazówek

Na której ręce nosi się zegarek? 6 praktycznych wskazówek

Na której ręce nosi się zegarek? 6 praktycznych wskazówek

Wiele osób nie od dziś spiera się o to, na której ręce powinno nosić się zegarek. Opinie są oczywiście podzielone – jedni powiedzą, że na lewej ręce, inni, że na prawej. Jednak jaka jest prawda? Na której ręce nosi się zegarek? Jak to wygląda w praktyce? Tego dowiesz się w tym artykule!

Wehikuł czasu – jak to było kiedyś

Zanim przejdziemy do teraźniejszości i zastanowimy się, na której ręce nosić zegarek, musimy przenieść się w przeszłość. Już w dawnych czasach znaczenie miało to, gdzie umieszczony był czasomierz. 

Historia mówi przede wszystkim o noszeniu zegarka na lewej ręce. Pierwszym powodem było to, aby to dodatkowe akcesorium nie krępowało ruchów i nie przeszkadzało w wypełnianiu obowiązków. Prawą ręką się witamy, wskazujemy na coś. Dlatego też praktyczniej było nosić tę ozdobę właśnie na tej ręce. 

W czasach, kiedy szykowne bale i flirciarskie rozmowy z kobietami były bardzo istotne dla społeczeństwa, mężczyźni także zakładali zegarki na lewy nadgarstek, ponieważ w tym okresie modne było trzymanie prawej ręki w kieszeni. 

Jeszcze przed wojną zegarek na nadgarstku był zbędny i uważany tylko za dodatek do całej stylizacji. Jednak sytuacja zmieniła się podczas wojny, kiedy prawidłowe odmierzane czasu było na wagę złota – ustalanie czasu spotkania, akcji czy przeprowadzenia szturmu było istotne. W tym okresie żołnierze nosili urządzenie na tej ręce, która była mniej narażona na obrażenia – czyli najczęściej na lewej.

O czym świadczył zegarek na lewym nadgarstku w przeszłości?

W przeszłości zegarek na lewej ręce oznaczał, że osoba jest nieelegancka, nie zna manier, oraz podstawowych zasad savoir-vivre. Co więcej, w niektórych kręgach to umiejscowienie sprzętu oznaczało homoseksualizm.

Po krótkiej “lekcji historii” czas na konkrety. Jak to jest dzisiaj? 

Zegarek na lewej czy prawej ręce? 

Osoby praworęczne 

Przyjęło się, że osoby, których ręką dominującą jest prawa, powinny nosić zegarek na lewym nadgarstku. Zapytasz dlaczego? Otóż ze względów praktycznych. Prawą ręką piszesz, wykonujesz wiele codziennych czynności. Przez to urządzenie może przeszkadzać, krępować ruchy. Co więcej, może szybciej się uszkodzić i zarysować. 

Jak to wygląda w praktyce?

Wszyscy mogą Ci mówić, że “jesteś praworęczny, noś zegarek na lewej ręce”. Jednak jeśli wygodniej Ci jest go mieć na prawym nadgarstku, to nie robisz nic złego. Najważniejsze, żeby Tobie było wygodnie. Jeśli odkąd pamiętasz zegarek zakładasz na lewą rękę, to trudno będzie zmienić to przyzwyczajenie. Zmieniając jego położenie, możesz czuć się niekomfortowo, a tego na pewno nie chcesz. 

Zegarek na ręce lewej u osoby praworęcznej
Jeśli jesteś praworęczny załóż zegarek na lewy nadgarstek, aby nie przeszkadzał w wykonywaniu różnych czynności.

Osoby leworęczne 

Myślę, że już się domyślasz. Osoby leworęczne powinny nosić zegarek na prawym nadgarstku. Tak samo, jak w przypadku praworęcznych, robi się to ze względów praktycznych – codzienne obowiązki, pisanie, narażenie na uszkodzenia. 

Jak to wygląda w praktyce?

Osoby leworęczne też noszą czasomierz na tej ręce, na której im wygodniej. Mogę tu podać swój przykład. Jestem leworęczna i odkąd zakupiłam zegarek noszę go na lewej ręce. Po prostu tak mi wygodniej. Przekładając go na prawy nadgarstek, czułam się dziwnie i było mi niewygodnie. Dlatego pamiętaj, że komfort jest najważniejszy, a nie to, co jest uważane za “poprawne” – ludzie na to nie zważają. 

Zegarek na lewej czy prawej -osoby leworęczne
W przypadku zegarka sportowego, założenie go na „odpowiedni” nadgarstek pozwoli na swobodnie korzystanie z funkcji na wyświetlaczu.

Na której ręce nosi się zegarek męski lub damski?

Na której ręce nosić zegarek? Niezależnie od tego, czy jest to czasomierz męski, czy damski tutaj obowiązuje taka sama zasada jak wcześniej – ręka dominująca powinna być wolna, a na drugą należy założyć sprzęt. Jednak wszyscy wychodzą z założenia, że (znowu) najważniejszy jest komfort. Dlatego, jeśli zawsze nosisz czasomierz na dominującej ręce, to może tam zostać. Nikt przecież nie będzie Ci zrywał go z ręki, bo “źle” go założyłeś 😉  

Co na ten temat mówią producenci? 

Na rynku dominują modele, które są przystosowane do noszenia ich na lewej ręce. Jak je rozpoznać? Bardzo prosto. Korona do nakręcania urządzenia  jest umieszczona po prawej stronie tarczy. Dzięki temu zakładając go na lewą rękę, możesz sprawnie i bez problemu korzystać z pokrętła. 

Co, jeśli jesteś osobą leworęczną lub po prostu wolisz mieć zegarek na prawym nadgarstku? Producenci podczas tworzenia nowych modeli koncentrują się na pogodzeniu tych dwóch “stron” i coraz częściej wypuszczają na rynek dwa rodzaje czasomierzy – jeden z koronką po prawej, a drugi po lewej stronie. Dzięki temu możesz wybrać model, który będzie dla Ciebie praktyczniejszy i wygodniejszy do noszenia. 

To oczywiste, że osób leworęcznych jest mniej, dlatego wersje dostosowane do nich, pojawiają się dużo rzadziej lub w ogóle. Dlatego, na pewno cieszy fakt, że producenci w końcu zaczęli dostrzegać tę mniejszość w społeczeństwie i tworzyć modele specjalnie na prawy nadgarstek. Zegarek na lewej, czy prawej ręce? To już nie będzie problem. 

Zegarek na dominującej ręce – na co zwrócić uwagę wybierając model?

Jak wcześniej wspomniałam, “oficjalnie” uważa się, że zegarek powinien znaleźć się na nadgarstku niedominującej ręki. Jednak, jak już wiesz, w praktyce jest różnie. Dlatego, abyś mógł cieszyć się praktycznym, ale i często drogim akcesorium, powinieneś wybrać model, który będzie lekki. Pasek musi być miękki, aby nie przeszkadzał w codziennych czynnościach, nie krępował nadgarstka i nie obcierał. Dzięki temu komfort będzie zapewniony na najwyższym poziomie. 

Jak nosić zegarek - na lwej czy prawej ręce
Niezależnie od tego, czy wybierasz klasyczny zegarek, czy sportowy, wybierz komfortowy sprzęt. 

Co mówią o tym eksperci i Savoir-vivre?

Eksperci i pasjonaci odmierzaczy czasu nie mają jednej, konkretnej opinii na ten temat. Nie ma także zasady, która mówi na której ręce nosi się zegarek. 

Jeśli chodzi o zasady Savoir-vivre, nie mówią o tym kompletnie nic. To, na który nadgarstek założysz urządzenie, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. 

Sposoby zakładania zegarka

Zegarek tradycyjnie nosi się tarczą do góry – lekko przechylasz nadgarstek do siebie i.. wow widzisz, która jest godzina 😉 Jednak możesz zauważyć osoby, które zakładają zegarek zupełnie na odwrót. Co to znaczy? Tarcza zegara znajduje się pod nadgarstkiem. Można się zastanawiać dlaczego – ma to swoje uzasadnienie praktyczne – dzięki temu tarcza jest mniej narażona na zarysowania i uszkodzenia, w szczególności, kiedy masz go na dominującej ręce. 

Wytrwałeś do końca? Świetnie! Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom już wiesz, na której ręce nosić zegarek. Wniosek z całości artykułu jest prosty – są pewne zasady, ale najważniejsza jest Twoja wygoda. 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jaki plecak do liceum? 6 modnych propozycji!

Jaki plecak do liceum? 6 modnych propozycji!

  • Przeczytasz w 7 minut
  • 598 wyświetleń
Mech chrobotek na ścianie. Wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim postawisz na zakup tej dekoracji

Mech chrobotek na ścianie. Wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim postawisz na zakup tej dekoracji

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 31 wyświetleń
Jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko?

Jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 157 wyświetleń
Oled czy Qled – czym różnią się te technologie?

Oled czy Qled – czym różnią się te technologie?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 119 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl