Nadciągają upały – jak wybrać odpowiedni wentylator do domu?

- Data publikacji 29 czerwca 2023
Przeczytasz w 3 minut
75 wyświetleń
Komfort termiczny jest bardzo ważny dla codziennego funkcjonowania. I chociaż lubimy upały, to jednak gdy przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach, szukamy sposobu na ochłodę. Wentylatory do domu to jedno z bardziej ekonomicznych rozwiązań, a przy tym łatwo dostępnych. Zobacz, jakie są rodzaje wentylatorów i czym się kierować przy ich wyborze.
Czym jest wentylator i w jaki sposób chłodzi powietrze?
Na początek rozprawmy się z powszechnym mitem. Otóż wentylator wcale nie chłodzi powietrza. Wiele osób myli wentylatory z klimatyzatorami, używając tych określeń zamiennie. Tymczasem klimatyzatory faktycznie są w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni, natomiast wentylatory wpływają na komfort termiczny poprzez wprowadzenie powietrza w ruch. Delikatny „wietrzyk” z wentylatora przy kontakcie ze skórą daje uczucie przyjemnego chłodu, chociaż temperatura otoczenia pozostaje taka sama.
Dlaczego warto kupić wentylator?
Jest wiele powodów przemawiających za kupnem wentylatora zamiast inwestycji w montaż klimatyzacji:
– cena wentylatora jest bardzo niska, podobnie jak pobór prądu; w przypadku klimatyzacji trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem,
– zasięg – wentylatory nie obejmują zasięgiem całego pomieszczenia, co wbrew pozorom jest zaletą, nie wadą. Kto potrzebuje, ten będzie się chłodził przy ich pomocy, kto nie – pozostanie w cieplejszej strefie. Klimatyzator natomiast obniży równomiernie temperaturę, co nie wszystkim musi pasować,
– mobilność – wentylator można przenosić, zabrać ze sobą do nowego domu, na działkę itp. Demontaż i ponowny montaż klimatyzacji nie jest taki prosty.
Jakie są rodzaje wentylatorów?
Wentylatory pokojowe – wyglądem przypominają wiatraki na stojakach, dla bezpieczeństwa ów wiatrak zamknięty jest w ażurowej czaszy, która zabezpiecza przed przypadkowym kontaktem z płatami wirnika, ale nie ogranicza ruchu powietrza. Rozmiar czaszy to około 40 cm, wentylator jest więc stosunkowo duży. Wentylator pokojowy WG100 sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, np. salonach.
Wentylatory biurkowe – można je żartobliwie nazwać miniaturką wentylatorów pokojowych. Są mniejsze i dużo niższe. Najczęściej stawia się je na biurku, stąd nazwa. Można jednak umiejscowić je wszędzie tam, gdzie czasza wentylatora będzie się znajdowała na poziomie głowy osoby, którą ma chłodzić. Wentylator biurkowy ma mniejszą moc niż pokojowy, musi więc stać bliżej, jest przeznaczony dla jednej osoby. To duża wygoda np. w biurach – każdy może sobie dostosować parametry wentylatora do potrzeb. Wentylator https://www.eldom.eu/produkt/wentylator-biurkowy-wg20-klippy oprócz podstawy ma praktyczny klips, którym można przypiąć go do krawędzi biurka, półki itp. i dzięki temu oszczędzić trochę miejsca.
Wentylator kolumnowy – wygląda bardzo nowocześnie i na pierwszy rzut oka w ogóle nie przypomina klasycznego wentylatora. Ma kształt wysokiego walca (kolumny), wewnątrz którego znajdują się małe wiatraki. Dzięki ruchowi oscylacyjnemu wentylatory kolumnowe są bardzo wydajne, a ich nieco futurystyczny wygląd czyni je najlepszym wyborem do nowoczesnych wnętrz.
Dodatkowe funkcje wentylatorów
W przypadku wentylatorów pokojowych i biurkowych warto się upewnić, czy mają obracaną głowicę i możliwość zablokowania jej w dowolnej pozycji.
Ponadto każdy dobry wentylator powinien mieć regulację stopnia nawiewu. W dobrych modelach są też timery, które pozwalają ustawić określony czas pracy wentylatora. To wygodne, gdy np. chcemy, by wentylator chłodził nas przy zasypianiu, ale niekoniecznie pracował całą noc.