Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Biznes > Najdroższe zegarki na świecie – przegląd topowych modeli

Najdroższe zegarki na świecie – przegląd topowych modeli

Najdroższe zegarki na świecie – przegląd topowych modeli

Co można kupić za 55 milionów dolarów? Na przykład samolot, którym podróżuje król Jordanii, kilka luksusowych jachtów albo… zegarek. Tak, to nie pomyłka – najdroższy zegarek świata jest wyceniany właśnie na taką sumę. Zegarki, które kosztują fortunę, często nie przypominają jednak czasomierzy, jakich używamy na co dzień. Mimo to najdroższe zegarki na świecie mają swoich amatorów, którzy doceniają ich prestiż i artyzm wykonania. Co wpływa na cenę najdroższych zegarków? Które modele są warte miliony dolarów? Poznaj siedem najdroższych zegarków świata!

Najdroższe zegarki świata – dlaczego są warte tak dużo?

Najdroższe zegarki świata są niczym dzieła sztuki. Na ich zakup mogą sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Podobnie jak obrazy słynnych malarzy, są również znakomitą inwestycją. Często z czasem nie tracą, a wręcz zyskują na wartości. Wpływa na to kilka czynników.

Wyjątkowa historia

Na najdroższe zegarki świata ostrzą sobie zęby kolekcjonerzy. O wyjątkowości czasomierzy świadczy często historia, która za nimi stoi. Jeśli zegarek należał do wybitnej osobistości – króla, pisarza czy znanego aktora – może osiągnąć na rynku zawrotną wartość.

Podobnie będzie w przypadku zegarków takich samych jak te, których używały wyjątkowe postacie. Przykładem mogą być zegarki Patek Philippe, których miłośniczką była królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II. Najsłynniejsza jest jednak chyba historia zegarka Breguet Marie-Antoinette Grande Complication, zamówionego przez jednego z kochanków dla królowej Francji Marii Antoniny. Powstawał 19 lat, a finalnego efektu nie doczekał ani zamawiający, ani królowa.

Czas pracy

Czas potrzebny na wykonanie misternych konstrukcji również znacząco wpływa na cenę. Konstruowanie zegarków przez lata nie przeszło wcale do historii. Najdroższe zegarki na świecie posiadają mechanizmy i rozwiązania testowane przez lata. Do tego często są wykonywane ręcznie.

Limitowane serie i pojedyncze modele

W związku z długim czasem produkcji najdroższe zegarki świata są dostępne w ograniczonej liczbie sztuk. Te, które kosztują prawdziwą fortunę, często są egzemplarzami jedynymi w swoim rodzaju. Im rzadszy zegarek, tym więcej będzie kosztować.

Skomplikowane mechanizmy

Najdroższe zegarki na świecie wyróżniają się niezwykłym kunsztem. Często zawierają w sobie wyjątkowe mechanizmy. To coś więcej niż zwykłe wskazywanie godziny. Mnogość funkcji może obejmować kalendarz, termometr czy rozwiązania dźwiękowe. To wszystko zamknięte w niewielkiej kopercie – tak małe mechanizmy są wyjątkowo skomplikowane.

Drogie materiały

Zegarek kosztuje więcej, jeśli został wykonany z wartościowych materiałów. Popularność złotych zegarków jest znana od lat – złota może być koperta, wskazówki, ale też mechanizmy we wnętrzu czasomierza. Najdroższe zegarki świata są wysadzane kamieniami szlachetnymi, które same w sobie są warte miliony. 

Najdroższe zegarki na świecie – top 7 modeli

Wszystkie te cechy wpłynęły na wartość najwyżej wycenianych modeli zegarków. To siedem zegarmistrzowskich arcydzieł. Z większością ich właściciele wcale nie chcą się rozstawać, ale ceny tych zegarków na aukcjach najprawdopodobniej byłyby jeszcze wyższe niż te szacunkowe.

7 Billionaire Watch Jacob & Co – 18 milionów dolarów

najdroższe zegarki świata są zdobione diamentami
Billionaire Watch Jacob & Co, źródło zdjęcia: oficjalna strona Jacob & Co

Zestawienie najdroższych zegarków na świecie rozpoczynamy od dzieła amerykańskiego zakładu Jacob & Co. To marka, która zasłynęła z produkcji skomplikowanych, ale i ekstrawaganckich mechanizmów. Często sięgali po nie celebryci – np. Elton John, Enrique Iglesias czy Madonna.

Najdroższy zegarek kupił jednak sportowiec – Floyd Mayweather Jr. Słynący z wystawnego stylu życia bokser zapłacił 18 milionów dolarów za zegarek pokryty 3-karatowymi diamentami. Bransoleta i koperta tego modelu została natomiast wykonana z 18-karatowego złota. Wielki wpływ na zawrotną cenę zegarka miały więc drogocenne materiały.

6 Chopard 201-Carat Watch – 25 milionów dolarów

najdroższy zegarek firmy chopard
Chopard 201-Carat Watch, źródło zdjęcia: strona Autoevolution.com

Kamienie szlachetne decydują też w dużej mierze o wycenie najdroższego zegarka szwajcarskiej marki Chopard. Jego konstruktor użył łącznie 874 diamentów. Szczególnie wyróżniają się trzy umieszczone wokół tarczy zegarka: różowy o wadze 15 karatów, niebieski o wadze 12 i 11-karatowy biały.

Specjalny mechanizm sprawia, że po naciśnięciu diamenty odsuwają się i odsłaniają tarczę, a zegarek się “otwiera”. To nie tyle czasomierz, co wyszukana biżuteria.

5 Joaillerie 101 Manchette – 26 milionów dolarów

najdroższe zegarki na świecie mają różne kształty
Joaillerie 101 Manchette, źródło zdjęcia: The Jewelery Editor

Zegarek Joaillerie to dzieło szwajcarskiej marki Jaeger-LeCoultre. Wyróżnia się przede wszystkim charakterystycznym kształtem bransoletki. Podobnie jak poprzednie modele, to przede wszystkim arcydzieło sztuki jubilerskiej. Sam mechanizm zegarowy jest niewielki i trzeba go ręcznie nakręcać.

Wpływ na oszałamiającą wartość zegarka ma srebrna koperta, pokrywające ją szafirowe szkło i bransoletka z białego złota. Najcenniejsze ponownie są jednak diamenty – na tym czasomierzu znalazło się miejsce na aż 576. A do tego jeszcze 11 onyksowych kamieni szlachetnych.

4 Breguet Marie-Antoinette Grande Complication – 30 milionów dolarów

najdroższy zegarek na świecie typu kieszonkowego
Breguet Marie-Antoinette Grande Complication, źródło zdjęcia: Wikipedia

Na czwartym miejscu zestawienia “Najdroższe zegarki na świecie” znalazł się wspomniany już wcześniej zegarek przygotowany dla Marii Antoniny. Został zamówiony przez kochanka królowej, ale jego losy od początku były burzliwe. Prace nad nim trzeba było przerwać, gdy jego twórca przez siedem lat pozostawał na wygnaniu.

Ostatecznie twórca nie doczekał zakończenia pracy – skończył ją jego syn w 1802 r., dziewięć lat po śmierci królowej na szafocie. Kupca znalazł dopiero po 85 latach. W latach 80. XX w. został z kolei skradziony z wystawy w Jerozolimie. Odzyskano go dopiero w 2007 r.

W przeciwieństwie do pozostałych zegarków na tej liście, jest czasomierzem kieszonkowym. Został wykonany ze złota i drogich materiałów, ale kryje w sobie również mnóstwo funkcji. Miał zawierać wszystkie, które znano w czasach jego produkcji: od chronografu, przez wieczny kalendarz, po termometr i kurant. Dziś wycenia się go na 30 milionów dolarów.

3 Patek Philippe Grandmaster Chime 6300A-010 – 33 miliony dolarów

Najdroższy zegarek świata? Podium zamyka Patek Philippe
Patek Philippe Grandmaster Chime 6300A-010, źródło zdjęcia: oficjalna strona Patek Philippe

Patek Philippe to jedna z najbardziej prestiżowych firm wytwarzających szwajcarskie zegarki. I to właśnie jej dzieło jest najdrożej sprzedanym na aukcji zegarkiem w dziejach. Grandmaster Chime 6300A-010 w 2019 r. w Genewie osiągnął zawrotną cenę około 33 milionów dolarów.

Ocenia się go jako najbardziej skomplikowany zegarek na rękę w historii. Posiada dwie tarcze i aż 20 funkcji. “Potrafi niemal wszystko oprócz parzenia kawy” – tak oceniła go Sabine Kegel z departamentu zegarków domu aukcyjnego w Genewie, gdzie sprzedano ten wyjątkowy model.

Zegarek powstał na rocznicę 175-lecia marki. Zysk z aukcji został przekazany na cele charytatywne – na badania nad chorobą, która powoduje zanik mięśni.

2 Graff The Fascination Watch – 40 milionów dolarów

graff the fascination - drugie miejsce na liście najdroższe zegarki świata
Graff The Fascination, źródło zdjęcia: The Jewellery Editor

Nie wszystkie najdroższe zegarki na świecie znajdują nabywców. Na razie nie znalazł się śmiałek, który chciałby kupić wyceniany na 40 milionów dolarów zegarek Graff The Fascination.

Jako że Graff Diamonds to marka jubilerska, najważniejszym elementem na jej zegarku są diamenty. Łącznie ważą 153 karaty. Największą ozdobą jest duży, 38-karatowy brylant. Został zamontowany w taki sposób, że można zdjąć go z zegarka i nosić jako pierścionek. To jubilerskie arcydzieło wygląda naprawdę efektownie. Czy ktoś w najbliższym czasie zdecyduje się je kupić?

1 Graff Hallucination Watch – 55 milionów dolarów

najdroższe zegarki na świecie - pierwszy na liście jest Graff Hallucination
Graff Hallucination – najdroższy zegarek świata, źródło zdjęcia: A Blog To Watch

Najdroższy zegarek świata to również dzieło firmy Graff Diamonds. O rekordowej wartości decyduje obecność drogich kamieni, a także długi czas ręcznego przygotowywania dzieła.

Graff Hallucination Watch jest wykonany niemal w całości z diamentów o łącznej masie 110 karatów. W dodatku to rzadkie, kolorowe kamienie. Tworzą wyjątkową mozaikę, diamenty znajdują się nawet na tarczy zegarka. Wszystko osadzone ręcznie na platynowej bransoletce i zaprezentowane po raz pierwszy w 2014 r. Trudno uniknąć wrażenia, że marka Graff mocno inspirowała się opisywanym już przez nas wcześniej zegarkiem Chopard.

Wartość 55 milionów dolarów robi kolosalne wrażenie. Na razie jednak nikt nie zdecydował się na jego zakup.

Podsumowanie: najdroższe zegarki na świecie

Najdroższe zegarki świata swoją cenę zawdzięczają kilku czynnikom. Ważna jest historia, jaka kryje się za zegarkiem, a także czas poświęcony na pracę przy ich konstrukcji. Liczą się też skomplikowane mechanizmy oraz wartościowe materiały – złoto czy kamienie szlachetne – z jakich stworzono zegarek. Droższe są limitowane serie i pojedyncze egzemplarze.

Na liście najdroższych zegarków świata znajduje się siedem modeli:

 1. Graff Hallucination
 2. Graff The Fascinantion
 3. Patek Philippe Grandmaster Chime 6300A-010
 4. Breguet Marie-Antoinette Grande Complication
 5. Joaillerie 101 Manchette
 6. Chopard 201-Carat Watch
 7. Billionaire Watch Jacob & Co.

Jeśli interesujesz się modnymi dodatkami, przeczytaj też artykuł o modnych stylizacjach na wiosnę: https://nowoczesny.pl/modne-stylizacje-na-wiosne-2023-16-propozycji-must-have/

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Sposoby na za duże buty – co zrobić?

Sposoby na za duże buty – co zrobić?

 • Przeczytasz w 8 minut
 • 520 wyświetleń
Koszulka z logo firmy – kiedy się na nią zdecydować? Poradnik dla firm

Koszulka z logo firmy – kiedy się na nią zdecydować? Poradnik dla firm

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 220 wyświetleń
Jak dbać o zęby?

Jak dbać o zęby?

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 168 wyświetleń
Bieganie na bieżni — wszystko co musisz wiedzieć

Bieganie na bieżni — wszystko co musisz wiedzieć

 • Przeczytasz w 9 minut
 • 317 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl