Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Najlepsza poduszka do spania na boku – jak wybrać model idealny?

Najlepsza poduszka do spania na boku – jak wybrać model idealny?

Najlepsza poduszka do spania na boku – jak wybrać model idealny?

Czy wiesz, że spanie na boku to jedna z najpopularniejszych pozycji do snu? Takie ułożenie ciała dla większości z nas jest niezwykle komfortowe i pozwala świetnie zregenerować cały organizm w trakcie nocy. Warto jednak pamiętać, by śpiąc w takiej pozycji, zwrócić uwagę na swoją poduszkę. Okazuje się, że w przypadku tego ułożenia, pościel ma ogromne znaczenie. Jaka będzie więc najlepsza poduszka do spania na boku? Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, wybierając dla siebie taki model? Sprawdź i śpij zdrowo oraz komfortowo!

Jaka poduszka do spania na boku? Klasyczna czy ergonomiczne?

Wiele osób śpiących na boku zastanawia się, czy lepszym wyborem dla nich będzie poduszka klasyczna, czy może ergonomiczna, zwalana także ortopedyczną. Okazuje się, że zdrowy i komfortowy sen jesteś w stanie zapewnić sobie każdym z tych rozwiązań. Ważne jest to, by po prostu dopasować podpórkę pod głowę do swoich potrzeb oraz preferencji. 

Są bowiem osoby, które wręcz nie wyobrażają sobie wypoczynku na poduszce o oryginalnym ergonomicznym kształcie. Nie każdemu jest wygodnie na takich rozwiązaniach. Jeśli więc najczęściej śpisz na boku, nie musisz zmuszać się na siłę do takich nietypowych rozwiązań. Równie dobrze sprawdzą się klasyczne poduszki, które znajdziesz na https://sklep.kz.com.pl/category/poduszki. Ważne, tylko aby wiedzieć, czym dokładnie ma cechować się taka pościel. Wtedy wysoki komfort snu jest wręcz gwarantowany. 

Zapamiętaj więc, że dla osób śpiących na boku sprawdzi się zarówno dobrze dobrana klasyczna poduszka, jak i model ortopedyczny przeznaczony do wypoczynku w tej jednej konkretnej pozycji. Najważniejsze jest tylko idealne dopasowanie podpórki pod głowę, o czym dokładniej opowiem w dalszej części artykułu. 

Najlepsza poduszka do spania na boku – 4 najważniejsze cechy

Najlepsza poduszka do spania na boku, niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzesz, to przede wszystkim taka, która pozwoli utrzymać kręgosłup w jednej prostej linii. To szczególnie ważne przy tej pozycji snu. Dlaczego? 

Ponieważ taki układ ciała sprawia, że największy nacisk na materac wywierany jest w okolicy ramion oraz bioder. Poduszką musisz zatem nieco skorygować te wszelkie nierówności. Aby tak się stało, kupując dla siebie nowy model, pamiętaj o czterech najważniejszych aspektach, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę. 

Po pierwsze: wypełnienie

Wybierając poduszkę do spania na boku, koniecznie postaw na dość twarde wypełnienie. Chodzi o to, aby głowa miała stabilne podparcie i nie zapadała się całkowicie w podpórkę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że kręgosłup układa się w dobrej linii. 

Jeśli więc jesteś wielbicielem klasycznych naturalnych rozwiązań, poduszki puchowe zamień na ich nieco twardsze odpowiedniki wykonane z półpuchu lub pierza. Z syntetycznych propozycji idealnie sprawdzi się poliester oraz silikon – szczególnie w formie specjalnych spirali wypełnionych powietrzem. Decydując się na modele anatomiczne czy ergonomiczne, najlepiej spiszą się z kolei pianki termoplastyczne, które dopasowują się do kształtu ciała. 

Zapamiętaj więc, że najważniejszą cechą poduszki do spania na boku jest jej dość twarde i stabilne wypełnienie. 

Po drugie: wysokość

Kolejny niezwykle ważny aspekt to wysokość poduszki. Do spania na boku polecane są przede wszystkim te wyższe modele. Stawiając na płaską podpórkę, niestety sprawisz, że głowa niemalże będzie dotykać materaca. Nie jest to wskazane, ponieważ kręgosłup przyjmie wtedy nienaturalną postawę. 

Z tego powodu zaleca się, aby poduszka miała przynajmniej 13 cm wysokości. Taki parametr uważany jest przez specjalistów za najlepszy dla osób śpiących na boku. Osobiście polecam jednak w tym przypadku głównie modele z zapięciem umożliwiającym regulację wsadu. W każdej chwili będziesz wtedy w stanie wyjąć lub dodać nieco wypełnienia do swojej pościeli, by znaleźć dla siebie optymalną jej grubość. 

Przy modelach ortopedycznych stawiaj natomiast na konkretne propozycje do spania na boku, których wysokość jest już dopasowana do tej pozycji podczas snu. 

Po trzecie: wielkość

Najlepsza poduszka do spania na boku to również taka, która jest dość duża. Warto więc w przypadku klasycznych rozwiązań stawiać na te największe modele 50×60 cm lub 70×80 cm. 

Chodzi o to, aby na podpórce móc swobodnie oprzeć cały kark, a niekiedy nawet także i barki. Tym samym jesteś w stanie lekko zniwelować nacisk, który wywierają na materac ramiona. Ponownie zadbasz więc o lepsze ułożenie całego swojego kręgosłupa. Nie bój się więc dużych klasycznych poduszek – to Twoi sprzymierzeńcy. Modele ortopedyczne ponownie będą miały już dopasowaną wielkość do pozycji snu. 

Po czwarte: trwałość

Na koniec został jeden z najważniejszych aspektów. Pamiętaj, że poduszka do spania na boku musi być przede wszystkim trwała. Stawiaj więc na sprawdzonych producentów oraz wysokiej jakości materiały. Taki model musi po prostu służyć Ci jak najdłużej w nienaruszonym stanie. Nie powinien się odkształcać i tracić swojej pierwotnej twardości. Dobrym rozwiązaniem będą więc modele z przeszyciami, w których to wypełnienie rozkłada się w sposób równomierny. Zmniejsza to ryzyko jego przesuwania się w poszyciu.

Oczywiście duże znaczenie ma w tym przypadku również to, w jaki sposób dbasz o swoją poduszkę. Pamiętaj, by po każdej nocy delikatnie ją strzepnąć. Dzięki temu wypełnienie nie będzie się zbijać i za każdym razem wróci do swojej pierwotnej pozycji. 

Jeśli natomiast musisz wyprać swoją pościel, stosuj się do zaleceń producenta. Gdy istnieje możliwość prania jej w pralce, koniecznie dorzuć do bębna specjalne piłeczki zapobiegające odkształceniu się wypełnienia. 

Jaka poduszka do spania na boku będzie zatem najlepsza? Przede wszystkim twarda, wysoka na przynajmniej 13 cm, w rozmiarze 50×60 lub 70×80, a także trwała i odporna na odkształcenia. To cztery parametry, które sprawiają, że zapewnisz sobie idealne warunki do zdrowego i komfortowego snu!

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Sposoby na za duże buty – co zrobić?

Sposoby na za duże buty – co zrobić?

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 448 wyświetleń
Baby shower, czyli wyjątkowa impreza dla rodziców. Jak ją zorganizować?

Baby shower, czyli wyjątkowa impreza dla rodziców. Jak ją zorganizować?

  • Przeczytasz w 11 minut
  • 114 wyświetleń
Proces fumigacji – czym jest i jakie są jego zastosowania w różnych sektorach

Proces fumigacji – czym jest i jakie są jego zastosowania w różnych sektorach

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 92 wyświetleń
Rozmiary kołder – poznaj najpopularniejsze wymiary i zasady ich doboru

Rozmiary kołder – poznaj najpopularniejsze wymiary i zasady ich doboru

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 73 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl