Odzież odblaskowa do pracy – jak dobrać ją zgodnie z przepisami?

- Data publikacji 07 kwietnia 2023
Przeczytasz w 3 minut
183 wyświetleń
Odzież odblaskowa to jeden z najczęściej używanych rodzajów ubrań ochronnych. Wyróżniają ją przede wszystkim taśmy z odblaskami, ale także charakterystyczne, jaskrawe kolory. Bez takich ubrań nie mogą się obyć pracownicy w wielu branżach – od osób zatrudnionych na budowach, przez usługi transportowe, po geodetów i pracowników stacji benzynowych. Ubrań odblaskowych jest jednak mnóstwo, a nie wszystkie będą w taki sam sposób spełniać swoją funkcję. Sprawdź, jak dobrać odzież odblaskową zgodnie z przepisami.
Jakie przepisy regulują dobór ubrań ostrzegawczych?
Na początek warto dowiedzieć się, z czego wynikają obowiązujące aktualnie w Polsce regulacje. Podstawą dla wyboru wszystkich ubrań BHP jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z marca 2016 roku.
Te przepisy dzielą środki ochrony indywidualnej na trzy kategorie. Odzież odblaskowa, w rozporządzeniu występująca pod hasłem odzieży o intensywnej widzialności, mieści się w kategorii drugiej. Ubrania z tej grupy mają chronić przed groźnymi czynnikami, które nie powodują trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Odzież ostrzegawcza musi jednak również spełniać bardziej konkretne wymagania. Te są zapisane w normie PN-EN ISO 20471.

Odzież odblaskowa – klasy ochrony
Norma PN-EN ISO 20471 dba o to, by osobę w ubraniach odblaskowych można było dostrzec w dzień, w nocy oraz w świetle reflektorów, w niebezpiecznych warunkach. Definiuje powierzchnię i umiejscowienie taśm odblaskowych, udział materiałów w jaskrawych kolorach, a także konstrukcję ubrań.
Przede wszystkim jednak odzież odblaskowa w ramach tej normy dzieli się na trzy grupy, które gwarantują nieco inny poziom ochrony. To właśnie one są kluczowe dla doboru ubrań odblaskowych zgodnie z przepisami nobowiązującymi na konkretnym stanowisku.
Odzież odblaskowa klasy pierwszej
To najniższy, podstawowy zakres ochrony. Na ubraniach ostrzegawczych pierwszej klasy powinny znaleźć się dwa metry taśmy odblaskowej. Łączna powierzchnia odblasków to co najmniej 0,1 metra kwadratowego. Do tego dochodzi 0,14 m2 jaskrawego tła oraz 0,2 m2 materiału o tzw. połączonych właściwościach. Tło musi być utrzymane w kolorze żółtym, czerwonym lub pomarańczowo-czerwonym.
Ubrania ostrzegawcze klasy drugiej
Ta grupa ubrań to pośredni poziom ochrony, odpowiedni na przykład dla osób pracujących przy drogach w terenie zabudowanym. W tym przypadku na odzieży musi znajdować się 2,6 m taśmy ostrzegawczej. Wymagana powierzchnia odblasków to 0,13 m2. Fluorescencyjne tło musi zajmować przynajmniej 0,5 m2.
Odzież odblaskowa klasy trzeciej

To ubrania, które zapewniają bardzo dobrą widzialność nawet w najtrudniejszych warunkach. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie jest potrzebny najwyższy poziom ochrony, na przykład przy pracy na lotniskach czy autostradach.
Strój ostrzegawczy klasy trzeciej musi posiadać cztery metry taśmy ostrzegawczej – materiał odblaskowy ma zajmować 0,2 m2. Z kolei jaskrawe tło to w tym przypadku 0,8 m2. Na tym jednak nie koniec. Zgodnie z przywołaną normą, odzież odblaskowa trzeciej klasy musi zawierać część, która będzie okrywać cały tułów i posiadać długie rękawy. W przypadku krótkich potrzebne będą nogawki o pełnej długości.
Na długich rękawach muszą się znajdować dwa pasy odblasków, na krótkich jeden. Ubrania, które spełniają takie wymagania, znajdziesz na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa.
Jakie ubrania można wykorzystać w roli odzieży odblaskowej?
Odzież odblaskową można podzielić właśnie ze względu na to, jaką część ciała okrywa. I tak wśród odblaskowych modeli znajduje się:
- odzież, która okrywa tułów: to kamizelki odblaskowe;
- odzież, która okrywa tułów i ramiona: to T-shirty, koszulki polo, bluzy, polary, softshelle i kurtki ostrzegawcze;
- odzież, która okrywa nogi: spodnie do pasa oraz ogrodniczki; częściowo nogi okrywają również szorty ostrzegawcze;
- odzież, która okrywa ręce, nogi i tułów: to kombinezony odblaskowe.
Do tej listy można dodać także ostrzegawcze czapki – zarówno z daszkiem, jak i modele na zimę.
Podsumowanie: jaka odzież odblaskowa spełni przepisy związane z podniesieniem widzialności?
By dobrać odzież odblaskową zgodnie z przepisami, powinieneś stawiać jedynie na ubrania spełniające normę PN-EN ISO 20471. Dopasuj stopień ochrony do potrzeb stanowiska, wybierając odpowiednią klasę ochrony. Ubrania pierwszej klasy to podstawowa widzialność, najwyższą ochronę gwarantuje klasa trzecia. Zakres ubrań odblaskowych jest szeroki – od kamizelek po kurtki i kombinezony.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć

Portale kominkowe od Emultimax – doskonała dekoracja każdego wnętrza!
Przeczytasz w 3 minut
85 wyświetleń