Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > RTV i AGD > Oled czy Qled – czym różnią się te technologie?

Oled czy Qled – czym różnią się te technologie?

Oled czy Qled – czym różnią się te technologie?

Technologia związana z produkcją telewizorów nieustannie się rozwija. Efektem jest coraz lepsza jakość obrazu i większy wybór na rynku, ale również niezbyt zrozumiałe dla większości z nas skróty. Do takich należą OLED oraz QLED. Choć różni je tylko jedna litera, oznaczają odmienne matryce telewizorów. By wybrać odpowiednie urządzenie, powinieneś wiedzieć, czym się charakteryzują i co je różni. Które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze – telewizor OLED czy QLED? Czytaj dalej, a łatwiej podejmiesz decyzję.

Na czym polega technologia OLED?

Przy wyborze telewizora z pewnością spotkasz się z modelami operującymi technologią OLED. Skrót pochodzi od angielskiego zwrotu “Organic Light Emitting Diode”. Wyświetlacze w technologii OLED są zbudowane na bazie diod LED ze związków organicznych.

To udoskonalenie starszej technologii LED. W przeciwieństwie do niej OLED nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia, bo każdy piksel świeci samodzielnie. “Głębiej” znajdują się z kolei mikropiksele, których zadaniem jest emitowanie kolorów RGB.

Rodzaje telewizorów OLED

OLED to obecnie najbardziej rozpowszechniona technologia na rynku. Telewizory tego typu można podzielić na dwa główne rodzaje:

  • WOLED: tzw. biały OLED. Jego podstawowy element emituje bowiem białe światło, które powstaje zwykle przez połączenie diody niebieskiej i żółtej;
  • QD-LED: to OLED, który wykorzystuje kropki kwantowe. To nowsza technologia, którą na razie oferuje nieco mniejsza liczba producentów.

Na czym polega technologia QLED?

Również technologia QLED wykorzystuje w wyświetlaczach kropki kwantowe, a nazwa pochodzi od ich angielskiej nazwy “Quantum Dots”. W matrycach znajdują się nanokryształy, które producenci umieszczają między filtrami kolorów a elementami odpowiadającymi za podświetlenie telewizora.

Telewizory QLED są bardziej rozwiniętymi technologicznie następcami ekranów ciekłokrystalicznych LCD. Podobnie jak w nich, także i w tych urządzeniach potrzebne jest źródło światła. Przechodzi przez kropki kwantowe, które odpowiednio je rozprowadzają, a same kolory powstają w filtrach.

Rodzaje telewizorów QLED

Zróżnicowanie telewizorów QLED jest zdecydowanie większe niż w OLED. Pod kątem generowania kolorów można je podzielić na dwie grupy:

  • konwencjonalne QLED: właściwe telewizory QLED, z dwoma rodzajami kropek kwantowych, stosowane w droższych telewizorach;
  • semi-QLED: posiadają jeden rodzaj kropek kwantowych. To rozwiązanie tańsze, które powstało, by zmniejszyć koszty produkcji.

Telewizory QLED można też jednak podzielić ze względu na rodzaj podświetlenia:

  • podświetlenie wielostrefowe LED,
  • podświetlenie krawędziowe LED,
  • podświetlenie wielostrefowe Mini-LED.
oled czy qled - co do filmów?

W przypadku filmów ważny będzie kontrast telewizora i głębia czerni

OLED a QLED – najważniejsze różnice

Telewizory OLED i QLED w odmienny sposób wykorzystują więc matryce skonstruowane z diod. Z tym wiążą się nieco inne właściwości obu rodzajów urządzeń, na podstawie których bardzo dobrze widać różnice między nimi.

Zalety i wady telewizorów OLED

Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest bardzo dobre podświetlenie ekranu, uznawane za najlepsze z dostępnych obecnie na rynku technologii. Telewizory OLED charakteryzują się również znakomitym kontrastem oraz głębią czerni. Także biel na takich ekranach będzie bardziej jednolita.

Do tego dochodzi szeroki kąt widzenia obrazu – niemal z każdego miejsca kolory będą wyglądać równie dobrze. Trzeba też podkreślić bardzo dobry czas reakcji, czyli okres, jakiego piksel potrzebuje do zmiany stanu – również pod tym kątem technologia OLED jest liderem na rynku.

Jakie wady ma ta technologia? Minusem może być ograniczona maksymalna jasność. Na ekranach telewizorów OLED gorzej będą też wyglądać bardzo ciemne szarości. Zagrożeniem jest również możliwość wypalenia się ekranu organicznego przy długim wyświetlaniu statycznych obrazów. Do tego musisz zdawać sobie sprawę, że panelu OLED właściwie nie da się naprawić – w przypadku problemów trzeba go wymienić.

Zalety i wady telewizorów QLED

Czy to telewizory OLED, czy QLED, za zaletę można uznać głębię czerni. Dzięki podświetleniu te drugie urządzenia oferują jednak wyższą jasność we wszystkich trybach. Do tego dochodzi żywe oddanie kolorów. Telewizory QLED są również dostępne w większych rozmiarach niż OLED. Przy tym charakteryzują się niższą ceną od konkurentów. Nie występuje w nich także ryzyko wypalenia ekranu, a w przypadku awarii jest szansa, że uda się je naprawić.

Zagrożeniem w telewizorach QLED jest natomiast smużenie, czyli występujący czasami brak ostrości niektórych kształtów. Towarzyszą im wówczas charakterystyczne smugi. Czasami powstaje w nich również tzw. zjawisko brudnego ekranu, czyli różnice w jednolitych kolorach wyświetlanych w różnych miejscach ekranu – jego część wygląda wtedy jak pokryta warstwą kurzu. Słabością urządzeń QLED jest też gorsza jakość barw widzianych pod dużym kątem.

oled vs qled - co lepiej wybrać do pokoju?

OLED czy QLED? Weź pod uwagę kilka parametrów

Co wybrać? OLED vs QLED

Nie sposób jednoznacznie ocenić, która technologia jest lepsza. Wybór telewizora OLED lub QLED powinien zależeć od tego, do czego ma służyć odbiornik i w jakim celu będziesz najczęściej z niego korzystać.

Telewizor uniwersalny: OLED czy QLED?

Jeśli telewizor jest u Ciebie włączony przez większość dnia i potrzebny jest Ci solidny odbiornik, który w razie czego będzie można naprawić, postaw na QLED. To telewizory, które dobrze radzą sobie ze statycznym obrazem – a ten może czasami powodować uszkodzenia urządzeń OLED.

Takie telewizory często nadają się wtedy już jedynie do wyrzucenia. Potencjalne uszkodzenia diod w telewizorach QLED można z kolei bez większych problemów naprawić w profesjonalnym serwisie. Telewizory QLED mogą być włączone przez wiele godzin, urządzeniom OLED co kilka przyda się przerwa na tzw. kompensację.

Telewizor na kino domowe: OLED vs QLED

Jeśli lubisz wieczorne seanse filmowe i telewizor służy Ci za kino domowe, więcej atutów oferuje technologia OLED. Taki ekran gwarantuje świetną głębię czerni i przy słabym oświetleniu jakość wyświetlanego na nim obrazu będzie znakomita.

Warto je wybrać również wówczas, gdy oglądasz filmy w dużym pomieszczeniu, salonie czy sypialni. Kolory i obraz z każdego miejsca będą wyglądać równie dobrze – czy usiądziesz na kanapie naprzeciwko, czy ułożysz się w łóżku w rogu pokoju. Taki komfort zapewnia technologia OLED, a QLED aż takiej jakości nie gwarantuje.

Jaki telewizor do oglądania w ciągu dnia?

O ile OLED gwarantuje świetną jakość obrazu wieczorem, o tyle w dzień wygrywa z nim technologia QLED. Takie telewizory mają wyższą jasność, dlatego obraz będzie dobrze widoczny nawet w jasnych pomieszczeniach z dużymi oknami, przez które wpada sporo światła. Sprawdzi się więc na przykład jako telewizor do kuchni.

Jaki telewizor do oglądania sportu?

Oglądanie meczów i innych wydarzeń sportowych wymaga zachowania ostrości przy wyświetlaniu obrazów ruchomych. W tej kategorii lepiej spisują się matryce OLED. Przede wszystkim są wolne od mankamentów, które zdarzają się telewizorom QLED, czyli smużenia i zjawiska brudnego ekranu. A ten drugi “efekt” często bywa widoczny właśnie w czasie meczów.

oled czy qled do gier? wybór jest trudny

Przy wyborze telewizora do gier możesz mieć dylemat

Telewizor do gier: OLED vs QLED

Na jaką matrycę powinni zdecydować się gamerzy? W tym przypadku trudno o jednoznaczną odpowiedź. Atutem telewizorów OLED jest krótszy czas reakcji, co w grach jest atutem nie do podważenia – zwłaszcza w przypadku rozgrywek sieciowych.

Z drugiej strony, przy podłączaniu telewizora do konsoli lub komputera bardzo ważna jest jakość obrazu HDR, czyli szerokiego zakresu dynamiki. A na tym polu lepiej wypadają ekrany QLED z podświetleniem. Przy wyborze telewizora do gier warto więc wziąć pod uwagę także inne parametry, a nie tylko technologię wyświetlania.

Podsumowanie: telewizor OLED czy QLED – który będzie lepszy?

Telewizory OLED i QLED różnią się od siebie technologią wyświetlania obrazu. W tych pierwszych występują diody ze związków organicznych, które nie potrzebują dodatkowego podświetlenia. Ekrany QLED takim podświetleniem dysponują, a między nim a filtrem kolorów znajdują się tam jeszcze kropki kwantowe.

Obie technologie mają sporo atutów, ale i swoje wady. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który telewizor jest lepszy. Wszystko zależy od tego, czego szukasz. Jeśli zależy Ci na świetnym kontraście i często oglądasz filmy lub sport, postaw na telewizory OLED. Ekrany QLED lepiej ogląda się z kolei w jasnych pomieszczeniach, mogą działać dłużej i łatwiej je naprawić.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jaką komodę wybrać do sypialni?

Jaką komodę wybrać do sypialni?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 59 wyświetleń
Spódnica plisowana – dla kogo i dlaczego warto mieć ją w szafie?

Spódnica plisowana – dla kogo i dlaczego warto mieć ją w szafie?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 634 wyświetleń
Jakie upominki warto podarować pracownikom swojej firmy?

Jakie upominki warto podarować pracownikom swojej firmy?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 136 wyświetleń
Najlepsza poduszka do spania na boku – jak wybrać model idealny?

Najlepsza poduszka do spania na boku – jak wybrać model idealny?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 204 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl