Opis do zdjęć – inspiracje do wykorzystania na Twoich profilach
- Data publikacji 28 lipca 2023
- Przeczytasz w 12 minut
- 2456 wyświetleń
Opis do zdjęć to jeden ze sposobów na wyrażenie siebie w mediach społecznościowych. Kiedy włożyłeś dużo energii w wykonanie pięknej fotografii, z której jesteś dumny, dobrze ułożony opis będzie dla niej doskonałą oprawą. Co warto umieścić w opisie do zdjęć? Jak opisywać selfie, jaki podpis pod zdjęcie artystyczne będzie najlepszy, co umieścić w opisie fotografii z ciekawego miejsca? Poznaj te porady i gotowe opisy pod zdjęcia do zainspirowania się!
Jak fajnie opisać zdjęcie?
By stworzyć ciekawy podpis pod zdjęcie, zastanów się, po co publikujesz daną fotografię. Czym zasłużyła na miejsce w Twoich mediach społecznościowych? Dlaczego właśnie ta? Tylko dlatego, że świetnie na niej wyglądasz, a może jest w tym coś głębszego? Nie zawsze zdajemy sobie sprawę ze znaczenia publikowanych przez siebie treści, dopóki świadomie się nad nim nie zastanowimy!
Inaczej będzie wyglądał opis do zdjęć:
- na których jesteś tylko Ty, a wrzuciłeś je tylko temu, bo Twój wygląd się zmienił
- gdzie stoisz na tle krajobrazu w odwiedzonym niedawno miejscu
- które wrzucasz, by zobaczyła je ważna dla Ciebie osoba
- publikowanych, by pochwalić się nowymi umiejętnościami
- z grupą znajomych
- na których w ogóle Cię nie ma!
Zastanów się, kto ma zobaczyć Twoje zdjęcie i co powinien sobie pomyśleć, gdy już je ujrzy. Dzięki tej świadomości będzie Ci łatwiej redagować opisy we wszystkich mediach.
Opis do zdjęć z cytatem
Cytaty to zdecydowanie najpopularniejsze opisy do selfie. Trudno o fotografię, która umieszcza Cię bardziej w centrum wydarzeń. Taki sam powinien być opis. W mediach społecznościowych wszyscy widzą, kim jesteś od strony formalnej i jak wyglądasz z zewnątrz. Opisy pod zdjęcia pokazują Twoje wnętrze. Używając cudzych słów, możesz wyrazić to, co sam czujesz – a że zostało poetycko sformułowane, masz mniej pracy.
Metody są rózne- cytat z piosenki, filmu, serialu lub piękne słowa sławnej osoby. Najważniejsze, by wybrać cytat, z którym całkowicie się utożsamiasz w danym momencie. To nie musi być stałe życiowe motto – wystarczy, że odzwierciedla Twój aktualny stan emocjonalny lub nawiązuje do najświeższej codzienności.
To, czy tłumaczyć opis na język polski zależy od Ciebie. W zdecydowanej większości tekstów po angielsku nie ma takiej konieczności – odbiorcy zrozumieją je nawet bez zaawansowanej znajomości języka. Jeżeli jednak cytat pochodzi z języka mało znanego, przetłumaczenie może być konieczne. Wtedy, pod właściwym opisem, umieść oryginalną treść w nawiasie.
Cytaty z piosenek na podpis pod zdjęcie – 10 propozycji po angielsku
Decydując się na cytat z piosenki, postaw na piosenkę, którą lubisz. Pochodzenie słów na opis do zdjęć jest równie ważne, co ich przekazy. Jeśli na co dzień słuchasz rocka, raczej zrezygnuj z cytatów raperów, za którymi nie przepadasz, bo nawet wysoka trafność słów nie będzie Cię całkowicie odzwierciedlać.
Popularnymi cytatami po angielsku na podpis pod zdjęcie są:
- Show must go on! – Queen, Show must go on (tłum. Widowisko musi trwać!)
- It’s my life! And it’s now or never! I ain’t gonna live forever! I just want to live while I’m alive! – Bon Jovi, It’s my life (tłum. To moje życie! Teraz albo nigdy! Nie będę żył wiecznie, chcę tylko żyć kiedy jestem żywy!)
- I’m looking right at the other half of me. – Justin Timberlake, Mirrors (tłum. Patrzę dokładnie na moją drugą połowę)
- Girls, they wanna have fun. – Cyndi Lauper, Girls just want to have fun (tłum. Gdziewczyny chcą się dobrze bawić)
- You know, feeling good, living better. – Drake, Over My Dead Body (tłum. Wiesz, czujesz się dobrze, żyje się lepiej)
- We were the kings and queens of promise. We were the victims of ourselves – 30 Seconds To Mars, Kings and Queens (tłum. Byliśmy królami i królowymi obietnic. Byliśmy ofiarami samych siebie)
- No stop signs, speed limit. Nobody’s gonna slow me down. – AC/DC, Highway to Hell (Nie ma znaków stop, nie ma limitów prędkości. Nikt nie może mnie spowolnić)
- I got to do things my own way darling – Rihanna, Consideration (tłum. Muszę zrobić to po mojemu mój drogi)
- Here we are now, entertain us. – Nirvana, Smells Like Teen Spirit (tłum. Oto jesteśmy, zabawiaj nas)
- It’s a beautiful day. Don’t let it get away. – U2 Beautiful Day (tłum. To piękny dzień, nie pozwól mu uciec)
Warto zwrócić uwagę na cały kontekst piosenki! Czy na pewno oddaje to, co chcesz przekazać i jak się czujesz? Zapoznaj się z całym tekstem, zanim wrzucisz podpis pod fotografię, bo osoby znające piosenkę z pewnością spojrzą na niego szerzej.
Cytaty z piosenek na opisy pod zdjęcia – 10 propozycji po polsku
Lubisz polską muzykę? Świetnie – w tekstach rodzimych artystów znajdziesz tysiące wspaniałych cytatów na każdą okazję. Poniżej przykładowe 10 dla zainspirowania się:
- Nie mogę Ci wiele dać, bo sam niewiele mam. – Perfect, Niewiele Ci mogę dać
- I nawet kiedy będę sam nie zmienię się, to nie mój świat. – Myslovitz, Długość dźwięku samotności
- Miłość to nie pluszowy miś ani kwiaty. – Happysad, Zanim pójdę
- I wtedy przyszedł maj. Zamieszał w moim sercu. Zgubiłam cały żal. Poczułam co to szczęście. – Varius Manx, Maj
- Lecz ludzi dobrej woli jest więcej. I mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim. – Czesław Niemen, Dziwny jest ten świat
- Duszki krążą wokół mnie. Niech pójdą sobie precz, bez nich obejdę się. – Sanah, Duszki
- Pragnę przeżyć każdy dzień i do końca wyśnić noce. – Ewa Farna, Ewakuacja
- Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy. – Marek Grechuta, Dni których nie znamy
- Rozpędzeni prosto w stronę słońca. Zatraceni w sobie tak bez końca. – Ewelina Lisowska, W stronę słońca
- Co ma być to będzie Niebo znajdę wszędzie Gdy zabraknie tchu. – Szymon WYdra & Carpe Diem, Teraz wiem
Kultowe cytaty z filmów na opisy pod zdjęcia – 10 propozycji po angielsku
Zarówno kinomani, jak i okazjonalni widzowie, mają takie cytaty z dzieł kinematograficznych, które zapadły im w pamięć na zawsze. Wykorzystaj je jako opis do zdjęć obrazujący Twój nastrój, nastawienie i doświadczenia.
Przypominamy 10 anglojęzycznych cytatów z filmów i seriali, które zna każdy!
- May the Force be with you. – Han Solo, Gwiezdne Wojny: Nowa nadzieja (tłum. Niech Moc będzie z tobą)
- I love the smell of napalm in the morning! – Bill Kilgore, Czas apokalipsy (tłum. Uwielbiam zapach napalmu o poranku!)
- Louis, I think this is the beginning of a beautiful friendship. – Rick Blaine, Casablanca (tłum. Louis, tak sobie myślę, że to początek pięknej przyjaźni.)
- There’s no place like home. – Dorotka Gale, Czarnoksięznik z Krainy Oz (tłum. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.)
- Life was like a box of chocolates. You never know what you’re gonna get. – Forrest Gump, Forrest Gump (tłum. Życie jest jak pudełko czekoladak. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi)
- After a while, you learn to ignore the names people call you and just trust who you are – Shrek, Shrek (tłum. Po jakimś czasie uczysz się ignorować wyzwiska, którymi cie obrzucają i po prostu ufasz temu, kim jesteś)
- We’ve all got both light and dark inside us. What matters is the part we choose to act on — that’s who we really are – Syriusz Black, Harry Potter i Zakon Feniksa, (tłum. Wszyscy mamy dobrą i złą stronę. Naprawdę liczy się tylko to, którą wybierzemy – to takim człowiekiem jesteśmy)
- I’m king of the world! – Jack Dawson, Titanic (tłum. Jestem królem świata!)
- Don’t let’s ask for the moon. We have the stars. – Charlotte Vale, Trzy kamelie (tłum. Nie prośmy o księżyc. Mamy gwiazdy.)
- You’re gonna need a bigger boat – Chief Brody, Szczęki (tłum. Będziecie potrzebować większej łodzi)
Wolisz rodzime kino? Żaden problem! Największa popularnością w kwestii cytowania cieszą się polskie komedie z dawnych lat. Z pewnością miałeś okazję wielokrotnie słyszeć pochodzące z nich słowa nie tylko w telewizji!
Cytaty z książek jako podpis pod zdjęcie – na co uważać?
Cytaty z książek wydanych w języku polskim najlepiej przytaczać właśnie w rodzimym języku. Tłumacze bezbłędnie zachowują sensy zdań – także zdań o podniosłym znaczeniu. Ważne jest jednak, by znać dokładny kontekst cytatu, a więc przeczytać przynajmniej zawierający go akapit.
Jeszcze lepszą opcją jest wybieranie na opisy pod zdjęcia tylko słów pochodzących z książek, które przeczytałeś od deski do deski. Pod zdjęciem może się wywiązać dyskusja fanów danej książki, a wtedy szybko okaże się, że nie masz na jej temat nic do powiedzenia…
Cytaty wielkich ludzi na opisy pod zdjęcia
W przypadku cytatów znanych osób zasada jest podobna. To powinny być słowa osoby, którą znasz i szanujesz. Za jej działania, za postawę, za artystyczną twórczość czy wkład w historię – dobrze, byś potrafił powiedzieć o niej chociaż jedno zdanie. Niezależnie od tego, czy naprawdę podziwiasz cytowaną osobę, odbiorcy uznają, że jesteś jej wielbicielem.
Upewnij się także, że cytat rzeczywiście należy do tej osoby. W Sieci nie brakuje fałszywych złotych myśli. Zweryfikuj myśl w kilku źródłach polskich i anglojęzycznych, zanim klikniesz opublikuj.
Jak mawiał Józef Piłsudski – nie wierz we wszystko, co znajdziesz w Internecie 😉
Własne przemyślenia jako opis do zdjęć – czy to dobry pomysł?
Masz w głowie coś, czym chcesz się podzielić ze światem? W takim razie nie posiłkuj się słowami innych osób. Stwórz własne, pod którymi będziesz mógł się z dumą podpisać. Kto wie – może zdobędą popularność w Internecie i w przyszłości inni będą je umieszczać w swoich opisach?
Twój profil to swego rodzaju pamiętnik – a w pamiętniku zapisuje się swoje refleksje. Bez skrępowania dziel się z odbiorcami:
- tym, co ostatnio wydarzyło się w Twoim życiu
- tym jak ważna jest dla Ciebie rodzina i przyjaciele (oznacz ich!)
- swoimi marzeniami i nadziejami
- anegdotkami z życia codziennego
- przemyśleniami na temat sensu istnienia
- poleceniami książek, filmów, seriali
Wrzucanie zdjęć na media społecznościowe to dobra okazja do porozmawiania z odbiorcami o tym, co w tej chwili Cię interesuje. Możesz umieścić refleksyjny opis nawet pod najprostszym selfie – kiedy druga osoba spojrzy na opis, przestanie być takie proste. Selfie stanie się swego rodzaju ilustracją rozmówcy.
Na fotografii nie musi być nawiązania do poruszanego tematu – to w końcu Twój luźny pamiętnik, a nie reportaż 😉 Choć oczywiście takie nawiązania są mile widziane, szczególnie gdy chcesz swoim odbiorcom coś polecić. Selfie? Super. Selfie z książką, którą rekomendujesz? Jeszcze lepiej.
Opis do zdjęć z przekazem dla wtajemniczonych
Są takie zdjęcia, które publikuje się z myślą o konkretnej osobie. Przyjaciółka, za którą tęsknisz. Były partner, któremu chcesz pokazać, co stracił. Osoba, która Ci się podoba, by zwróciła na Ciebie uwagę.
W takim wypadku skuś się na tajemniczy opis, którego nie zrozumieją inni, za to natychmiast zaskoczy w głowie najważniejszego odbiorcy. Wasze powiedzonko? Piosenka, której razem słuchaliście? Fragment wiersza, na temat którego toczyliście długą dyskusję? Z pewnością są takie rzeczy, które możesz wrzucić w opis do zdjęć pozornie bez kontekstu. Pozornie!
Jeżeli obserwatorzy będą pytać, co oznacza podpis, odpowiedz im, że to tajemnica!
Podpis pod zdjęcie z wycieczki – jaki dać?
Kiedy wrzucasz fotografię z wycieczki zawsze oznacz miejsce, a w opisie opowiedz więcej o miejscu wyprawy. Nieważne, czy to wypad do sąsiedniego województwa, czy podróż życia na drugi koniec świata! Daj odbiorcom znać:
- co ciekawego spotkało Cię w tym miejscu
- co Cię zaskoczyło
- co dobrego zjadłeś w lokalnej restauracji
- jakie obiekty odwiedziłeś
- z kim byłeś
- dlaczego udałeś się właśnie tam
- …i co tylko przyjdzie Ci do głowy
Osoby śledzące Cię w mediach społecznościowych są ciekawe historii fotografii z podróży! Wykorzystaj opis do zdjęć do zaspokojenia ich zainteresowania. Z pewnością docenią to kolejnymi lajkami, serduszkami i komentarzami. Twój profil złożony z obszernych postów będzie zaś prawdziwym, wyczerpującym pamiętnikiem.
Opisy do zdjęcia na luzie o codzienności
Kiedy chcesz wrzucić swoje zdjęcie tak po prostu, podpis pod zdjęcie może być luźną informacją o okolicznościach zrobienia fotografii lub Twoim nastroju. Przykłady:
- Jeszcze tylko 5 dni i weekend! – w poniedziałkowy poranek przed wyjściem do pracy
- Samo się nie zrobi! – przed wyjściem na trening
- Nie spać, zwiedzać… – podczas nocnego spaceru po mieście
- Niewyspana, ale promienna! – po ciężkiej nocy, kiedy mimo wszystko dopisuje Ci dobry nastrój
- Trochę szaleństwa, żeby było normalnie! – pod zdjęciem z parku rozrywki
- Mam 190 cm wzrostu, a czuję się taki maleńki… – pod zdjęcie z centrum miasta, wśród wieżowców
Jedno zdanie obrazujące okoliczności i dające sugestie na temat Twojego nastroju – tyle wystarczy, by obserwatorzy się uśmiechnęli! Prowadzenie profilu w taki sposób daje bardzo naturalne wrażenie. Nawet skrupulatnie zapozowane zdjęcie będzie się wydawało wrzucone spontanicznie.
Tajemniczy opis do zdjęć w obcym języku
Czy jest sens publikować opisy pod zdjęcia w języku, którego nie zrozumie większość Twoich odbiorców? Jeżeli zależy Ci na nutce tajemniczości, a przy tym chcesz pochwalić się umiejętnościami językowymi – jak najbardziej! Twój profil, Twoje zasady. Poza tym, w dobie wszechobecnych tłumaczeń, zrozumienie opisu w obcym języku nie będzie problemem dla osoby, której zależy 😉
Jeżeli masz w znajomych osoby różnych narodowości, bardzo zasadne jest publikowanie opisów w przynajmniej dwóch wersjach językowych. Szczególnie gdy umieszczasz w opisie informacje i własne refleksje – lepiej nie ryzykować, że automatyczny translator zrobi z nich lingwistyczną sieczkę.
Podpis pod zdjęcie interesującej Cię rzeczy
Media społecznościowe służą do wrzucania wszystkich zdjęć, nie tylko selfie 😉
Fotografie obiektów, które Cię zainteresowały, zasługują na opowiedzenie ich historii. Opis do zdjęć powinien wyjaśnić wszystkie potencjalne wątpliwości oraz wskazać odbiorcom, co ciekawego jest na obrazie.
- urokliwy wschód słońca – gdzie go sfotografowałeś, jak znalazłeś się tam o tak wczesnej godzinie?
- wiewiórka na Twoim podwórku – jak zareagowała, gdy Cię zobaczyła?
- samochód z wystawy, na którą wybrałeś się w weekend – co najbardziej podoba Ci się w tym modelu?
- ciasteczka upieczone samodzielnie – może podzielisz się przepisem?
- zdjęcie z budowy domu – to Twój dom, pomagasz komuś, jesteś w pracy?
- kolorowy stragan na targu – co to za targ, czy jeszcze się odbywa?
- zdjęcie potrawy w restauracji – co to za danie, jak smakowało, gdzie znajduje się restauracja?
Pamiętaj, że nie każdy znajomy drobiazgowo śledzi Twoją aktywność. Dodawana fotografia i podpis pod zdjęcie powinny być zamkniętą całością, tak by nie trzeba było przewijać Twojego profilu, by zrozumieć, o co chodzi.
Ile razy zdziwiłeś się, że Twój znajomy ma duże dziecko… aż w dalszej części profilu znalazłeś informację, że to jego chrześniak?
By zredagować dobry opis do zdjęć, przemyśl swoje intencje. Kiedy fotografia przedstawia tylko Ciebie, obrazując wygląd zewnętrzny, to właśnie tekst demonstruje wnętrze. Doskonała okazja, by podzielić się refleksjami, cytatem, z którym się zgadzasz, lub sprawić wrażenie osoby postującej na całkowitym spontanie. Chcesz się zaprezentować jako filozof, poeta, znawca kina, mol książkowy, czy luzak?
Kiedy stawiasz na fotografie z szerszym kontekstem, opisy pod zdjęcia powinny przybliżać ich historię. Stwórz wokół fotki narrację, opowiedz jak doszło do zrobienia jej, jasno wyjaśnij odbiorcom co przedstawia. W ten sposób osiągniesz cel – rzeczywiście zainteresujesz ludzi tym, co masz do pokazania!
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Spraw aby wnętrze Twojego domu było unikatowe za pomocą regałów industrialnych
- Przeczytasz w 2 minut
- 108 wyświetleń
Ubezpieczenie assistance – dlaczego warto mieć pomoc na drodze?
- Przeczytasz w 2 minut
- 242 wyświetleń
Jak wybrać dobry blender ręczny dla wymagających? Poznaj najważniejsze parametry i funkcje
- Przeczytasz w 6 minut
- 286 wyświetleń