Opony zimowe – kiedy wymienić?
- Data publikacji 08 listopada 2023
- Przeczytasz w 5 minut
- 626 wyświetleń
Opony zimowe poprawiają bezpieczeństwo jazdy w niskich temperaturach, a także przy opadach śniegu. W polskich warunkach należy na nich jeździć przez kilka miesięcy w roku. Wiele kontrowersji i wątpliwości niemal zawsze wzbudza jednak termin, w jakim należy założyć na koła opony zimowe. Kiedy wymienić letni komplet? Czy zmiana opon na zimowe jest obowiązkowa? Wyjaśniamy te i inne wątpliwości dotyczące jesiennej zmiany ogumienia.
Czas na opony zimowe – kiedy wymienić letni komplet?
Odpowiednie ogumienie powinno się pojawić na kołach Twojego samochodu jeszcze zanim warunki na drodze zmienią się na zimowe. Jazda przy padającym śniegu bądź w ujemnych temperaturach na letnich oponach może bowiem skończyć się tragicznie.
Nie ma jednak jednej konkretnej daty zmiany opon na zimowe. Termin zawsze zależy od posiadacza samochodu. Najważniejsza jest pogoda. By zmienić opony w optymalnym momencie, najlepiej na bieżąco śledzić jej prognozy. Kiedy w Twoim regionie ma sypnąć pierwszy śnieg, trzeba mieć już kołach zimową mieszankę.
Przy jakiej temperaturze zmieniać opony?
Umownie przyjmuje się, że opony letnie na zimowe należy wymienić wtedy, gdy średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. W takich warunkach letnie opony są już zbyt mało elastyczne i zachowują się na drodze wyraźnie gorzej.
Śledzenie dobowych temperatur może być jednak uciążliwe. W dodatku, kiedy średnie temperatury są tylko nieznacznie wyższe od 7 stopni, w nocy lub wczesnym rankiem termometry często pokazują już okolice zera. Dlatego w pełni bezpiecznym czasem na zmianę opon jest połowa października. A jeśli jeździsz samochodem głównie w nocy lub nad ranem, warto zrobić to nawet kilka dni wcześniej.
Pamiętaj: lepiej wymienić opony na zimowe o kilka tygodni za wcześnie niż o dzień za późno. Tym bardziej, że współczesne “zimówki” nieźle zachowują się również nawet w niemal letnich warunkach. Datą graniczną powinien być przełom października i listopada – to już ostatni dzwonek, by założyć zimowy komplet.
Czy w Polsce wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa?
Od początku listopada każdy samochód w Polsce, dla bezpieczeństwa, powinien mieć już założone opony zimowe. Kiedy wymienić jednak letni komplet, by zrobić to w zgodzie z przepisami?
Odpowiedź może zaskakiwać – nie tylko termin, ale i sama decyzja o zmianie opon należy wyłącznie do Ciebie. W przeciwieństwie do wielu europejskich krajów strefy umiarkowanej, w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon z letnich na zimowe ani z zimowych na letnie. Państwo pozostawia decyzję o wyborze optymalnej mieszanki obywatelom.
Czy można dostać mandat za brak opon zimowych?
Jako że w Polsce nie ma obowiązku zmiany ogumienia, a tylko zalecenie, nie można dostać mandatu za brak opon zimowych w samochodzie. Nic nie zmieniło tutaj wprowadzenie nowego taryfikatora mandatów. Obowiązek wymiany opon nie został bowiem zapisany w żadnej ustawie.
Warto jednak pamiętać, że możesz zostać ukarany mandatem za zły stan techniczny opon. Kluczowa jest głębokość bieżnika. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury, opony niezdatne do użytku na drogach publicznych to takie, w których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika. Jeśli takich wskaźników na oponie nie ma, minimalna głębokość bieżnika to 1,6 milimetra.
Ta wartość jest taka sama i dla opon zimowych, i letnich. Mandat za opony może wynosić aż 3000 złotych, choć najczęściej jest niższy, w granicach kilkuset złotych.
Warto pamiętać, że bieżnik zużywa się wraz z eksploatacją opon. Im cieńsza jego warstwa – wyjściowo to zwykle od 8 do 10 mm – tym słabsza przyczepność samochodu do nawierzchni. Dla własnego bezpieczeństwa nie warto więc czekać z zakupem nowych opon do zupełnego starcia się bieżnika.
Opony zimowe w innych krajach Europy – gdzie są obowiązkowe?
Nie wszystkie kraje pozostawiają taką dowolność kierowcom w kwestii zmiany letniego ogumienia na opony zimowe. Dlatego przed jesiennym wyjazdem za granicę warto się upewnić, czy na trasie przejazdu “zimówki” nie będą konieczne. I to nawet wtedy, kiedy w Polsce aura jest jeszcze łaskawa.
Nakaz używania opon zimowych obowiązuje łącznie w 22 krajach Europy, w tym w czterech graniczących z Polską: w Niemczech, Czechach, na Słowacji i na Litwie. Na Słowacji “zimówki” trzeba zakładać od 15 listopada do 31 marca, a także poza tym okresem – w warunkach, gdy na drodze zalega śnieg lub lód. Jeszcze dłużej, bo od 10 listopada do 1 kwietnia, na takich oponach trzeba jeździć na Litwie.
W Czechach i Niemczech obowiązek jazdy na zimowych oponach jest uzależniony od warunków na drodze. Samochód musi być w nie wyposażony, kiedy droga jest zaśnieżona lub oblodzona. Zalecane są w okresie między październikiem a kwietniem. Warto pamiętać, że zimowe opony są obowiązkowe zimą również w niektórych rejonach krajów powszechnie uważanych za ciepłe, jak Włochy czy Francja, a nawet na niektórych drogach w Hiszpanii.
O czym pamiętać przy wymianie opon na zimowe?
Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy przy zmianie ogumienia na opony zimowe. Kiedy wymiana w końcu ma stać się faktem, sprawdź nie tylko głębokość bieżnika, ale również:
- datę produkcji: zaleca się wymianę opon po maksymalnie 5 latach użytkowania;
- wyważenie opon: jego brak będzie skutkować nierównomiernym ścieraniem się ogumienia; najlepiej oddać opony do wyważenia fachowcowi;
- zbieżność kół: również wpływa na nierównomierne ścieranie się opon, a do tego przeszkadza w komfortowym prowadzeniu samochodu;
- ciśnienie w oponach: w ciągu kilku miesięcy bezczynności mogło się zmniejszyć, po założeniu opon należy to sprawdzić i ewentualnie je dopompować.
Dlaczego warto jeździć na oponach zimowych?
Mimo że w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, taka operacja zdecydowanie jest rekomendowana. Zimowe ogumienie zapewnia zdecydowanie bezpieczniejszą jazdę w warunkach niskiej temperatury i opadów śniegu, a także oblodzenia jezdni i błota pośniegowego.
“Zimówki” są wykonane z mieszanki, która zapewnia odpowiednią elastyczność nawet w niskich temperaturach. To guma bogata w krzemionkę. Takie opony wyróżniają się również charakterystyczną rzeźbą bieżnika z gęsto rozmieszczonymi lamelami. Ma on “wgryzać się” w śnieg i szybko od niego uwalniać. Dzięki temu gwarantuje dobrą przyczepność.
Podsumowanie. Opony zimowe – kiedy wymiana będzie dobrym pomysłem?
Jazda na zimowych oponach w Polsce nie jest obowiązkowa i nie ma dokładnej daty, do której należy wymienić ogumienie. Do wymiany opon z letnich na zimowe powinny Cię jednak skłonić następujące czynniki:
- spadek średniej dobowej temperatury poniżej 7 stopni Celsjusza,
- prognoza pogody zapowiadająca opady śniegu lub gołoledź,
- okresowe spadki temperatury w okolice zera.
Za najlepszy czas na zmianę opon na zimowe przyjmuje się połowę października. W wielu krajach Europy jazda na “zimówkach” w okresie zimowym jest wymagana przepisami.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Co jeść na śniadanie? Praktyczny poradnik i 10 inspiracji kulinarnych
- Przeczytasz w 9 minut
- 245 wyświetleń