Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Osprzęt elektryczny w kuchni – dobieramy włączniki i gniazdka!

Osprzęt elektryczny w kuchni – dobieramy włączniki i gniazdka!

Osprzęt elektryczny w kuchni – dobieramy włączniki i gniazdka!

Kuchnia to miejsce użytkowania wielu urządzeń. Kuchenka, lodówka, zmywarka, mikrofalówka, ekspres do kawy, mikser – to tylko niektóre sprzęty, które wymagają przyłączenia do prądu. Aby zapewnić bezpieczne i wygodne korzystanie z tych urządzeń, konieczne jest odpowiednie przygotowanie instalacji elektrycznej, a to z kolei wiąże się z wyborem odpowiednich gniazdek kuchennych i włączników. W niniejszym artykule opowiemy, jaki osprzęt elektryczny wybrać, aby uniknąć przeciążenia instalacji elektrycznej i poprawić funkcjonalność kuchni.

Funkcjonalność gniazdek kuchennych

Gniazdka w kuchni pełnią ważną rolę, ponieważ umożliwiają podłączenie wszystkich urządzeń do sieci elektrycznej. Podczas remontu kuchni, warto zadbać o ich odpowiednią ilość, aby ograniczyć konieczność korzystania z rozgałęźników. Dostępne na rynku gniazda różnią się od siebie funkcjonalnością. 

Warto wybrać gniazdka kuchenne z uziemieniem i bryzgoszczelne. Pierwsza funkcja chroni przed porażeniem prądem, natomiast druga przed dostępem wody i zwarciem. Gniazdka bryzgoszczelne mają hermetyczną, zamkniętą obudowę w postaci opadającej klapy, dlatego świetnie nadają się do zamontowania w pobliżu zlewozmywaka. Jeżeli w domu są dzieci, należy także zadbać o odpowiednie zabezpieczenie gniazdek, nie tylko w kuchni, ale także w innych pomieszczeniach. Służą do tego specjalne plastikowe zaślepki.

Jaki włącznik do kuchni?

Oprócz gniazdek, istotnym elementem osprzętu elektrycznego w kuchni są włączniki światła. Wybór odpowiednich włączników może wpłynąć na funkcjonalność i estetykę pomieszczenia. Na rynku dostępne są włączniki jednoklawiszowe i dwuklawiszowe. Nowoczesnym rozwiązaniem są także włączniki dotykowe, które nie mają tradycyjnych przycisków, tylko panel, który reaguje na przesuwanie palca.

Jeśli kuchnia jest duża i wyposażona w wiele źródeł światła, warto rozważyć zakup dodatkowego osprzętu, który pozwoli kontrolować oświetlenie. Na jakie rozwiązania warto postawić w kuchni? Z pewnością ściemniacze, które pozwalają regulować natężenie światła i dopasowywać je do własnych potrzeb. Można także przemyśleć funkcjonalność czujników ruchu. Światło będzie zapalało się automatycznie, kiedy czujnik wykryje obecność w pomieszczeniu i gasiło się po jego opuszczeniu.

Czy estetyka ma znaczenie?

Włączniki i gniazdka to widoczne elementy instalacji elektrycznej, a ich wygląd może mieć wpływ na ogólną estetykę pomieszczenia. Ważne, aby były one spójne stylistycznie, czyli pasowały do siebie nawzajem. Ponadto powinny zostać dobrane do wystroju i kolorystyki wnętrza. Na przykład włączniki w stylu retro będą pasować do klasycznej, eleganckiej kuchni, natomiast panele dotykowe do nowoczesnych wnętrz. Paradoksalnie ten niewielkich rozmiarów osprzęt elektryczny może mieć bardzo duży wpływ na końcowy efekt wizualny podczas remontu i urządzania kuchni.

Gdzie kupić włączniki i gniazdka kuchenne?

Najlepszym miejscem do zakupu włączników i gniazdek kuchennych jest hurtownia elektryczna. Oferuje ona największy wybór różnego rodzaju osprzętu, dzięki czemu można wybierać spośród różnych modeli, kolorów i stylów. Możesz być też pewien, że oferowane tam produkty pochodzą od renomowanych producentów, co jest gwarancją niezawodności i bezawaryjności. W razie wątpliwości możesz także liczyć na fachowe doradztwo ze strony pracujących tam ekspertów.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Co to jest copywriting? Jak zostać copywriterem?

Co to jest copywriting? Jak zostać copywriterem?

  • Przeczytasz w 21 minut
  • 338 wyświetleń
Rodzaje łóżek dwuosobowych – jakie będzie najlepsze do Twojej sypialni?

Rodzaje łóżek dwuosobowych – jakie będzie najlepsze do Twojej sypialni?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 197 wyświetleń
Kinkiety do sypialni – jakie są największe zalety tego rozwiązania?

Kinkiety do sypialni – jakie są największe zalety tego rozwiązania?

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 126 wyświetleń
Chronograf w zegarku – co to jest i jaką funkcję pełni?

Chronograf w zegarku – co to jest i jaką funkcję pełni?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 392 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl