Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Pościel bez prasowania – jaki materiał wybrać?

Pościel bez prasowania – jaki materiał wybrać?

Pościel bez prasowania – jaki materiał wybrać?

Prasowanie to czynność, która znajduje się wśród najmniej lubianych obowiązków domowych. Kontrastuje z nim jednak nieestetyczny wygląd pogniecionych materiałów i zazwyczaj chęć doskonałego wyglądu jednak wygrywa. A gdyby tak połączyć obie te upragnione cechy? Odpowiedzią na to jest pościel bez prasowania, która pozwoli Ci cieszyć się idealnym wyglądem pościeli bez udziału żelazka. Sprawdź, z jakich materiałów może być wykonana!

Na jaką pościel bez prasowania możesz się zdecydować?

Najlepsza pościel bez prasowania to taka, pod którą Twój sen będzie w pełni komfortowy. Stoi przed Tobą szeroki wybór modeli z różnych materiałów i to od Ciebie zależy, który z nich wybierzesz. Łączy je jednak doskonały wygląd od razu po wyschnięciu. Oto warte uwagi propozycje. 

Poliester

Jednym z najpopularniejszych materiałów, z których może być wykonana pościel bez prasowania, jest poliester. To często wybierana tkanina, gdyż jest stosunkowo tania i jednocześnie odznacza się ponadprzeciętną wytrzymałością, dzięki czemu można cieszyć się taką pościelą przez długi czas. Jej zaletą jest także to, że szybko schnie.

Poliester należy do tkanin pochodzenia syntetycznego. Od jakiegoś czasu obserwuje się delikatny spadek jego popularności, choć nadal utrzymuje się ona w czołówce materiałów wykorzystywanych do produkcji tekstyliów oraz ubrań. Ze względu na to, że poliester jest syntetyczny posiada kilka wad, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem. Jest to tkanina, która nie przepuszcza powietrza, co oznacza, że może wzmagać pocenie się i prowadzić do powstania nieprzyjemnego zapachu. Wiele zależy jednak od konkretnej osoby, która śpi pod pościelą, więc najlepiej przetestować taki model na sobie, aby ocenić, czy w jakiś sposób utrudnia on sen.

Polar

Poliester może przybierać różne formy i jedną z nich jest popularny polar. Choć zdecydowanie częściej wykorzystywany jest do produkcji ciepłej odzieży, ma swoje miejsce także wśród pościeli. Pościel z polaru wykonana jest ze 100% poliestru.

Polar jest miękki i przyjemny w dotyku, doskonale otula jesienią i zimą, dając miłe ciepło. Zdecydowanie jest polecany na chłodne miesiące, gdyż latem i wiosną byłoby pod nim po prostu za gorąco. Pościel z polaru może być jednobarwna lub wzorzysta, dzięki czemu łatwo można wkomponować ją do różnych aranżacji sypialni.

Pościel polarowa wyróżnia się spośród modeli wykonanych z innych materiałów tym, że nie tylko nie trzeba jej prasować, ale w ogóle nie powinno się tego robić. Wynika to ze specyfiki tej tkaniny, która po kontakcie z tak wysoką temperaturą może zacząć się topić, gdyż jest wykonana z syntetycznych tworzyw. Dlatego to idealny wybór dla każdego, kto lubi wygodę!

Mikrofibra

Kolejnym typem poliestru jest mikrofibra. Ona również, podobnie jak polar, jest wykonana w pełni z tego materiału. Znacząco jednak różni się ona od tej grubej i ciepłej tkaniny polecanej na zimę. Jest cienka i przewiewna, dzięki czemu świetnie sprawdzi się przez cały rok, również wiosną i latem. Poza tym jest miękka i miła w dotyku, co sprawia, że kochają ją osoby w każdym wieku.

Model z mikrofibry zasługuje na wysoką pozycję w kategorii „najlepsza pościel bez prasowania”. Po praniu wystarczy ją rozwiesić, aby mogła wyschnąć bez zagnieceń, lub skorzystać z suszarki bębnowej. Ten rodzaj pościeli można prasować, jednak nie jest to konieczne, aby cieszyć się jej idealnym, gładkim wyglądem.

Pościel bezowa
Aby pościel bez prasowania prezentowała się nienagannie, musisz pamiętać o jej odpowiednim rozwieszeniu podczas suszenia.

Bawełna

Bawełna to bardzo chętnie wybierany do produkcji pościeli materiał. W klasyfikacji tkanin znajduje się wśród tych naturalnych. Ma pochodzenie roślinne. Bawełna ma wielu miłośników ze względu na swoje właściwości – przede wszystkim jest materiałem oddychającym. Doskonale przepuszcza powietrze, dzięki czemu możliwe jest naturalne regularnie temperatury ciała podczas snu. Z takim modelem pościeli nie musisz obawiać się o nadmierne pocenie czy dyskomfort w nocy.

Bawełna jest także odporna na rozciąganie, dzięki czemu przez długi czas zachowuje swój pierwotny kształt. Ten materiał doskonale sprawdza się wśród alergików, dlatego często jest ona określa jako pościel antyalergiczna. Bardzo ważny jest fakt, że bawełna przybiera różne formy, które znacząco się od siebie różnią. Nie wszystkie tekstylia wykonane z tej tkaniny sprawdzą się jako pościel, której nie trzeba prasować. Zwróć uwagę na opisane poniżej materiały.

Kora

Pościel z kory zdecydowanie może być synonimem pościeli bez prasowania, gdyż ten rodzaj okrycia zawsze prezentuje się znakomicie. Wynika to ze struktury kory, która ma delikatnie tłoczoną, „gofrowaną” fakturę – nie gniecie i nie zmienia się. Ten materiał wykonany jest ze 100% bawełny i odznacza się delikatnością dla skóry. Świetnie sprawdza się jako pościel całoroczna.

Nie zaleca się prasowania pościeli z kory, gdyż wtedy mogłaby stracić swój charakterystyczny wygląd, a tym samym zostać uszkodzona. Po praniu należy pozostawić ją do wyschnięcia w pozycji pionowej.

Tkanina kreszowana

Nieco przypominającym korę materiałem jest mikrowłókno w wersji kreszowanej, które posiada specjalnie wykonane zagniecenia. Mają one dodawać takiej pościeli interesującego wyglądu, nieco przełamywać konwencję idealnie prezentującego się okrycia

Pościel z efektem intrygującego kreszowania powstaje zazwyczaj z dwóch materiałów. Na spodzie, czyli tej części, które ma bezpośredni kontakt ze skórą, znajduje się 100% bawełna. Kreszowany wierzch, będący elementem ozdobnym, powstaje z mikrowłókna. To materiał syntetyczny, który bez względu na pranie zachowuje swój pierwotny wygląd. Taką pościel można prasować, ale nie jest to konieczne, gdyż bez styczności z żelazkiem wygląda dokładnie tak, jak powinna. Warto pamiętać jednak o suszeniu jej w pozycji pionowej.

Flanela

Flanelę można określić jako naturalny odpowiednik syntetycznego polaru, gdyż to materiał, który przyjemnie grzeje i sprawdza się przede wszystkim podczas chłodnych miesięcy. Na wierzchu pościeli flanelowej znajduje się delikatny meszek, który jest bardzo miły dla skóry i przyjemnie otula. Jest miękka i jednocześnie gwarantuje komfort termiczny podczas zimowych i jesiennych nocy.

Dzięki strukturze flaneli nie powstają na niej trwałe zagniecenia i nie wymaga prasowania, chociaż można to robić. Najlepiej sprawdza się rozwieszanie jej podczas suszenia, dzięki czemu po założeniu na kołdrę i poduszki prezentuje się idealnie.

Wybierając pościel flanelową, zwróć uwagę na jej skład. Zazwyczaj powstaje ona ze 100% bawełny, ale zdarza się, że ma w sobie dodatek naturalnej wełny. Wtedy zmieniają się nieco jej właściwości i cena – taki model będzie droższy.

Jersey

Pościel bez prasowania to zdecydowanie model wykonany z jersey. Ten wszechstronny materiał ma swoje zastosowanie nie tylko wśród odzieży i dodatków, ale świetnie sprawdza się także w tekstyliach. Jest on dzianiną powstającą dziś przede wszystkim z bawełny (czasami możesz w niej spotkać niewielki dodatek lycry lub elastanu), natomiast początkowo tworzono go z włókien wełnianych.

Pościeli jerseyowej nie trzeba prasować, dzięki temu, że odznacza się ona wysoką rozciągliwością. Choć powstaje z bawełny, jest dzianiną i dlatego nie zaleca się jej prasowania. Mimo tego nie tworzą się na niej zagniecenia, dzięki czemu zawsze prezentuje się ona doskonale.

Bawełna satynowa

Satyna jest niezwykle popularnym materiałem, ale jednocześnie może prowadzić do wielu nieporozumień podczas zakupów. Skupiamy się na bawełnie satynowej, która od klasycznej bawełny różni się splotem. Nie jest to więc pościel satynowa, choć taki skrót myślowy często jest używany. Oryginalna satyna to po prostu jedwab, jednak dziś na rynku można spotkać to określenie także jako opis ubrań i tekstyliów wykonanych z poliestru o śliskim, błyszczącym wyglądzie.

Okrycie z bawełny o splocie satynowym przez wielu określane jest najlepsza pościel bez prasowania. Jest przewiewna i lekka, dzięki czemu jest idealnym wyborem przede wszystkim na lato i wiosnę. Delikatnie chłodzi podczas snu, więc tylko nieliczni wybierają ją na mroźne miesiące. Aby cieszyć się jej doskonałym wyglądem bez zagnieceń, trzeba pamiętać o odpowiednim rozwieszeniu jej po praniu – na płasko na suszarce lub sznurze.

Sposób na uniknięcie prasowania? Wzorzysta kołdra!

Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla wszystkich szukających pościeli, której nie trzeba prasować, jest wzorzysta kołdra. Takie okrycie jest wystarczające i nie musi pojawiać się na nim pościel. Na rynku dostępne są przepiękne kołdry o minimalistycznych, bardzo delikatnych wzorach, dzięki czemu doskonale imitują pościel. Kołdra zawsze wygląda nienagannie i nie musisz obawiać się, że pojawią się na niej zagniecenia. 

Pościel bez prasowania – jakich materiałów lepiej unikać?

Nawet jeśli interesuje Cię wyłącznie pościel, której nie trzeba prasować, warto poznać także modele, których warto unikać. W tej grupie znajdują się przede wszystkim dwa materiały, które mają wiele pozytywnych właściwości, jednak jedną poważną wadę – gniecenie się!

To wiskoza i len – choć niezwykle przyjemne dla skóry i uwielbiane przez fanów naturalnych materiałów – bardzo trudno utrzymać ich nienaganny wygląd. Dotyczy to przede wszystkim lnu, który nie tylko szybko się gniecie, ale powstające zagniecenia są trwałe do momentu kolejnego prania. Jednocześnie dość trudno się go prasuje, przez co trzeba po prostu polubić jego nieidealny wygląd. Z kolei wiskoza bardzo łatwo się prasuje, ale niezwykle szybko się gniecie, dlatego trzeba ją prasować, a i tak szybko przestaje prezentować się doskonale.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Krochmalenie pościeli w 5 prostych krokach

Krochmalenie pościeli w 5 prostych krokach

  • Przeczytasz w 9 minut
  • 151 wyświetleń
Szczoteczki Curaprox – rodzaje. Poznaj je!

Szczoteczki Curaprox – rodzaje. Poznaj je!

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 202 wyświetleń
Szybkie jedzenie do pracy — 12 posiłków do zrobienia w 15 minut

Szybkie jedzenie do pracy — 12 posiłków do zrobienia w 15 minut

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 910 wyświetleń
Nowoczesne upinanie firan – jak sobie z tym poradzić?

Nowoczesne upinanie firan – jak sobie z tym poradzić?

  • Przeczytasz w 7 minut
  • 96 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl