Pranie kołdry w 5 krokach
- Data publikacji 21 lutego 2023
- Przeczytasz w 7 minut
- 296 wyświetleń
Pranie kołdry to wręcz obowiązkowa czynność. Na okryciu, tak samo, jak na poszewkach i prześcieradle, gromadzą się przecież zanieczyszczenia, kurz czy drobnoustroje. Aby spać w zdrowych i komfortowych warunkach, trzeba więc pamiętać o regularnym odświeżaniu tego elementu pościeli.
Większość z nas obawia się jednak, że podczas czyszczenia okrycie ulegnie zniszczeniu. Postanowiłam więc, że podzielę się z Tobą kilkoma cennymi wskazówkami na temat tego, jak prać kołdrę. Przedstawię ten proces w 5 niezwykle prostych krokach. Zaczynamy?
Krok 1 – zapoznaj się z zaleceniami producenta
Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak wyprać kołdrę, musisz dowiedzieć się, co na ten temat mówi producent. Kluczowe będzie zatem zerknięcie w pierwszej kolejności na jej metkę. To z niej wyczytasz, czy swoje okrycie możesz w ogóle wyprać samodzielnie. W większości przypadków możliwe jest wykonanie tej czynności w domowej pralce. Firmy produkują obecnie takie wyroby, które zachowają swoją jakość oraz wygląd po takiej formie ich czyszczenia.
Bywają jednak materiały, których raczej nie powinno się prać w ten sposób. Mowa tutaj głównie o kołdrach wykonanych z pierza czy puchu. Wtedy pościel trzeba będzie oddać do profesjonalnej pralni. Warto jednak zawsze zobaczyć, co dokładnie zaleca producent. Obecnie istnieje wiele metod produkcyjnych, dzięki którym nawet te najdelikatniejsze wyroby można poddawać praniu w pralce.
Zerknij więc na metkę swojej kołdry. Jeśli widzisz, że zalecane jest tylko jej profesjonalne czyszczenie, udaj się do pralni. Gdy natomiast istnieje możliwość wyprania jej w pralce, sprawdź jeszcze maksymalne obciążenie bębna oraz wagę swojej pościeli. Niektóre kołdry, szczególnie te dużych rozmiarów oraz dedykowane na chłodniejsze pory roku, mogą ważyć przecież nawet kilka kilogramów.
Do tego pamiętaj, że pod wpływem wody ich ciężar zwiększy się około dwukrotnie. Oceń więc szybko, czy pościel nie będzie za ciężka do Twojej pralki. W innym przypadku możesz niestety uszkodzić swoje urządzenie.
Krok 2 – przygotuj kołdrę do prania
Gdy wiesz już, że pranie kołdry będzie bezpieczne dla Twojego urządzenia, możesz przejść do właściwego działania. Na początek dokładnie przeglądnij całe swoje okrycie. Musisz upewnić się, że w poszyciu nie ma żadnych dziur. Przez nie może niestety wydostać się podczas prania wypełnienie. Wtedy zniszczysz zarówno kołdrę, jak i swoją pralkę. Ewentualne drobne dziury możesz zaszyć. Zrób to jednak bardzo dokładnie, by mieć pewność, że wypełnienie zostanie na swoim miejscu.
Teraz możesz już przygotować kołdrę do włożenia do bębna. W tym celu zwiń ją w dość ciasny rulon. Dla bezpieczeństwa owiń całość delikatnym sznurkiem lub tasiemką. Tym samym zmniejszysz ryzyko migrowania wypełnienia w kołdrze podczas jej czyszczenia.
Krok 3 – wybierz odpowiedni program na pranie kołdry
Kołdrę zwiniętą w rulon możesz już włożyć do bębna i przejść do wybrania odpowiedniego programu na urządzeniu. Nowoczesne pralki mają najczęściej opcję dedykowaną właśnie do prania kołder czy pościeli. Sprawdź, czy jest w nią wyposażony także Twój model. Jeśli tak, wybierz oczywiście ten. Gdy nie masz takiego programu, znajdź taki dedykowany do bardzo delikatnych materiałów, np. do jedwabiu, ewentualnie do bawełny.
Następnie pamiętaj o dobraniu odpowiedniej temperatury. Większość kołder wykonanych z materiałów alergicznych można prać w nawet 95 stopniach. Te z naturalnym wypełnieniem można natomiast przeważnie poddać temperaturze max. 40 stopni. Aby jednak mieć pewność, oczywiście zerknij ponownie na metkę. Tam z pewnością będzie podana maksymalna wartość. Jeśli natomiast ta została odcięta wcześniej, dla bezpieczeństwa wybierz 40 stopni.
Kluczowa będzie także intensywność wirowania. Zbyt wysoka ilość obrotów może zbić wypełnienie lub rozłożyć je nierównomiernie. Mimo to musisz pozbyć się nadmiaru wody ze swojej kołdry. 400-600 obrotów na minutę będzie więc optymalnym rozwiązaniem dla większości kołder.
Krok 4 – dobierz środki piorące
Zanim rozpoczniesz pranie kołdry, konieczne będzie jeszcze wybranie odpowiedniego środka czystości. Najlepiej sprawdzają się do tego wszelkie produkty dla małych dzieci oraz alergików. Mają bardzo delikatny skład. Nie powodują uczuleń oraz alergii. Do tego nie mają w składzie enzymów i substancji oblepiających, które mogą uszkodzić lub zbić wypełnienie kołdry. Pościel nie będzie już tym samym miękka oraz puszysta.
Jako alternatywę dla środków piorących dedykowanych dla dzieci, możesz wybrać klasyczny proszek. Ten dokładnie usunie z kołdry wszelkie zabrudzenia – szczególnie jeśli pralka ma funkcję zamieniania go na aktywną pianę. Unikaj jednak kapsułek, żeli, płynów oraz perełek piorących. Takie produkty oblepiają delikatne tkaniny. Do tego mogą odbarwić materiał lub nawet nie rozpuścić się całkowicie w obecności dużej kołdry. Efekt nie będzie wtedy zadowalający.
Jeśli natomiast chodzi o środki zmiękczające, np. płyny do płukania, tym powiedz zdecydowanie “nie”. Ponownie występuje w nich dużo substancji oblepiających materiały, które nie są wskazane przy kołdrach.
Krok 5 – dorzuć do prania zwinięte grube skarpety
Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, jak prać kołdrę, aby jej wypełnienie się nie zbiło, zapewne chociaż raz usłyszałeś o piłeczkach do tenisa. Zalecenia, by dorzuć je do prania, możesz znaleźć w wielu artykułach i poradnikach. Te podczas ruchów bębna mają za zadanie przesuwać się w pralce i dotykając okrycia, rozbijać znajdujący się w nim materiał. Tym samym wypełnienie ma zostać w swoim idealnym pierwotnym stanie. Jest jednak jedno “ale”. Takie ciężkie piłeczki mogą uszkodzić bęben. Czy jest jakaś bezpieczniejsza metoda?
Oczywiście! Posłuż się po prostu kilkoma parami grubych skarpetek lub podkolanówek. Zwiń je w kulki i dorzuć do prania zamiast piłeczek. Osiem sztuk na jedno pranie w zupełności wystarczy i zadziała dokładnie w ten sam sposób.
I to już koniec! Możesz zamknąć bęben, puścić pranie i poczekać, aż kołdra dokładnie się wypierze.
A co z suszeniem kołdry po praniu?
Pranie kołdry to oczywiście dopiero początek. Po nim nadchodzi czas na suszenie, które jest w tym przypadku niezwykle istotne. Jak zatem postępować w tym przypadku? Przede wszystkim wyjmij kołdrę z bębna od razu po zakończeniu programu. Jeśli tego nie zrobisz, jej wypełnienie może się zbić oraz przesunąć. Następnie delikatnie strzep swoją pościel. Wiem, że będzie to dość trudne zadanie. Kołdra nasączona wodą będzie dużo ważyć. Ważne jednak, aby choć trochę pozbyć się z niej nadmiaru wody.
Teraz swoje wyprane okrycie rozłóż na czymś płaskim, np. na przenośnej suszarce. Kołdra nie może wisieć – wtedy wypełnienie zaczęłoby migrować i przesuwać się na dół. Płasko rozłożoną pościel zostaw w suchym pomieszczeniu lub wystaw na zewnątrz. Musisz jednak unikać bliskiego kontaktu ze źródłem ciepła lub promieni słonecznych. Może to zniszczyć i odbarwić na żółto materiały.
Co 2-3 godziny obróć kołdrę na drugą stronę. Będziesz mieć wtedy pewność, że schnie równomiernie. Zanim ją schowasz do szafy, upewnij się natomiast, że całkowicie odparowała z niej wilgoć. Jeśli woda zostanie w środku, szybko rozwinie się tam pleśń, co będzie wiązało się z koniecznością wymiany kołdry na nową. Dla pewności pościel może więc leżeć na suszarce nawet kilka dni.
Pranie kołdry – czy o czymś jeszcze powinieneś pamiętać?
Czy jeszcze coś warto wiedzieć? Oczywiście. Pamiętaj, że kołdrę należy prać regularnie. W przypadku alergików zaleca się, by czynność tę wykonywać nawet co miesiąc. Takie osoby są bardzo narażone na wszelkie drobnoustroje, kurz czy zanieczyszczenia. Lepiej się ich często pozbywać, by nie zaszkodzić zdrowiu.
Gdy natomiast nie jesteś alergikiem, w lecie pierz kołdrę co dwa miesiące. O tej porze roku możesz dość mocno się pocić, a jak wiadomo, stwarzają się przez to idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. W tych chłodniejszych okresach okrycie można prać natomiast nawet co 4-6 miesięcy.
Porada: kołdrę staraj się wyprać także po każdej przebytej chorobie, by mieć pewność, że nie zostały w niej żadne zarazki. Gdy śpisz natomiast z pupilem domowym lub ten często leży na Twojej pościeli, dla pewności warto prać ją niemalże co miesiąc.
Aby zachować świeżość kołdry, możesz także regularnie ją wietrzyć. W tym celu przynajmniej raz w tygodniu wystaw ją na zewnątrz, unikając przy tym wilgoci oraz promieniowania słonecznego. Świetne warunki do takiej formy odświeżania pościeli są także zimą. Mróz pozwala na skuteczne pozbycie się bakterii i innych “nieprzyjaciół” mogących znajdować się na Twoim okryciu.
Zapamiętaj więc, by przed praniem kołdry zawsze sprawdzić zalecenia producenta oraz to, czy w jej poszyciu nie znajdują się dziury. Następnie zawiń ją w rulon, wybierz delikatny program prania, odpowiednią temperaturę oraz niską ilość obrotów na minutę podczas wirowania. Do prania używaj środków piorących dla dzieci lub proszku. Aby wypełnienie się nie zbiło, wrzuć do bębna kilka piłeczek tenisowych lub zwinięte grube skarpety. Na koniec susz kołdrę na płasko i pamiętaj o jej regularnym odświeżaniu. W ten sposób z pewnością zyskasz zdrowe i komfortowe warunki do snu!
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Co trzeba wiedzieć przed malowaniem drewnianej elewacji? Poradnik dla początkującego
- Przeczytasz w 2 minut
- 299 wyświetleń
Hydraulika łazienkowa zapewniająca ciche działanie oraz komfort użytkowania
- Przeczytasz w 3 minut
- 173 wyświetleń