Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Rozmiar poduszki – jak dobrać?

Rozmiar poduszki – jak dobrać?

Rozmiar poduszki – jak dobrać?

Zakup poduszki wydaje się dość prostym zadaniem. Gdy jednak nadchodzi ten czas, należy wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów. Jednym z nich jest niewątpliwie rozmiar poduszki. W sklepach znajdziesz przynajmniej kilka wymiarów. Jedne z nich będą wręcz uniwersalne, inne nieco mniej standardowe. 

Jakie wybrać więc dla siebie? Zapraszam do lektury artykułu, w którym pokażę, jakie są wymiary poduszek i jak dobrać je do swoich potrzeb oraz preferencji! Zaczynamy?

Na początek – rozmiary poduszek do spania dla dorosłych

W pierwszej kolejności skupię się na rozmiarach poduszek do spania dla dorosłych. Te pojawiają się w wielu różnych wymiarach. Podzieliłam je jednak na cztery grupy, które dokładnie omówię. Przy każdej z nich wskażę także, kiedy takie rozwiązanie powinno sprawdzić się najlepiej. Dzięki temu będziesz w stanie określić, jaki model zapewni Ci komfortowy i zdrowy sen. 

Małe poduszki – 50×60 i 50×70 cm

Poduszki w rozmiarach 50×60 oraz 50×70 cm można uznać za małe modele. Takie, które zapewniają odpowiednie podparcie pod głowę, jednak nie są zbyt obszerne. Nie będą zajmować więc dużej ilości miejsca na materacu. Takie wymiary polecane są głównie dla osób, które lubią spać na dość płaskim podłożu. Zdecydowanie warto wybrać je wtedy, gdy nie przepadasz za ogromnymi poduszkami oraz gdy masz dość drobną postawę ciała. Dzięki temu na podparciu komfortowo ułożysz głowę, a także szyję.  

Wybierając jeden z tych rozmiarów, musisz jednak liczyć się z tym, że nie są to standardowe wymiary. Oznacza to, że w większości przypadków poszewki wchodzące w skład całych kompletów pościeli będą na takie poduszki za duże. Tym samym będziesz musiał kupować je osobno lub starać się dopasować wielkość obleczki do swojego podparcia. Konieczne mogą okazać się drobne przeróbki krawieckie lub utworzenie zakładek, dzięki którym materiał będzie idealnie przylegać do Twojej poduszki. 

Standardowe poduszki – 70×80 cm

Za poniekąd standardowy czy wręcz podstawowy rozmiar poduszki do spania można zdecydowanie uznać wymiary 70×80 cm. To właśnie takie modele goszczą w większości polskich sypialni. Dlaczego? Przede wszystkim są komfortowe dla niemalże każdego. Można wygodnie spać na nich w każdej pozycji. Podczas przekręcania się z boku na bok, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że Twoja głowa spadnie z takiej poduszki. Rozmiary te zapewniają także dobre podparcie dla szyi oraz górnej części pleców. 

Sprawdzą się prawie zawsze. Jedyny wyjątek to ten, gdy masz naprawdę drobną posturę. Wtedy wymiary 70×80 cm mogą okazać się dla Ciebie zbyt duże. W każdej innej sytuacji, szczególnie jeśli nie wiesz, co wybrać, taki rozmiar może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Do tego pamiętaj, że większość producentów pościeli umieszcza w swoich zestawach poszewki na poduszki właśnie takiej wielkości. Będziesz mieć więc pełną dowolność w doborze odpowiedniego kompletu. Nie trzeba będzie go też w żaden sposób przerabiać. Od razu będzie gotowy do użytku. 

Nietypowe rozmiary poduszek – 50×80 i 70×90 cm

Za dość nietypowe, ale przy okazji też cieszące się sporą popularnością, można uznać poduszki 50×80 i 70×90 cm. Pierwszy wariant sprawdzi się idealnie, gdy niemalże całą noc dość mocno się wiercisz i zmieniasz pozycję. Wtedy większa szerokość sprawi, że będziesz mieć spora ilość miejsca do swoich nocnych “wygibasów”. Zawsze powinieneś wtedy znaleźć przestrzeń, na której komfortowo położysz swoją głowę. Co ciekawe, poduszki w takich rozmiarach to bardzo często wszelkie modele z regulowaną ilością wsadu.

Jeden z największych rozmiarów to natomiast 70×90 cm. Takie wymiary dedykowane są dla osób, którym zależy na dobrym wsparciu głowy, szyi oraz pleców. Z tego powodu bardzo często poleca się je dla osób postawnych, starszych lub zmagających się ze stałym bólem barków oraz wymienionych wcześniej części ciała. Taka poduszka powinna przynieść ulgę, jednak pamiętaj, że nie może być zbyt wysoka. Lepiej postawić na model z mniejszą ilością wsadu lub taki, który dopasowuje się do kształtu ciała.

Jeśli natomiast chodzi o dopasowanie poszewek do takich poduszek, w pierwszym przypadku nie będzie to problem. Wystarczy ponownie lekko przeszyć lub odpowiednio złożyć klasyczny model 70×80 cm. Przy drugiej opcji konieczne będzie już dokupienie dedykowanego rozmiaru lub samodzielne uszycie obleczki. 

Rozmiary poduszek ortopedycznych

Warto jeszcze wspomnieć, że wyżej wymienione rozmiary dotyczyły poduszek klasycznych – takich, na których śpi większość z nas. Musisz jednak pamiętać, że na rynku dostępne są także wszelkiego rodzaju poduszki ortopedyczne. Tutaj jednak, w kwestii rozmiaru, nie mogę Ci zbyt wiele doradzić. Nie ma bowiem standardowych czy poniekąd uniwersalnych propozycji. Dużo zależy od kształtu, rodzaju wypełnienia, a także przeznaczenia poduszki. 

Takie rozwiązania najlepiej dobierać w sposób indywidualny. Warto więc udać się do profesjonalnego sklepu, gdzie sprzedawca będzie mógł po zadaniu kilku pytań, zaproponować Ci kilka najlepszych propozycji dla Ciebie. Wtedy musisz zdać się na doradcę oraz “przymierzyć” poduszkę, kładąc się na niej na chwilę. Innego wyjścia niestety nie ma.

rozmiar poduszki dla dorosłych - infografika
Najpopularniejsze rozmiary poduszek dla dorosłych to 50×60, 50×70, 70×80, 50×80 oraz 70×90 cm. Źródło: opracowanie własne.

A co, jeśli chodzi o wymiary poduszek dla dzieci?

Teraz nadszedł czas na rozmiary poduszek dla dzieci. Na wstępie zaznaczę jednak, że te najmłodsze pociechy w ogóle nie powinny spać z podparciem pod głowę. Mowa o maluszkach do mniej więcej 18 miesiąca życia. 

Takie dziecko ma jeszcze bardzo słabo wykształcone mięśnie, a także mniejszą motorykę. Przez to ciężko mu np. obrócić się podczas spania na podwyższeniu. Może to prowadzić do nieprawidłowej postawy ciała, a nawet śmierci łóżeczkowej. Dla pociech, które nie ukończyły jeszcze 1,5 roku, poduszka jest wręcz kategorycznie zabroniona. Zanim się na nią zdecydujesz, najlepiej skonsultować ten pomysł z pediatrą.

Przejdźmy jednak już do poduszek dla dzieci po 18 miesiącu życia. Jakimi modelami warto się wtedy zainteresować?

Poduszki dla mniejszych dzieci – 35×40 cm

Jako pierwsza poduszka dla dziecka z pewnością dobrze sprawdzi się model o wymiarach 35×40 cm. Jest to optymalne rozwiązanie dla maluszka po 18 miesiącu życia. Podparcie pod głowę będzie małe, jednak zapewni odpowiedni komfort snu. Spokojnie pociecha będzie mogła spać na takiej poduszce do nawet 4-5 roku życia. 

Pamiętaj jednak, że im młodsze dziecko, tym cieńszy model należy wybrać. Najlepiej sprawdzą się więc propozycje z dość małą ilością wypełnienia lub takie, w których ilość wsadu możesz regulować. Wtedy poduszka będzie rozwiązaniem praktycznym – służącym przez lata. Z wiekiem po prostu dokładaj wtedy wypełnienie. 

Poduszki dla starszaków – 40×60 cm

Teraz nadszedł czas na nieco większe poduszki. Rozmiary 40×60 cm są polecane dla dzieci od mniej więcej 4 do 9 roku życia. Są nieco większe niż te dla maluszków, ale też mniejsze od wariantów dedykowanych dla dorosłych. W przeważającej ilości przypadków okażą się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Zapewnią odpowiednie wsparcie pod głowę oraz utrzymają szyję w odpowiednie pozycji. 

Do tego poszewki w rozmiarze 40×60 cm znajdują się w niemalże każdym zestawie pościeli dla dziecka. Można uznać je za wymiary uniwersalne, które stosuje większość producentów. Nie będziesz tym samym mieć problemów z idealnym dopasowaniem obleczki do poduszki swojej pociechy. 

Po 9 roku życia można natomiast już spokojnie przejść do mniejszych poduszek dedykowanych dla osób dorosłych.

rozmiar poduszki dla dziecka - infografika
Najpopularniejsze rozmiary poduszek dla dzieci to 35×40, 40×60, 50×60 oraz 50×70 cm. Źródło: opracowanie własne.

I na koniec – rozmiar poduszki w typie jaśka

Modele dla dorosłych i dla dzieci omówione. Czy czegoś jeszcze brakuje? Oczywiście. Warto zwrócić jeszcze uwagę na wymiary poduszek w typie jaśka. Te powinny przecież wręcz obowiązkowo znaleźć się w każdym domu. 

Służą jako dodatkowe podparcie głowy w trakcie snu, popołudniowej drzemki, odpoczynku na kanapie, a także wykorzystuje się je jako dekoracje. Wystarczy wtedy tylko założyć na nie ozdobne poszewki i gotowe. Jakie rozmiary wybrać więc w tym przypadku? 

Podstawowe wersje kwadratowe –  40×40, 45×45, 50×50 cm

Jasiek najczęściej kojarzy się z poduszką kwadratową. I dokładnie tak jest w większości przypadków. Jeśli chcesz, aby taki model służył Ci jako dodatkowy element pościeli do spania lub w trakcie drzemki w ciągu dnia, postaw na rozmiar 40×40 cm. Ten uważany jest za klasyczny i uniwersalny – sprawdzi się dla każdego. Można wykorzystać go także podczas długiej podróży samolotem, samochodem czy pociągiem, a także wybrać go dla dziecka przedszkolnego do leżakowania. Większość małych poszewka ma też dokładnie takie wymiary.

Poduszki jaśki 45×45 cm polecane są natomiast wtedy, gdy chcesz wykorzystać je jako elementy dekoracyjne. Poszewki ozdobne mają co prawda najczęściej wymiary 40×40 cm, ale to i nawet lepiej. Zaleca się w przypadku takich elementów wybierać właśnie większe wypełnienie. Wtedy dekoracja jest bardziej mięsista i obszerna. Wsad pięknie wypełnia poszewkę, co przekłada się na większą jej estetykę. 

Pamiętaj przy tym, że jako większe elementy dekoracyjne dobrze spiszą się także poduszki 50×50 cm “ubrane” w poszewki 45×45 cm. 

Wymiary poduszek prostokątnych – 40×45 cm i inne

Za poduszki w typie jaśka, które idealnie sprawdzą się głównie jako elementy dekoracyjne, można uznać także wszelkie modele prostokątne. Te w ostatnim czasie zaczynają cieszyć się ogromną popularnością. Są ciekawym urozmaiceniem każdej aranżacji. Modele tego typu są dostępne w rozmiarach 40×45, 30×50 czy 45×30 cm. Tutaj możliwości jest mnóstwo. 

Najlepiej więc po prostu dopasować wielkość wsadu do poszewki dekoracyjnej, którą chcesz wykorzystać do podkreślenia wystroju. Sprawdź jej wymiary, postaw na poduszkę o ok. 5 cm mniejszą biorąc pod uwagę każdy bok i gotowe!

rozmiar poduszki typu jasiek - infografika
Najpopularniejsze rozmiary poduszek w typie jaśka do 40×40, 45×45, 50×50 i 40×45 cm. Źródło: opracowanie własne.

Jak widzisz, rozmiarów poduszek jest naprawdę dużo. Aby być zadowolonym ze swojego wyboru, kieruj się moimi wskazówkami, dla kogo każdy z nich powinien sprawdzić się najlepiej. Testuj także kilka rozwiązań i samodzielnie oceń, jakie wymiary są po prostu dla Ciebie najbardziej komfortowe. Powodzenia!

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jak ustawić zegarek G Shock? Tłumaczymy krok po kroku

Jak ustawić zegarek G Shock? Tłumaczymy krok po kroku

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 388 wyświetleń
Lamele ścienne

Lamele ścienne

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 167 wyświetleń
Motywacja do biegania – 10 niezawodnych metod by wytrwać w postanowieniu

Motywacja do biegania – 10 niezawodnych metod by wytrwać w postanowieniu

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 121 wyświetleń
Smoczki dla dzieci – korzyści i zagrożenia

Smoczki dla dzieci – korzyści i zagrożenia

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 34 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl