Różnice między stolarstwem a ciesielstwem: co powinieneś wiedzieć

- Data publikacji 30 sierpnia 2023
Przeczytasz w 4 minut
70 wyświetleń
Stolarstwo i ciesielstwo to dwa zawody, które często są mylone ze względu na ich podobieństwa. Oba obejmują pracę z drewnem i często wymagają podobnych umiejętności. A jednak między tymi dwoma fachami są też poważne różnice! W tym artykule wyjaśniamy, czym różnią się stolarstwo i ciesielstwo oraz jakie cechy charakteryzują każdy z tych zawodów.
Wprowadzenie do stolarstwa i ciesielstwa
Obecnie takie rzemiosła, jak stolarstwo i ciesielstwo, mają ogromne znaczenie w produkcji mebli i budownictwie. Przed zamówieniem usług takich fachowców, powinniśmy orientować się w tym, jakie prace w naszym domu lub biurze może zrealizować stolarz, a jakie – cieśla.
Co to jest stolarstwo?
Stolarstwo to zawód, który skupia się na tworzeniu i renowacji mebli, drzwi, okien i innych przedmiotów z drewna. Zadaniem stolarza jest precyzyjne wykonanie detali, często o skomplikowanych kształtach, co wymaga dużych umiejętności i doświadczenia. Stolarz może pracować z płytami MDF i fornirem, a także różnymi rodzajami drewna, takimi jak:
- dąb,
- sosna,
- brzoza,
- orzech.
Co to jest ciesielstwo?
Ciesielstwo – to zawód, którego przedstawiciele koncentrują się na tworzeniu konstrukcji budowlanych z drewna. Cieśle budują ramy domów, mosty, wieże, szopy i inne struktury, które wymagają użycia drewna. Ich praca jest bardziej związana z konstrukcją na dużą skalę i nie zawsze wymaga takiej precyzji jak ma to miejsce w przypadku stolarzy. Cieśle najczęściej pracują z konstrukcyjnymi drewnami iglastymi, takimi jak sosna, świerk lub modrzew.
Charakterystyczne cechy stolarstwa
Co obejmują usługi stolarskie? Tak naprawdę zakres prac, które może zrealizować taki fachowiec, jest bardzo szeroki. Są to na przykład:
- Wykonanie mebli na wymiar;
- Tworzenie elementów wykończeniowych: listew przypodłogowych, framug, parapetów;
- Produkcja schodów, okien i drzwi;
- Restaurowanie starych mebli;
- Umiejętności i narzędzia potrzebne w stolarstwie i in.
Stolarze muszą posiadać szeroki zakres umiejętności, są nimi: precyzyjne mierzenie, rysowanie techniczne, poznanie właściwości różnych rodzajów drewna. Muszą być również biegli w obsłudze różnych narzędzi ręcznych i maszynowych, takich jak: piły, frezarki, szlifierki lub tokarki, niezbędnych do toczenia, frezowania, sklejania i wykańczania drewnianych powierzchni.
Charakterystyczne cechy ciesielstwa
Ciesielstwo jest bardziej związane z konstrukcjami wykonywanymi na większą skalę, takimi jak: budynki, mosty i inne. Cieśle pracują z dużymi kawałkami drewna i koncentrują się na konstrukcjach nośnych i ramowych. Do prac, które może wykonać fachowy cieśla, zaliczają się:
- Budowanie konstrukcji budynków;
- Tworzenie elementów dachowych, takich jak więźby dachowe;
- Wznoszenie szkieletów domów;
- Restaurowanie konstrukcji drewnianych budynków i in.
Cieśle muszą być biegli w czytaniu planów budowlanych, szacowaniu materiałów i czasu potrzebnego na realizację projektu. Powinni również znać zasady bezpieczeństwa i przepisy budowlane. Co do narzędzi, cieśle używają między innymi: młotów, pił, dłut i poziomic.
Kluczowe różnice między stolarstwem a ciesielstwem
Przyszedł czas, aby wyjaśnić, na czym tak naprawdę polegają różnice pomiędzy ciesielstwem i stolarstwem – zarówno względem materiałów, którymi posługują się fachowcy, jak i wykazu usług, których realizację możemy u nich zamówić. Jednocześnie warto powiedzieć też o tym, że dwa zawody wiąże wiele wspólnych rzeczy: zarówno cieśla, jak i stolarz powinien wykazywać się niemal doskonałym zrozumieniem różnych rodzajów drewna i tego, jak się z nimi pracuje. Ponadto wielu rzemieślników zaczyna od nauki pod okiem doświadczonego mistrza lub poprzez kursy zawodowe i praktyki.
Materiały używane w stolarstwie i ciesielstwie
Stolarze zwykle pracują z różnymi rodzajami drewna, w tym twardymi i miękkimi, a także materiałami pochodnymi jak MDF lub fornir. Cieśle natomiast najczęściej używają drewna konstrukcyjnego, takiego jak sosna albo świerk.
Zakres pracy w stolarstwie i ciesielstwie
Stolarze skupiają się na tworzeniu mebli i innych drobniejszych przedmiotów, podczas gdy cieśle zajmują się budową dużych konstrukcji, takich jak ramy budynków lub mosty.
Skomplikowanie projektów stolarskich i ciesielskich
Projekty stolarskie są zwykle bardziej skomplikowane pod względem detali i precyzji, podczas gdy prace ciesielskie są na ogół bardziej skomplikowane pod względem skali. Z powyższego wynika, że stolarstwo i ciesielstwo to dwa różne zawody, które wymagają różnych umiejętności i narzędzi. Wybór między stolarzem i cieślą zależy od rodzaju projektu, który chcemy zrealizować.