Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > RTV i AGD > Saturator do wody gazowanej SodaStream – który wybrać?

Saturator do wody gazowanej SodaStream – który wybrać?

Saturator do wody gazowanej SodaStream – który wybrać?

SodaStream to jeden z najpopularniejszych na polskim rynku saturatorów do wody gazowanej. Z jego pomocą możesz przygotować samodzielnie bąbelkowy napój. Tym samym z pewnością lepiej zadbasz o swoje nawodnienie w ciągu dnia, a także unikniesz ciągłego chodzenia do sklepu po zgrzewki ciężkiej wody. 

Urządzenie to jest jednak dostępne w kilku modelach do wyboru. Czym różnią się poszczególne warianty SodaStream, który wybrać i co warto wiedzieć przed zakupem? Zapraszam na artykuł, w którym odpowiem na wszystkie te pytania. Sprawdź go i ciesz się stałym dostępem do wody gazowanej!

Jakie są modele SodaStream?

Marka SodaStream aktualnie ma do zaoferowania wielbicielom świeżej gazowanej wody aż trzy różne modele saturatora do wyboru – Terra, Duo oraz Art. Każda z tych opcji cechuje się nieco innym wyglądem, dzięki czemu możesz w pełni dopasować urządzenie do aranżacji swojej kuchni. Sam design to jednak oczywiście nie wszystko. Warianty te nieco różnią się od siebie funkcjonalnością. Przyjrzyjmy się więc bliżej każdej z możliwości. 

Saturator Terra

Pierwszy model saturatora SodaStream, który omówię, nosi nazwę Terra. Z wyglądu jest to bardzo klasyczne urządzenie, które nieco przypomina niewielki ekspres do kawy. Jest przy tym bardzo kompaktowe. Jego wymiary wynoszą 19,8 x 13,4 x 42,8 cm. Z pewnością znajdziesz na blacie miejsce na swój saturator. Na stronie producenta model Terra jest dostępny w dwóch kolorach do wyboru – czarnym oraz białym. Jakie jednak są jego funkcjonalności?

Zdecydowanie najważniejszą jego zaletą jest łatwy system montażu wkładu z gazem. Nie trzeba go wkręcać, a jedynie delikatnie wcisnąć. Jest to niezwykle prosta czynność ze względu na zastosowanie systemu Quick Connect. Jeśli natomiast chodzi o samo włożenie butelki, to również jest niebywale łatwe. Funkcja Snap & Lock sprawia, że montaż i demontaż zbiornika na wodę zajmuje kilka sekund.

Model Terra jest bezprzewodowy, a więc nie potrzebuje stałego dostępu do prądu. Możesz tym samym zabrać swój saturator wszędzie tam, gdzie chcesz. Guzik, który umożliwia nasycenie wody CO2, jest duży i ergonomiczny. Z jego obsługą powinny poradzić sobie zatem również panie noszące na co dzień długie paznokcie.

Urządzenie to jest kompatybilne z butelkami plastikowymi wielokrotnego użytku o pojemności 0,5 oraz 1 l. Pojemniki można oczywiście czyścić w zmywarce. 

A jak SodaStream Terra wychodzi cenowo? Na stronie producenta możesz wybrać jeden z czterech następujących zestawów (dane na 07.06.2023):

 • Mega Pack – w secie: saturator Terra, 3 butelki plastikowe 1-litrowe, 1 cylinder z gazem – cena: 349,99 zł;
 • Zestaw startowy – w secie: saturator Terra, 1 butelka plastikowa 1-litrowa, 1 cylinder z gazem – cena: 329,99 zł;
 • Zestaw 2 cylindry – w secie: saturator Terra, 1 butelka plastikowa 1-litrowa, 2 cylindry z gazem – cena: 399,99 zł;
 • Zestaw premium – w secie: saturator Terra, 3 butelki plastikowe 1-litrowe, 1 butelka plastikowa 0,5-litrowa, 1 cylinder z gazem – cena: 389,99 zł.

Każdy z pewnością będzie więc w stanie wybrać dla siebie ten najlepszy zestaw. Pamiętaj, że opisane sety to te, które są dostępne na stronie producenta – podobnie jak ich ceny. W sklepach partnerskich możesz najczęściej znaleźć kilka dodatkowych opcji różniących się zawartością kompletu. 

saturator do wody gazowanej SodaStream Terra
Saturator do wody SodaStream Terra jest bardzo kompaktowy i praktyczny. Źródło zdjęcia: oficjalna strona producenta SodaStream.

Saturator Duo

Drugi model saturatora SodaStream, który można znaleźć na stronie producenta, to urządzenie o nazwie Duo. Dlaczego akurat Duo? Ponieważ z jego pomocą możesz gazować wodę zarówno w butelce plastikowej, jak i szklanej. Jest to zasługa specjalnej kolby zabezpieczającej z funkcją automatycznego podnoszenia. Każdy z tych rodzajów pojemników jest oczywiście wielokrotnego użytku i można myć go w zmywarce. 

Model ten jest także nieco większy niż wcześniej wspomniany model. Jego wymiary wynoszą bowiem 41 x 45 x 60 cm. Jest dostępny w kolorze czarnym oraz białym – tak jak urządzenie Terra. Cechuje się jednak nieco innym, prostszym i bardziej minimalistycznym designem.

Podobnie jak poprzedni model, również i wersja Duo jest bezprzewodowa oraz wyposażona w opatentowany system montażu cylindra z gazem – Quick Connect. Oznacza to, że są z nim kompatybilne wyłącznie naboje w kolorze różowym z logo tej technologii. 

A ile kosztuje model Duo? Tutaj ceny są już nieco wyższe. Na stronie producenta aktualnie znajdują się dwa zestawy do wyboru:

 • Mega Pack – w secie: saturator Duo, 1 butelka plastikowa 1-litrowa, 1 butelka plastikowa 0,5-litrowa, 1 szklana karafka 1-litrowa, 1 cylinder z gazem – cena: 599,99 zł,
 • Zestaw startowy – w secie: saturator Duo, 1 butelka plastikowa 1-litrowa, 1 szklana karafka 1-litrowa, 1 cylinder z gazem – cena: 549,99 zł.

Oczywiście są to ceny regularne, aktualnie na dzień 07.06.2023. 

SodaStream Duo - parametry
Saturator do wody SodaStream Duo może być używany z butelkami zarówno plastikowymi, jak i szklanymi. Źródło zdjęcia: oficjalna strona producenta SodaStream.

Saturator Art

Ostatni model saturatora SodaStream to urządzenie Art. Zdecydowanie różni się ono od swoich poprzedników wyglądem. Ten model już w pełni przypomina ekspres do kawy. Jak podaje producent, utrzymany jest w stylistyce retro. Zamiast przycisku do gazowania wody, Art wyposażony jest w dużą praktyczną rączkę rozpoczynającą cały proces. 

Ta wersja dostępna jest ponownie w kolorze białym oraz czarnym. Cechuje się wymiarami 30 x 45 x 19 cm. Można więc uznać go za model pośredni, jeśli chodzi o rozmiar. 

Co jeszcze oferuje ten saturator do wody? Aby montaż butelki był szybki i bezproblemowy, zastosowano w nim oczywiście system Snap & Lock. Do tego cylinder ponownie mocowany jest dzięki funkcji Quick Connect. Jak wcześniejsze modele, Art jest bezprzewodowy, a pasujące do niego butelki plastikowe 0,5 l oraz 1 l można czyścić w zmywarce. 

Na stronie producenta możesz wybrać dla siebie jeden z 4 dostępnych zestawów:

 • Mega Pack – w secie: saturator Art, 3 butelki plastikowe 1-litrowe, 1 cylinder z gazem – cena: 499,99 zł;
 • Zestaw startowy – w secie: saturator Art, 1 butelka plastikowa 1-litrowa, 1 cylinder z gazem – cena: 449,99 zł;
 • Edycja limitowana – w secie: saturator Art, 1 limitowana butelka plastikowa 1-litrowa, 1 cylinder z gazem, 1 fartuch Art, 1 szklanka i mieszadełko – cena: 529,99 zł;
 • Mega Pack Artist – w secie: saturator Art, 1 butelka plastikowa 1-litrowa, 1 cylinder z gazem, 2 butelki plastikowe 1-litrowe Art ze wzorem – cena: 4999,99 zł.

Zawartość zestawu możesz więc w pełni dopasować do swoich potrzeb oraz preferencji.

stylowy saturator do wody SodaStream Art w klimacie retro
Saturator do wody SodaStream Art został utrzymany w klimacie retro. Źródło zdjęcia: oficjalna strona producenta SodaStream.

SodaStream – który wybrać dla siebie?

Poznałeś już wszystkie dostępne aktualnie modele saturatora SodaStream. Który wybrać dla siebie? Na to pytanie musisz już odpowiedzieć sobie samodzielnie. Ja spróbuję jednak lekko zasugerować, kiedy wybrałabym poszczególne warianty. Trzeba bowiem pamiętać, że są do siebie dość podobne i różnią się od siebie jedynie pewnymi niuansami. Każdy z nich zapewni Ci jednak wodę gazowaną takiej samej jakości. A więc, kiedy według mnie sprawdzą się najlepiej poszczególne modele?

Terra to świetne wyjście na sam początek. Jest to bowiem bardzo zgrabne urządzenie o klasycznym designie. Do tego jest najtańsze spośród tych trzech propozycji. Będzie więc idealne, jeśli dopiero chcesz się przekonać do takiego rozwiązania. Przy okazji, ze względu na niewielkie wymiary, z pewnością sprawdzi się np. w podróży.

Duo to z kolei ciekawa opcja dla wielbicieli elegancji oraz wyjątkowej troski o środowisko. Z modelem tym są bowiem kompatybilne zarówno butelki plastikowe wielokrotnego użytku, jak i szklane. Te pierwsze sprawdzą się idealnie na wodę “na wynos”, a drugie na napoje serwowane w domu. Całość prezentuje się elegancko, jednak urządzenie jest zdecydowanie większe. Dobrze sprawdzi się więc w bardziej przestronnej kuchni.

Art to natomiast model dedykowany głównie dla fanów wyjątkowego designu i wnętrz utrzymanych w klimacie retro. Ze wszystkich propozycji najbardziej przypomina klasyczny ekspres do kawy. Do tego są dostępne do niego liczne barwne dodatki, takie jak butelki z nadrukami czy gadżety. Jeśli cenisz takie rzeczy, zapewne warto. Nie da się jednak ukryć, że największym atutem tego modelu jest praktyczna rączka do gazowania. Ta spisuje się nieco lepiej niż klasyczny przycisk.

Warto więc dokładnie przemyśleć, który wariant będzie dla Ciebie tym najlepszym!

Czy opłaca się kupić SodaStream?

A czy w ogóle opłaca się kupić saturator SodaStream? Zacznę może od wypunktowania zalet, których nie da się “spieniężyć”. Mowa tutaj przede wszystkim o dostępie do zawsze świeżej gazowanej wody. To duże ułatwienie, dzięki któremu zadbasz o swoje zdrowie, odpowiedni stopień nawodnienia, a przy okazji też lepsze samopoczucie. 

Do tego, mając w domu takie urządzenie, nie musisz dźwigać ciężkich butelek wody ze sklepu. Dbasz także o środowisko naturalne, zmniejszając ilość zużywanego przez siebie plastiku. Warto również wspomnieć, że z pomocą saturatora możesz przyrządzić dla siebie nie tylko wodę, ale także inne napoje gazowane. Wystarczy dodać ulubione składniki lub zdecydować się na zakup specjalnych syropów o smaku Pepsi, 7UP, Mirinda itp. 

To niewątpliwe plusy saturatora, których nie da się w żaden sposób podważyć. A jak to jest z ekonomicznego punktu widzenia? Spróbuję to szybko obliczyć.

Producent SodaStream zaznacza, że jeden cylinder z gazem wystarcza na przygotowanie ok. 60 litrów wody gazowanej. Nowy nabój kosztuje 120 zł, jednak istnieje także możliwość napełnienia pustego opakowania za 50 zł (wliczając już w to koszty przesyłki). Litr wody powstały z nowego cylindra, kosztuje więc ok. 2 zł, jednak z napełnianego już tylko 0,83 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że za litr wody butelkowanej ze sklepu należy zapłacić ok. 1,25-1,50 zł, jest to mimo wszystko opłacalne rozwiązanie. 

Za 60 litrów wody gazowanej zapłacisz bowiem w sklepie ok. 75-90 zł, a mając SodaStream (z nabitym wkładem) jedynie 50 zł. Oczywiście wszystko nieco uśredniłam. Dużo zależy bowiem od tego, jaką wodę gazowaną kupujesz normalnie w sklepie, a także jak bardzo chciałbyś nasycać napój w SodaStream. Musisz bowiem pamiętać, że 60 litrów podawane przez producenta to wartość orientacyjna. Zależy, ile “kliknięć” wykonasz podczas przygotowywania 1 litra wody.

Pamiętaj jednak, że jeszcze dodatkowo w SodaStream możesz zrobić chociażby Pepsi czy inny napój na bazie specjalnego syropu. Jedna butelka takiego koncentratu kosztuje ok. 25 zł (kupując ją pojedynczo) lub nawet jedyne 20 zł (kupując większy zestaw). Takie opakowanie wystarcza na ok. 9 litrów napoju gazowanego. Do przygotowania takiej ilości domowej Pepsi zużyjesz jedynie gazu z cylindra za ok. 10 zł i syropu (za 20-25 zł). Cena za litr wyniesie Cię więc ok. 3,20-3,80 zł. Patrząc na aktualne ceny w sklepach, za litr słodkiego gazowanego napoju trzeba zapłacić ok. 6 zł. 

Czy opłaca się więc kupić SodaStream? Wychodzi na to, że tak. Możesz bowiem zaoszczędzić w ten sposób nawet do kilkudziesięciu groszy na każdym litrze wody oraz prawie 3 zł na każdym litrze napoju gazowanego typu Pepsi. Bezcenny jest natomiast stały dostęp do świeżego picia, brak konieczności dźwigania zgrzewek wody oraz oczywiście ochrona środowiska naturalnego. 

Co warto wiedzieć o SodaStream, zanim zdecydujesz się na jego zakup?

Myślę, że już dość dokładnie omówiłam, czym dokładnie jest SodaStream, jakie są dostępne modele oraz czy warto zdecydować się na zakup tego urządzenia. Jest jednak jeszcze kilka kwestii, o których chciałam wspomnieć. 

Przede wszystkim pamiętaj, że cylindry z CO2 do SodaStream występują w wersji niebieskiej i różowej. Do urządzeń Terra, Duo oraz Art pasują naboje różowe z mocowaniem Quick Connect. Niebieskie są dedykowane do starszych urządzeń z zapięciem Twist.

Butelki do SodaStream można oczywiście dokupić. Trzeba jednak wybrać odpowiednie modele kompatybilne z modelem, który masz lub będziesz mieć. A więc jakie? Poniżej lista:

 • Terra i Art – butelki plastikowe 0,5 oraz 1 l;
 • Duo – szklana karafka 1 l oraz standardowa butelka 1 l.

Stopień nasycenia wody dwutlenkiem węgla można dozować w zależności od preferencji. Wystarczy więc nacisnąć przycisk lub dźwignię:

 • 1-3 razy, by zyskać napój lekko gazowany,
 • 3-4 razy, by zyskać napój średnio gazowany,
 • 5 razy, by zyskać napój mocno gazowany. 

Na koniec zaznaczę jeszcze, że wody do butelki nie należy lać do pełna. W pojemniku musi bowiem zostać miejsce na nasycenie całości CO2. Szczegółowe informacje, do jakiego poziomu można wypełnić butelkę, znajdziesz w instrukcji obsługi danego urządzenia. 

Co ciekawe, naczynia plastikowe mają także swoją datę ważności. Podczas przygotowywania napoju są bowiem narażone na działanie gazu, przez co z czasem zaczynają tracić swoje właściwości. Butelki te należy więc wymieniać średnio co 3 lata, choć datę ich ważności najlepiej sprawdzić na spodzie. Po zużyciu nadają się oczywiście do recyklingu. 

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na większość pytań związanych z SodaStream. Przygotowałam ten artykuł na bazie wątpliwości, które rodziły mi się w głowie, gdy sama rozważałam zakup saturatora tej marki. Myślę więc, że może być pomocny dla każdej osoby przymierzającej się do jego wyboru. 

Wszystkie zdjęcia umieszczone w tym artykule zostały zaczerpnięte z oficjalnej strony producenta SodaStream. 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Aranżacje łazienek

Aranżacje łazienek

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 147 wyświetleń
Proces fumigacji – czym jest i jakie są jego zastosowania w różnych sektorach

Proces fumigacji – czym jest i jakie są jego zastosowania w różnych sektorach

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 143 wyświetleń
Ekspres kolbowy czy automatyczny? Jaki wybrać?

Ekspres kolbowy czy automatyczny? Jaki wybrać?

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 95 wyświetleń
Pranie kołdry w 5 krokach

Pranie kołdry w 5 krokach

 • Przeczytasz w 7 minut
 • 220 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl