Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Uroda > Soczewki jednodniowe kontra miesięczne – które wybrać?

Soczewki jednodniowe kontra miesięczne – które wybrać?

Soczewki jednodniowe kontra miesięczne – które wybrać?

Wybór soczewek kontaktowych powinien być jak najstaranniej przemyślany. Warto zatem dowiedzieć się, które szkła kontaktowe będą lepsze: jednodniowe czy miesięczne. Okazuje się, zarówno jedne, jak i drugie soczewki posiadają pewne wady, jak i zalety.

Soczewki jednodniowe i miesięczne – które są bardziej opłacalne?

Soczewki kontaktowe miesięczne opłacają się bardziej pod względem finansowym niż soczewki jednodniowe, zwane też jednorazowymi. Osoby, którym zależy na tym, aby zaoszczędzić powinny zatem zdecydować się na drugie z wymienionych rozwiązań. Wydaje się też, że soczewki miesięczne będą o wiele lepszą opcją dla tych użytkowników, które chcą je nosić stale, na co dzień. Tymczasem z soczewek jednodniowych o wiele bardziej zadowolone będą te osoby, które chcą je nosić wyłącznie okazjonalnie, raz na jakiś czas. Takie osoby nie będą musiały chociażby inwestować w specjalne płyny.

Które soczewki są najwygodniejszym rozwiązaniem?

Wybierając soczewki, sporo osób zwraca też swoją uwagę na to, które z nich są najwygodniejsze. Pod tym względem zdecydowanie wygrywają soczewki kontaktowe jednodniowe. Nie wymagają one bowiem podejmowania żadnych czynności pielęgnacyjnych. Nie trzeba płukać ich w specjalnym płynie, ani też umieszczać w pojemniczku, który jest nim wypełniony. Jednodniowe soczewki wyrzuca się bowiem pod koniec dnia, a kolejnego zakłada się świeże. Tymczasem, soczewki kontaktowe miesięczne wymagają płukania oraz troski o to, by nie zostały w żaden sposób uszkodzone. Z drugiej jednak strony, jeśli zapomni się o zakupieniu nowej pary soczewek jednodniowych, nie będzie można ich założyć kolejnego dnia.

Które soczewki są bardziej higieniczne; jednodniowe czy miesięczne?

Soczewki jednodniowe są też bardziej higieniczne niż te miesięczne. Poleca się je zwłaszcza osobom początkującym, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkłami kontaktowymi. Nie trzeba ich płukać czy umieszczać w pojemniczku z płynem. Wydaje się więc, że użytkowanie soczewek jednodniowych wiąże się z o wiele mniejszym ryzykiem rozwoju zakażeń bakteryjnych czy wirusowych spojówek, które mogą mieć związek z nieprzestrzeganiem zasad higieny. 

Co jeszcze różni soczewki jednodniowe i miesięczne?

Jednodniowe soczewki kontaktowe różnią się od tych miesięcznych także tym, że są nieco cieńsze. Dla niektórych osób mogą być zatem wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Poza tym, z uwagi na to, że soczewek jednodniowych nie przechowuje się w pojemniku z płynem, jest to dobra opcja dla osób posiadających skłonność do alergii. Może się bowiem zdarzyć tak, że pojawi się alergia na jakiś składnik płynu. Co prawda zdarza się to dosyć rzadko, ale jest możliwe. Warto także zaznaczyć, że soczewki miesięczne mogą nie być najlepszą opcją dla osób, które mają skłonności do podrażnień spojówek. Soczewki wielokrotnego użytku łatwiej jest zanieczyścić. Nie oznacza to jednak, że szkła miesięczne należy demonizować. Mogą być one świetną opcją dla osób, które swoją pierwszą przygodę z użytkowaniem szkieł kontaktowych mają już dawno za sobą. 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Styl duński w aranżacji wnętrz – wyjątkowy design prosto ze Skandynawii

Styl duński w aranżacji wnętrz – wyjątkowy design prosto ze Skandynawii

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 93 wyświetleń
Wysokość siatki ogrodzeniowej – jak dobrać odpowiednią? 

Wysokość siatki ogrodzeniowej – jak dobrać odpowiednią? 

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 733 wyświetleń
Rodzaje kaw – 22 typy, których musisz spróbować na mieście

Rodzaje kaw – 22 typy, których musisz spróbować na mieście

  • Przeczytasz w 8 minut
  • 367 wyświetleń
Lazura do drewna – co to jest? Wszystko co musisz wiedzieć

Lazura do drewna – co to jest? Wszystko co musisz wiedzieć

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 77 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl