Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Biznes > Sommelier – kto to i jak wygląda jego praca?

Sommelier – kto to i jak wygląda jego praca?

Sommelier – kto to i jak wygląda jego praca?

Sommelier to słowo, a właściwie zawód, który z nazwy zna niemalże każdy z nas. Większość nie do końca wie jednak, czym dokładnie zajmuje się taka osoba. Dla części z nas jest to po prostu “ten Pan lub Pani od win”. 

Oczywiście, poniekąd jest w tym trochę prawdy. Ale może warto dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda praca sommeliera i poznać tę profesję nieco bliżej? Jeśli właśnie na tym Ci zależy, serdecznie zapraszam do lektury artykułu. Opowiem w nim bardzo dokładnie o tym zawodzie. Sprawdź!

Sommelier – kto to taki?

Istnieje kilka “definicji”, dzięki którym można dowiedzieć się, kim tak właściwie jest sommelier. Kto to taki według opisu zawodu, który widnieje w rejestrze polskiego Departamentu Rynku Pracy? Na rządowej stronie psz.praca.gov.pl można znaleźć następującą informację:

Sommelier zajmuje się dobieraniem gatunków win do serwowanych potraw, doradzaniem klientowi w wyborze wina oraz jego serwowaniem, a także buduje kartę win, zarządza jego zakupami i magazynowaniem. Może także prowadzić szkolenia połączone z degustacją win.

W dalszej części definicji znajduje się także informacja, że do wykonywania tego zawodu jest mu potrzebna m.in. wiedza o winie, czyli enologia, o której pisałam w artykule https://nowoczesny.pl/enologia-co-to-za-nauka-i-kim-mozesz-byc-po-takich-studiach/

Kluczowa jest także umiejętność rozpoznawania wina na podstawie barwy, zapachu, koloru, smaku itp. Rozpoznać w tym przypadku oznacza podanie szczepu, gatunku, pochodzenia, stopnia dojrzałości, przydatności do spożycia, a nawet określenie rocznika trunku. Są to więc niekiedy nawet lata ciężkiej pracy. 

Można więc śmiało powiedzieć, że sommelier to specjalista, który zna się na winach od A do Z. Następnie stara się z kolei tak wykorzystać swoją wiedzę, aby być w stanie idealnie dobrać wina do kart restauracyjnych, na wszelkiego rodzaju eventy, a także dla entuzjastów tego trunku. 

Warto w tym przypadku wspomnieć, że “znanie się na winie od A do Z” to także wiedza na temat jego historii, uprawy winorośli, produkcji, przechowywania, rozpoznawania szczepów, doboru trunków do dań itp. Sommeliera nie da się więc niczym zaskoczyć, jeśli chodzi o tematykę win. On zna je niemalże od podszewki i jest w stanie przedstawić cały proces ich produkcji, zaczynając już od momentu wyboru odpowiedniego miejsca na winnicę.

Gdzie sommelier może znaleźć dla siebie zatrudnienie?

Sommelier może znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach. Przede wszystkim będą to wszelkie restauracje oraz lokale gastronomiczne, w których serwowane są trunki alkoholowe. Niekiedy osoba na takim stanowisku pracuje także np. w kasynach. Można więc śmiało powiedzieć, że głównym miejscem zatrudnienia są lokale gastronomiczno-rozrywkowe. 

Specjalista wiedzący wszystko o winach to także idealna osoba do pracy w sklepach winiarskich. Tam kluczowe są jednak dodatkowo umiejętności sprzedażowe oraz sprawna obsługa klienta i kasy fiskalnej.

Do tego sommelierzy bardzo często pracują też w winiarniach, gdzie czuwają nad całym procesem produkcji, a nawet oprowadzają zwiedzających po winnicach. Przy okazji oczywiście zaciekawiając ich wiedzą o tych trunkach. 

Najbardziej doświadczeni sommelierzy prowadzą z kolei liczne szkolenia oraz przeprowadzają degustacje. Pasjonaci dzielą się także swoją wiedzą, tworząc chociażby specjalistyczne artykuły na temat win.

Miejsc, w których może pracować sommelier, jest więc całkiem dużo. Z pewnością każda z osób zajmujących się taką profesją jest w stanie znaleźć dla siebie takie zatrudnienie, w którym czuje się najlepiej. 

Czym dokładnie zajmuje się sommelier?

Aby oczywiście lepiej zrozumieć zawód sommeliera, warto poznać nieco lepiej zadania, którymi zajmuje się na co dzień taki specjalista od win. Ich zakres zależy w głównej mierze od doświadczenia osoby zatrudnionej na takim stanowisku, a także miejsca pracy. Warto jednak wiedzieć, że lista zadań do wykonania dla sommeliera jest niezwykle długa. Co dokładnie się na niej znajduje?

W pierwszej kolejności sommelier bardzo często tworzy karty win w restauracji. Serwowane trunki dobiera oczywiście do rodzaju kuchni, w której specjalizuje się dany lokal. Wybiera takie pozycje, które będą idealnie komponować się do wszystkich dań znajdujących się w karcie. 

Następnie oczywiście dba o to, aby wszystkie wina były zawsze dostępne w restauracji. Bardzo często sam czuwa nad zamówieniami, a niekiedy nawet dogaduje szczegóły umów z konkretnymi dostawcami. Gdy trunki zostaną dostarczone do lokalu, zadaniem sommeliera jest zapewnienie im odpowiedniego miejsca do przechowywania. Bierze oczywiście wtedy pod uwagę to, w jakich dokładnie warunkach mają być składowane konkretne wina, a także, w jakiej temperaturze należy je serwować.

Sommelier najczęściej zajmuje się w restauracji doradzaniem gościom, jaki trunek wybrać. Dopasowuje je wtedy do zamówionego dania, ale także preferencji danej osoby. Następnie prezentuje wybrany trunek i nalewa go w odpowiedni sposób do pasującego do danego wina szkła. W międzyczasie zdradza klientom liczne ciekawostki – dotyczące wina, kraju jego pochodzenia, historii itp. Dzięki temu goście mogą przy okazji zdobyć cenną wiedzę. 

Warto jednak wiedzieć, że sommelier nie zajmuje się wyłącznie samymi winami. Jego szeroka wiedza na temat kulinariów pozwala mu także dopasowywać do potrzeb gości inne napoje alkoholowe i bezalkoholowe, a nawet cygara. Jak zatem widzisz, obowiązków jest co niemiara. A to wciąż nie jest koniec!

Osoby pracujące w handlu oraz w sektorze usług zajmują się często prowadzeniem ewidencji trunków, raportowaniem oraz wypełnianiem wszelkiego rodzaju dokumentów wewnętrznych. 

Warto także pamiętać, że sommelierzy z największym doświadczeniem bardzo często zajmują się głównie prowadzeniem szkoleń oraz przeprowadzaniem degustacji. W pierwszym z przypadków przekazują swoją wiedzę osobom zainteresowanymi winami i pragnącymi rozwijać się w kierunku sommelierstwa. 

W degustacjach biorą udział z kolei głównie wierni smakosze tych trunków. Podczas takich wydarzeń sommelier dba o to, aby wszystko odbywało się zgodnie ze sztuką, a także, by przekazać sporą ilość ciekawych informacji przybyłym gościom.

Sporo obowiązków, ale też możliwości, prawda?

Czy sommelier i kiper to ten sam zawód?

Mówiąc o tym, kim jest sommelier i jakie są jego obowiązki, nie sposób nie wspomnieć także o kiperze. Wiele osób uważa bowiem, że jest to dokładnie ten sam zawód, jednak występujący pod dwiema różnymi nazwami. Musisz jednak wiedzieć, że to nie to samo. 

Jak już wiesz, sommelier, to osoba, która wie, jak podawać i dobierać wino, a także mająca szeroką wiedzę na jego temat. Kiper to z kolei profesjonalny degustator alkoholi – nie tylko win, ale też piwa, wódki, whisky itp. Jego zadaniem jest ocena smaku, zapachu czy jakości danego trunku. W tym zawodzie konieczne są więc niezwykle wyczulone zmysły, ale też umiejętność barwnego i trafnego opisywania ich słowami. 

Sommelier z kolei powinien jedynie być w stanie rozpoznać dane wino po jego walorach. Zapamiętaj więc, że uogólniając:

sommelier = znawca wina i doradca, kiper = degustator trunków.

Jak zostać sommelierem?

Aby zostać sommelierem, trzeba oczywiście kształcić się w odpowiednim kierunku. Nie da się ukryć, że dużym ułatwieniem jest już samo ukończenie technikum lub szkoły branżowej o kierunku gastronomicznym. To jednak dopiero początek. 

Kluczowe jest przyuczenie do zawodu. O to najlepiej zadbać kończąc specjalne kursy sommelierskie oraz odbywając praktyki czy staż w zawodzie. Tym samym zdobywa się od razu cenione w każdej pracy doświadczenie. 

Jako “mile widziane” bywa także ukończenie studiów z wiedzy o winie (enologii), znajomość języka obcego, świadectwo potwierdzające kwalifikacje do wykonywania usług kelnerskich, świadectwo czeladnicze (kelner) czy wszelkie certyfikaty potwierdzające ciągłe kształcenie się w tym kierunku. 

Najważniejsze jest jednak oczywiście ukończenie odpowiedniego kursu i możliwość legitymowania się dyplomem sommelierskim. Szkolenia te organizuje m.in.:

  • Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, 
  • Masters of Bartenders, 
  • Centrum Edukacji Enologicznej CEE Consulting w Warszawie.

Warto także pamiętać, że większość pracodawców szkoli swoich obecnych i przyszłych pracowników na własną rękę – przekazując im swoją wiedzę lub wykupując im dodatkowe kursy. 

Samo zamiłowanie do wina zatem niestety nie wystarczy. Trzeba jeszcze przejść dość długą ścieżkę, cały czas kształcąc się i przygotowując do rozpoczęcia pracy w zawodzie sommeliera. 

Jakie dodatkowe umiejętności powinna mieć osoba wykonująca ten zawód?

Każdy sommelier powinien kształcić także swoje kompetencje miękkie. Mowa tutaj przede wszystkim o kontakcie z klientem. Osoba wykonująca ten zawód powinna być bardzo otwarta, z pasją opowiadać o winie i umieć “zarazić” taką tematyką swoich słuchaczy. 

Kluczowa jest więc łatwość wypowiadania się i nawiązywania kontaktu z innymi osobami. Nieoceniona bywa także zdolność do skutecznego, ale nienachalnego przekonywania klientów oraz podejmowania szybkich i trafnych decyzji. 

W opisie zawodu Departamentu Rynku Pracy wyszczególnione zostały jeszcze dodatkowo wymagania:

  • fizyczne – sprawność wzroku, węchu, smaku, słuchu, krążenia, oddechowa, kostno-stawowa oraz ogólna wydolność fizyczna,
  • sensomotoryczne – ostrość widzenia, rozróżnianie kolorów, czucie smakowe, powonienie, ostrość słuchu, koordynacja wzrokowo-ruchowa, zręczność rąk i palców, refleks, spostrzegawczość,
  • sprawnościowo-zdolnościowe – łatwość przerzucania się z jednej czynności na drugą, zdolność koncentracji uwagi i jej podzielności, dobra pamięć,
  • dot. cech osobowościowych – m.in. cierpliwość, wytrzymałość na długotrwały wysiłek fizyczny, asertywność, empatia czy odporność emocjonalna.

Wymagania dotyczące cech osobowości są jednak oczywiście bardzo podobne przy niemalże każdym zawodzie – a szczególnie tym, w którym liczy się kontakt z ludźmi. 

Czy są aspekty, które mogą całkowicie wykluczyć kogoś z możliwości bycia sommelierem?

Jak przy każdym zawodzie, także i przy sommelierstwie, są pewne przeciwwskazania do wykonywania tej profesji. Jakie? Przede wszystkim będzie to:

  • daltonizm – rozpoznawanie kolorów jest kluczowe podczas pracy z winem,
  • nosicielstwo chorób zakaźnych i pasożytniczych – jak przy każdej pracy, gdzie ma się bezpośredni kontakt z produktami spożywczymi,
  • płaskostopie – ze względu na stojący charakter pracy,
  • przewlekłe choroby skóry – dotyczy to w szczególności rąk, które jak wiadomo, mają ogromne znaczenie np. podczas przedstawiania klientom trunku,
  • zaburzenia lub utrata zmysłu smaku – sommelier musi wiedzieć, jak smakuje dane wino.

Do tego w dokumencie na temat zawodu sommeliera znajdującego się na stronie psz.praca.gov.pl, jako przeciwwskazania zostały dodatkowo wyróżnione jeszcze: alergie pokarmowe, niektóre choroby płuc i przewodu pokarmowego, chorobowe zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa oraz niektóre zaburzenia psychiczne.

Każdy sommelier powinien zdawać sobie także sprawę z ryzyka zawodowego. Wykonywanie tej profesji może prowadzić do chorób układu nerwowego i krążenia, zwyrodnienia kręgosłupa, przeciążenia mięśni oraz stawów, pojawienia się żylaków, a także choroby alkoholowej.

Ile wynoszą zarobki w zawodzie sommeliera?

A jak to jest z zarobkami w zawodzie sommeliera? Czy warto kształcić się kilka lat, by móc pracować jako znawca win? 

Jak podaje Departament Rynku Pracy, w 2018 roku sommelier zarabiał między 3500 a 6000 zł brutto miesięcznie w przeliczeniu na etat, a osoba zajmująca stanowisko kierownicze między 4000 a 7000 zł. 

Portal aplikuj.pl podaje z kolei w artykule z 2022 roku, że najwyższe zarobki wynoszą ok. 8000 zł brutto, czyli ok. 5 730 zł na rękę.

Musisz jednak pamiętać, że jest to zawód, w którym można nieco “dorobić” sobie na napiwkach od klientów, jeśli pracuje się w lokalu gastronomicznym czy rozrywkowym. Tu jednak dużo zależy przede wszystkim od hojności gości, a także zasad panujących w miejscu pracy. Niemniej jednak zarówno sommelierzy, jak i kelnerzy przyznają, że w “dobrych dniach” da się na napiwkach “wyciągnąć” nawet 70-150 zł. Ale wiadomo, bywa różnie.

To już chyba wszystko, co warto wiedzieć na temat zawodu sommeliera. Mam nadzieję, że teraz zdajesz już sobie sprawę z tego, czym dokładnie zajmuje się taka osoba i jakie są jej obowiązki. 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Gramatura pościeli – co warto o niej wiedzieć i jaką wybrać?

Gramatura pościeli – co warto o niej wiedzieć i jaką wybrać?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 33 wyświetleń
Bieganie na bieżni — wszystko co musisz wiedzieć

Bieganie na bieżni — wszystko co musisz wiedzieć

  • Przeczytasz w 9 minut
  • 295 wyświetleń
Jak się ubrać na rozmowę o pracę – 10 najlepszych i 10 najgorszych pomysłów

Jak się ubrać na rozmowę o pracę – 10 najlepszych i 10 najgorszych pomysłów

  • Przeczytasz w 12 minut
  • 339 wyświetleń
Inwestowanie na giełdzie – strategie, ryzyko i sukces

Inwestowanie na giełdzie – strategie, ryzyko i sukces

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 137 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl