Sposoby na za duże buty – co zrobić?
- Data publikacji 28 lutego 2023
- Przeczytasz w 8 minut
- 681 wyświetleń
Przy zakupie butów zwracasz uwagę przede wszystkim na to, by nie były zbyt małe i nie uciskały Twoich stóp? Uważaj, by nie kupić zbyt dużego rozmiaru! Ich noszenie również nie będzie komfortowe. Uczucie luzu w trakcie chodzenia, obuwie spadające z pięty, a nawet otarcia – to znak, że wybrałeś za duże buty. Co zrobić, by temu zaradzić? Kilka prostych metod może pomóc uratować je przed odstawieniem w kąt. Poznaj profesjonalne i domowe sposoby na za duże buty!
- Jak prawidłowo dobrać rozmiar butów?
- Sprawdzone sposoby na za duże buty
- Jak radzić sobie ze zbyt dużymi szpilkami i obuwiem z odkrytymi palcami?
- Jak dbać o stopy przy noszeniu zbyt dużych butów?
- Podsumowanie: najlepsze sposoby na za duże buty
Po pierwsze – unikać, czyli jak prawidłowo dobrać rozmiar butów?
Z walką ze zbyt dużymi butami jest trochę jak z… dbaniem o zdrowie. W obu tych przypadkach najlepiej sprawdza się hasło “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Przy zakupie obuwia zapobieganie nie ma jednak nic wspólnego ze zdrową dietą ani ćwiczeniami. Chodzi o prawidłowy dobór rozmiaru butów.
Najważniejsze, by ślepo nie zawierzać numeracji butów. Ten sam numer obuwia u różnych producentów może się różnić nawet o półtora centymetra. W sklepach stacjonarnych bezwzględnie należy więc zmierzyć buty przed zakupem. I to w warunkach, w których będziesz ich używać, czyli na przykład w odpowiedniej skarpecie.
Jeśli zamawiasz buty w sklepie internetowym, kieruj się długością wkładki obuwia. Wyraża się ją w centymetrach. Wystarczy porównać tę wartość ze starych i nowych butów, a dowiesz się, czy będą odpowiednie.
Długość wkładki odpowiada długości stopy. Dla pewności możesz zmierzyć ją samodzielnie. Najlepiej postawić stopę na kartce i obrysować, a potem zmierzyć w najdłuższym miejscu. Z taką wiedzą żadne sposoby na za duże buty nie będą Ci potrzebne. Pamiętaj też, że przy zakupach przez internet masz 14 dni na zwrot produktu.
Sprawdzone sposoby na za duże buty
Ale co zrobić, gdy buty są za duże i nie można ich już zwrócić? Kilka prostych sposobów może sprawić, że nawet i w takiej sytuacji będziesz mógł komfortowo ich używać.
Wkładki do butów
Najbardziej profesjonalne rozwiązanie problemu zbyt dużych butów to specjalne wkładki. Nawet jeśli były dołączone do butów, zawsze możesz zastąpić je nieco grubszymi. W ten sposób wkładka wypełni trochę zbędnego miejsca w bucie. Stopa będzie lepiej przylegać do ścian obuwia, niełatwo będzie ją przesunąć.
Im grubsza wkładka, tym efekt będzie mocniejszy. Specjalne wkładki do zbyt dużych butów mają grubość nawet centymetra! Takie elementy mogą mieć też dodatkowe funkcje. Zapobiegają otarciom, niektóre mają też właściwości antypoślizgowe.
Możesz wybierać z trzech rodzajów wkładek:
- wkładki silikonowe: to miękkie i zwykle dość cienkie akcesoria, które dobrze sprawdzą się w przypadku eleganckich butów, a nawet szpilek;
- wkładki filcowe: już sam materiał, z którego zostały wykonane, wpływa na zmniejszenie miejsca w bucie; są zwykle dość grube, a przy tym ciepłe, idealne do zimowego obuwia;
- wkładki skórzane: wykonane z naturalnego materiału, gwarantują brak problemów skórnych; w miarę chodzenia coraz lepiej dopasowują się do kształtu stopy, świetnie nadają się zwłaszcza do obuwia sportowego.
Za rodzaj wkładek można także uznać specjalne żelowe nakładki, które umieszcza się pod śródstopiem. Również one pomagają w radzeniu sobie ze zbyt dużymi butami – zapobiegają bowiem przesuwaniu się stopy we wnętrzu obuwia.
Zapiętki
Co zrobić, gdy buty są za duże, ale wkładka nie wystarcza? W takim wypadku możesz wykorzystać również zapiętki. To specjalne elementy, które umieszcza się między piętą a tyłem butów. Zapiętki wypełniają wolną przestrzeń za piętą, co sprawia, że reszta stopy znajduje się bliżej ścianek obuwia. Dzięki temu poczujesz mniej “luzu” wokół palców i śródstopia.
Im grubsze zapiętki, tym mocniej dopasują stopę do zbyt dużych butów. Podobnie jak wkładki, także i zapiętki najczęściej produkuje się ze skóry bądź silikonu, choć w sklepach znajdziesz też takie wykonane z lateksu.
Zapiętki nie tylko pomagają przy zbyt dużych butach, ale też podnoszą komfort używania butów. Stabilizują stopę, zapobiegają również otarciom, zwłaszcza w okolicy ścięgna Achillesa. Jeśli na Twoich stopach często pojawiają się pęcherze, zapiętki będą idealnym rozwiązaniem.
Przy korzystaniu z takich akcesoriów ważne jest odpowiednie przymocowanie ich do buta. Tylko wtedy spełnią swoje zadanie. Jednocześnie musisz zdawać sobie sprawę, że po pewnym czasie zapiętki mogą się nieco zużyć i trzeba będzie je wymienić.
Wata i gąbka
Oprócz profesjonalnych akcesoriów możesz wykorzystać również domowe sposoby na za duże buty. Do najpopularniejszych należą te związane z użyciem waty lub gąbki.
Oba te materiały można wykorzystać w podobny sposób. Skuteczne będzie wypełnienie nimi części wnętrza butów, co zmniejszy pole do przesuwania się stopy. Najczęściej watę lub gąbkę wpycha się do czubków obuwia. Niektórzy zastępują również te materiały kulami z bawełny.
Dzięki temu można własnoręcznie skorygować “luz” w za dużych butach. Nie trzeba polegać na prefabrykowanych, gotowych elementach w określonych rozmiarach.
Wata ani gąbka nie są jednak rozwiązaniem na stałe. Z czasem się zbiją, przez co stopa znów może zacząć przesuwać się w bucie. Wypychanie obuwia gąbką lub watą może też zablokować kanały wentylacyjne butów i stopy będą bardziej się pocić.
Dodatkowe skarpety i zaciskanie sznurowadeł
Co zrobić, gdy buty są za duże jedynie odrobinę? W pierwszej kolejności warto wtedy przyjrzeć się sznurowadłom. Możesz je zacieśnić, na nowo przeciągając sznurówki, na przykład dodatkowo je krzyżując. Do tego przy wiązaniu butów trzeba wtedy pamiętać o zaciskaniu sznurowadeł. Najlepiej wiązać je na podwójny węzeł. Wtedy nie będą poluzowywać się w czasie chodzenia. A w mocno zaciśniętych sznurówkach stopa nie powinna przesuwać się w wewnątrz obuwia.
Prostym trikiem, który pomoże przy lekko zbyt dużych butach, może być założenie na stopy dodatkowych skarpet. Dzięki temu objętość nogi nieco się powiększy. To rozwiązanie nadaje się zwłaszcza na zimę, gdy w ten sposób dodatkowo ocieplimy stopę. Największy efekt zagwarantują zresztą grube skarpety. Korzystanie z dodatkowych wiosną czy latem jest już dużo bardziej problematyczne.
Suszenie mokrych butów
Istnieją także nieco bardziej ryzykowne sposoby na za duże buty. Do takich z pewnością należy potraktowanie mokrych butów suszarką. To metoda, która nie polega na wypełnianiu przestrzeni w butach, ale może fizycznie je zmniejszyć.
W tym celu należy obficie spryskać buty wodą. Następnie namoczone obuwie powinieneś wysuszyć za pomocą suszarki. Pamiętaj, by nie używać zbyt gorącego powietrza i nie dmuchać ze zbyt bliska. Wtedy możesz bowiem uszkodzić zewnętrzną warstwę butów.
Suszenie powinno trwać 15-20 minut. Po nim za duże buty powinny się nieco skurczyć. W razie potrzeby możesz powtórzyć ten manewr. Najlepiej sprawdza się w przypadku obuwia wykonanego ze skóry, a także butów sportowych. Takie modele powinny najbardziej się zmniejszyć.
Pamiętaj jednak, że suszenie mokrych butów suszarką jest obarczone sporym ryzykiem. Producenci obuwia zdecydowanie to odradzają. Zgodnie z zaleceniami, mokre buty powinny wysychać w temperaturze pokojowej. Ciepłe powietrze może sprawić, że na ich powierzchni pojawią się pęknięcia lub ubytki.
Za duże buty – co zrobić ze szpilkami i obuwiem z odkrytymi palcami?
Sposobu z suszarką lepiej nie próbować przy najbardziej eleganckich i wyjściowych butach, takich jak na przykład szpilki. W tym przypadku często odpadają też zapiętki, bo te akcesoria mogą być widoczne na odkrytych nogach.
Jeśli chcesz poradzić sobie ze zbyt dużymi szpilkami, najlepszym rozwiązaniem będą tak zwane półwkładki. Wkłada się je do przedniej części buta. Oprócz wypełnienia zbędnego miejsca i stabilizacji stopy, taki dodatek poprawi amortyzację stopy. Dzięki temu będziesz wygodniej chodzić w szpilkach.
Podobnie postępuj w obuwiu peep toe, czyli butach z odkrytymi palcami. Wtedy zwróć jednak uwagę na to, by postawić na półwkładki żelowe, wykonane z przezroczystego materiału. Wtedy zyskasz pewność, że nikt nie dostrzeże, jak walczysz ze zbyt dużymi butami.
Jak dbać o stopy przy noszeniu zbyt dużych butów?
Zakup obuwia o zbyt dużym rozmiarze sprawia, że Twoje stopy są bardziej narażone na otarcia. “Luz” we wnętrzu butów sprzyja powstawaniu pęcherzy. Jak sobie radzić z takimi zagrożeniami?
Najlepszą prewencją może być noszenie grubszych skarpet. Wówczas między skórą a cholewką buta znajdzie się grubsza warstwa, która lepiej ochroni zwłaszcza część stopy nad piętą.
Zagrożeniem będą też odciski i modzele, czyli zgrubienia naskórka. By zapobiegać ich powstawaniu, warto regularnie złuszczać naskórek z pięt. Można wykorzystać do tego pumeks, który usunie martwe komórki. Pamiętaj również o częstym nawilżaniu skóry, najlepiej za pomocą specjalnego kremu do stóp.
Pamiętaj też, by nie popadać ze skrajności w skrajność. Jeśli rozmiar butów okazał się zbyt duży, przy kolejnym zakupie nie przesadzaj w drugą stronę. Zbyt małe obuwie prawdopodobnie okaże się bowiem jeszcze bardziej uciążliwe.
Podsumowanie: najlepsze sposoby na za duże buty
Zbyt duże buty mogą sprawić sporo problemów. By prawidłowo dobrać ich rozmiar, mierz je w skarpetce, w jakiej później będziesz ich używać. Przy zamawianiu butów przez internet kieruj się długością wkładki, a nie numerem buta.
Kiedy już kupiłeś zbyt duże buty, wypróbuj dodatkowe wkładki. Do wyboru masz silikonowe, filcowe i skórzane – dopasuj je do rodzaju butów. Wkładki sprawią, że buty staną się nieco ciaśniejsze.
Możesz także wykorzystać do tego zapiętki, wkładane między piętę a tylną część cholewki butów. “Luz” we wnętrzu obuwia może wypełnić również warstwa waty, gąbki lub bawełniane kule.
Przy butach, które są minimalnie za duże, pomoże zaciśnięcie sznurowadeł lub ubranie dodatkowej pary skarpet. Buty mogą fizycznie się skurczyć, kiedy po zmoczeniu wysuszysz je za pomocą suszarki – ale to najbardziej ryzykowna metoda. Przy szpilkach oraz butach z odkrytymi palcami najlepiej będzie wykorzystać półwkładki do przedniej części butów.Kiedy nosisz zbyt duże buty, pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji stóp. Warto regularnie złuszczać naskórek oraz nawilżać skórę.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Wirtualna rzeczywistość a sztuka immersyjna. Nowe perspektywy twórcze
- Przeczytasz w 3 minut
- 23 wyświetleń
Prezenty świąteczne jako narzędzie wzmacniania relacji z klientami
- Przeczytasz w 3 minut
- 40 wyświetleń