Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Standardowe rozmiary pościeli – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Standardowe rozmiary pościeli – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Standardowe rozmiary pościeli – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Idealne dopasowanie pościeli do wymiarów kołdry oraz poduszki to klucz do sukcesu. Dzięki temu poszewki będą idealnie przylegać, zapewniając Ci komfort wypoczynku na najwyższym poziomie. Materiał nie będzie się zwijać czy rolować, co znacznie wpłynie na poprawę jakości snu. Zanim jednak wybierzesz dla siebie cały zestaw tekstyliów, warto dowiedzieć się, jakie są standardowe rozmiary pościeli. Z pewnością ułatwi Ci to zakupy i dopasowanie modeli do swoich preferencji. 

Zapraszam więc do lektury artykułu, w którym opowiem właśnie o wymiarach poszewek. 

Standardowy rozmiar pościeli – kilka kwestii na sam początek

Na samym wstępie chciałabym zaznaczyć kilka niezwykle ważnych kwestii, jeśli chodzi o standardowe rozmiary pościeli. Pamiętaj, że standardowy to nie to samo, co uniwersalny. Nie ma więc czegoś takiego, jak poszewki, które będą pasować na każdą poduszkę oraz kołdrę. 

Masz jednak do dyspozycji kilka najpopularniejszych wymiarów, które najczęściej goszczą w polskich domach. Tym samym są one dostępne w asortymencie niemalże każdego producenta. Nie będziesz mieć zatem żadnych trudności ze znalezieniem pasującego kompletu. Do tego będziesz w stanie dopasować go idealnie do swoich potrzeb, preferencji czy aranżacji – zarówno pod względem materiału, jak i wzorów lub kolorystyki. Warto mieć ten fakt na uwadzę już na etapie kupowania kołdry oraz poduszki. Jeśli zdecydujesz się na mało popularny rozmiar, zakup pasującej pościeli będzie po prostu o wiele trudniejszy.

Pamiętaj także, że wymiary pościeli podawane są w następującej kolejności – pierwsza wartość informuje, jaka jest jej szerokość, a druga, jaką ma długość. To bardzo ważne, ponieważ właśnie od tych wartości zależy to, jak będą prezentowały się poszewki. Dla przykładu, komplet 200×220 to nie to samo, co zestaw 220×200. Nawet po obróceniu kołdry, motyw będzie układał się w złej pozycji. Do tego zapięcie nie powędruje na dół, a znajdzie się po boku.

Oznaczenia, takie jak wspomniane wcześniej 200×220, informują oczywiście o wielkości poszwy na kołdrę. W zestawie znajdują się jednak przecież najczęściej także poszewki na poduszki. W przypadku kompletów dla dorosłych te najczęściej mają wymiary 70×80. Spokojnie można powiedzieć, że jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Oczywiście zdarzają się pościele z mniejszymi poszewkami, lecz jest to rzadkość.

Przy kompletach dla dzieci, dedykowanych głównie do łóżeczka, poszewka na poduszkę będzie natomiast mieć najczęściej rozmiar 40×60. 

Jakie są standardowe rozmiary pościeli dla dorosłych?

Gdy wiesz już wszelkie najważniejsze kwestie, które chciałam podkreślić na początku, możemy już przejść do omówienia standardowych wymiarów zestawów pościelowych. Najpierw zacznę od kompletów dedykowanych na klasyczne łóżka. Będą to rozwiązania, po które sięgają przeważnie dorośli, ale niekiedy także starsze dzieci i nastolatkowie. Jakie są w tym przypadku propozycje?

140×200

Pierwszym ze standardowych rozmiarów pościeli są zdecydowanie wymiary 140×200. Takie komplety świetnie sprawdzają się na klasycznych łóżkach. Sięgają po nie zarówno dorośli śpiący w pojedynkę, jak i pary preferujące dwa osobne zestawy pościelowe. Często takie poszewki goszczą także w pokojach starszych dzieci oraz nastolatków.

Decydując się na takie rozwiązanie, możesz liczyć oczywiście na wiele ciekawych propozycji do wyboru. Rozmiar ten znajduje się w stałej ofercie większości producentów. Nie będziesz więc mieć trudności z wybraniem najlepszego dla siebie rozwiązania. Pamiętaj jednak, że w takich kompletach najczęściej znajduje się wyłącznie jedna poszewka na poduszkę. Rozmiar ten dedykowany jest bowiem głównie dla jednej osoby. 

Do tego oczywiście należy wybrać go tylko wtedy, gdy Twoja kołdra ma właśnie takie wymiary. 

160×200

Za “najbardziej standardowy” rozmiar pościeli można natomiast uznać 160×200. Takie rozwiązanie gości w większości domów. Wielkość ta zapewni bowiem komfortowy sen zarówno osobom śpiącym w pojedynkę, jak i ze swoją drugą połówką. 

Większość z nas decyduje się więc właśnie na takie wymiary. Jest to jednak dość duży plus. W takim rozmiarze znajdziesz bowiem ogrom ciekawych propozycji zarówno dla starszych dzieci, jak i nastolatków czy dorosłych. Taka pościel znajduje się w ofercie każdego producenta i najczęściej asortyment jest tutaj naprawdę bogaty. 

Przy rozmiarze 160×200 znajdziesz już w większości przypadków dwie poszewki na poduszki. Można więc śmiało spać pod takim zestawem we dwoje!

180×200

Teraz nadszedł czas na rozmiar 180×200. Takie wymiary są dość popularne na średniej wielkości małżeńskie łóżka. Zapewniają komfortowy sen dla dwóch osób. Dla jednej mogą być już za duże. Pościel będzie po prostu bardzo ciężka i trudno będzie się w niej “odnaleźć”. 

Komplety 180×200 są dostępne u większości producentów, jednak najczęściej widoczna jest nieco mniejsza ilość propozycji do wyboru. I tak jednak będziesz w stanie znaleźć coś dla siebie – o to raczej nie musisz się martwić. Poszewki oczywiście występują tutaj podwójnie. 

200×220

Na duże łóżka małżeńskie wybierana jest natomiast najczęściej pościel 200×220. To już naprawdę spore wymiary. Świetnie sprawdzą się dla par, które “podkradają” sobie kołdrę w ciągu nocy. Mogę w tym przypadku powiedzieć, że rozmiar ten jest obecnie niemalże tak standardowy, jak 160×200. Możesz więc liczyć na ogrom ciekawych propozycji.

Pamiętaj jednak, tak jak mówiłam wcześniej, że 200×220 i 220×200 to dwa różne rozmiary. Ten drugi jest rzadziej spotykany, więc warto zdawać sobie z tego sprawę. 

standardowe rozmiary pościeli dla dorosłych - infografika
Za standardowe rozmiary pościeli dla dorosłych można uznać wymiary 140×200, 160×200, 180×200 oraz 200×220. Źródło: opracowanie własne.

Pozostałe możliwości

Czy są jeszcze jakieś standardowe rozmiary pościeli? Dość często pojawiają się także wymiary 200×200. Takie kwadratowe poszwy są oczywiście dedykowane dla par śpiących na dość sporym łóżku. Można więc uznać, że jest to coś w miarę popularnego.

A jakie rozmiary są bardzo rzadko spotykane? Przede wszystkim te, w których szerokość przyjmuje wartości np. 135, 155, 175 itp. Przy długości ciężko natomiast spotkać wymiary 220 (z wyjątkiem 200×220) oraz większe. Warto brać to pod uwagę, kupując dla siebie nową kołdrę. 

Rozmiary pościeli standardowej dla najmłodszych – jakie są najpopularniejsze opcje?

Teraz możemy już przejść do tego, jakie rozmiary pościeli standardowej znajdziesz w przypadku kompletów dedykowanych dla najmłodszych. Mowa tutaj oczywiście o poszewkach do łóżeczka. W tym przypadku wyróżniamy dwa najpopularniejsze warianty.

90×120

Za najpopularniejszy rozmiar pościeli wybieranej dla noworodków można uznać 90×120. To wymiary, które zapewnią zdrowy i komfortowy sen nawet do 2. roku życia dziecka. Nie będzie więc konieczności wymiany zestawu na nowy po kilku miesiącach. Warto zdecydować się na właśnie taką opcję.

W zestawach 90×120 znajdziesz najczęściej także poszewkę na poduszkę 40×60. Pamiętaj jednak, że ta przyda się nieco później. Nawet do 18. miesiąca życia maluszek nie powinien bowiem spać na poduszce. Lepiej sprawdza się płaskie podłoże lub ewentualnie specjalny klin pod główkę. 

Kupując pościel dla tych najmłodszych pociech, oprócz sprawdzenia rozmiaru, postaw także na odpowiedni materiał. Najlepsze będą tkaniny z certyfikatem Oeko Tex Standard 100. Są to wtedy wyroby dedykowane od pierwszych dni życia, wolne od szkodliwych substancji chemicznych. Jeśli chodzi o sam rodzaj materiału, prym wiedzie oczywiście bawełna oraz bambus.

100×135

Druga dziecięca opcja to natomiast 100×135. Takie komplety zaleca się zarówno do łóżeczka, jednak już po ukończeniu ok. 2 roku życia, jak i po przejściu na klasyczne łóżko. Będą wystarczające nawet dla dzieci w wieku do 5 lat. Zasady doboru materiału są oczywiście takie same jak we wcześniejszym przypadku. 

Komplety w rozmiarze 100×135 są dostępne zarówno w iście “noworodkowe wzory” – subtelnie dziecięce motywy, jak i bajkowe – idealne dla tych ciut starszych pociech. 

Pozostałe rozmiary pościeli dziecięcej

W asortymencie dla dzieci niekiedy możesz spotkać się także z pościelą 110×140. Z pewnością wybór wzorów czy kolorów będzie jednak w tym przypadku dość ograniczony. Kołdry o takich wymiarach są też rzadkością. Lepiej więc postawić na 100×135, ponieważ różnica pod względem wielkości nie jest tutaj wyjątkowo duża.

A co wybrać dla dzieci powyżej 5 roku życia? Tutaj już warto postawić na pościel oraz kołdrę 140×200, a następnie przejść ewentualnie jeszcze na 160×200. 

standardowe rozmiary pościeli dla dzieci - infografika
Za standardowe rozmiary pościeli dla dzieci można uznać wymiary 90×120, 100×135, a także 140×200 i 160×200. Źródło: opracowanie własne.

Czy coś jeszcze będzie istotne przy wyborze rozmiaru pościeli?

Wiesz już, jakie są standardowe rozmiary pościeli. Czy jeszcze o czymś warto więc wspomnieć? Pamiętaj przede wszystkim, że poszewki zawsze należy dobierać do wielkości kołdry. Okrycie i nawlekana na nie obleczka powinny być dokładnie takich samych wymiarów. Możesz wtedy liczyć na komfortowy sen.

A co zrobić, jeśli masz np. niestandardowy rozmiar kołdry lub poduszki? Wtedy masz kilka opcji. Pierwsza z nich to zakup nowego zestawu w bardziej klasycznym rozmiarze. Druga to natomiast zakup większych poszewek, a następnie przeszycie ich do prawidłowych wymiarów. 

Trzecia możliwość sprawdzi się natomiast wtedy, gdy to poduszka nie pasuje pod względem rozmiaru do uniwersalnych propozycji. Wtedy możesz dokupić poszewkę na nią osobno. W asortymencie wielu sklepów znajdziesz takie pojedyncze modele w kilku różnych wymiarach do wyboru. Zawsze jest więc jakieś rozwiązanie.

To już wszystko, co chciałam Ci przekazać! Mam nadzieję, że teraz będzie Ci już zdecydowanie łatwiej wybrać odpowiedni rozmiar swojego całego zestawu do snu! Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat standardowych rozmiarów pościeli, serdecznie zapraszam do lektury artykułu https://www.karo.waw.pl/blog/rozmiary-poscieli-jakie-sa-standardowe-wymiary-poscieli. Tam znajdziesz kolejną porcję cennych informacji oraz wskazówek.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Nadciągają upały – jak wybrać odpowiedni wentylator do domu?

Nadciągają upały – jak wybrać odpowiedni wentylator do domu?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 148 wyświetleń
Rodzaje łóżek dwuosobowych – jakie będzie najlepsze do Twojej sypialni?

Rodzaje łóżek dwuosobowych – jakie będzie najlepsze do Twojej sypialni?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 84 wyświetleń
Orzechy do prania – co to jest i jak ich używać?

Orzechy do prania – co to jest i jak ich używać?

  • Przeczytasz w 10 minut
  • 259 wyświetleń
Jaki ser do spaghetti wybrać? Propozycje prosto z Włoch! 

Jaki ser do spaghetti wybrać? Propozycje prosto z Włoch! 

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 537 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl