Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Wnętrza > Styl duński w aranżacji wnętrz – wyjątkowy design prosto ze Skandynawii

Styl duński w aranżacji wnętrz – wyjątkowy design prosto ze Skandynawii

Styl duński w aranżacji wnętrz – wyjątkowy design prosto ze Skandynawii

Wiele krajów ma swój charakterystyczny wystrój wnętrza, a nawet typowe dla danego regionu budownictwo. Te różnice wynikają nie tylko ze względów praktycznych, lecz także z ogólnie przyjętego podejścia do życia. Styl duński kładzie nacisk na funkcjonalność, choć pragmatyczny minimalizm nie wyklucza się tu z przytulnością charakterystyczną dla filozofii hygge. Jak urządzić wnętrze na wzór Duńczyków?

Styl duński – skąd wynika jego popularność?

Na przestrzeni ostatnich kilku dekad podejście do wystroju wnętrz uległo sporej transformacji. Jeszcze nie tak dawno przepych, mnogość zdobień, duża liczba akcesoriów miały podkreślać poziom zamożności lub stwarzać jej pozory. Dzisiaj jednak większość ludzi cechuje bardziej praktyczne podejście, dlatego z ogromną chęcią adaptują do swoich domów i mieszkań style takie jak duński. Bez wątpienia istotnym aspektem są także względy finansowe – minimalistyczne wnętrze to nie tylko harmonia i porządek, ale również niższe koszty wykończenia przestrzeni mieszkalnej. Z drugiej strony ograniczenie liczby elementów, które znajdują się w pomieszczeniach, pozwala skupić się na ich przeznaczeniu i jakości, a dobrze dobrane dekoracje, nawet gdy nie ma ich dużo, potrafią sprawić, że wnętrze jest przytulne i miłe dla oka.

Styl duński – krótka charakterystyka

Chociaż o stylu tym śmiało można powiedzieć, iż jest on minimalistyczny i stawia na uporządkowaną przestrzeń, nie brakuje w nim domowego ciepła. Duńczycy lubią przestronne wnętrza, co nie oznacza, że skłonni są kupować mieszkania i domy o dużej powierzchni. Dlatego doskonale opanowali sztukę optycznego powiększania pomieszczeń. Efekt ten można uzyskać poprzez wspomniane ograniczenie liczby mebli czy dekoracji, a przede wszystkim wykorzystanie jasnych kolorów w aranżacji. Doskonale sprawdzą się firany w klasycznych, neutralnych odcieniach, takich jak biel czy écru. By podkreślić jednocześnie domową atmosferę, styl duński stawia na praktyczne ozdoby, jak lampy czy wazony. Przytulność wnętrz urządzonych w tym stylu podkreśla wykorzystanie naturalnych materiałów: przede wszystkim drewna, ale też skóry, lnu, wełny. Kluczowy dla tej estetyki jest znakomity design dodatków, dlatego warto stawiać na proste, nowoczesne kształty. Duńska filozofia hygge polega na docenianiu małych rzeczy w życiu – każdy element wyposażenia powinien więc być starannie dobrany i odzwierciedlać nasze upodobania. 

Odpowiednie dodatki do stylu duńskiego

Dekoracje okienne i inne tekstylia dostępne w ofercie Eurofirany to doskonałe rozwiązanie dla osób, które swoją przestrzeń mieszkalną pragną wykończyć właśnie w stylu duńskim. Szeroki wybór deseni i przyjemna, subtelna, jasna kolorystyka pozwalają na stworzenie wystroju eleganckiego, minimalistycznego, a jednocześnie o domowym klimacie. Firany i zasłony tej marki sprawdzą się zarówno w salonie czy kuchni, jak i w sypialni.

Warto tu zwrócić uwagę, iż sypialnia jest pomieszczeniem, w którym styl duński zda egzamin. Wszystko dlatego, że niewielka liczba elementów aranżacyjnych przekłada się na położenie nacisku na to, co istotne: możliwość stworzenia przestrzeni idealnej do odpoczynku i relaksu. Poduszki o różnych fakturach oraz ciepłe wełniane koce idealnie wpisują się w ideały stylu duńskiego, jakimi są estetyka i funkcjonalność. Designerski żyrandol i kilka nowoczesnych lamp dających światło o ciepłym zabarwieniu pozwoli na uzyskanie minimalistycznego i zarazem przytulnego efektu. Prostota wystroju sprawia również, iż wnętrze nie rozprasza i nie dostarcza tylu bodźców, co szczególnie wieczorem pozwala wyciszyć umysł, by móc cieszyć się regenerującym i zdrowym odpoczynkiem po ciężkim dniu.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Plakaty do sypialni — ozdoba do pomieszczeń w każdym stylu

Plakaty do sypialni — ozdoba do pomieszczeń w każdym stylu

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 201 wyświetleń
Jaką kołdrę wybrać? Praktyczny poradnik przed zakupem

Jaką kołdrę wybrać? Praktyczny poradnik przed zakupem

  • Przeczytasz w 15 minut
  • 166 wyświetleń
Jaka dmuchawa do liści będzie najlepsza? Ile kosztuje dmuchawa?

Jaka dmuchawa do liści będzie najlepsza? Ile kosztuje dmuchawa?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 178 wyświetleń
Jakie rolety wybrać? Kilka najważniejszych wskazówek

Jakie rolety wybrać? Kilka najważniejszych wskazówek

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 121 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl