Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Biznes > Systemy inteligentnego domu – na jakie postawić?

Systemy inteligentnego domu – na jakie postawić?

Systemy inteligentnego domu – na jakie postawić?

Spis treści

  1. Systemy inteligentnego domu – co to znaczy? 
  2. Elementy inteligentnego domu – podstawy
  3. Inteligentny dom – systemy, na które warto postawić

Wiele mówi się o inteligentnych domach. W przeszłości było to naprawdę abstrakcyjne pojęcie. Teraz, dzięki rozwojowi technologii tego typu systemy nie są już tak wszystkim obce. Nie tylko łączą dom w jedną integralną całość, ale także zapewniają możliwość sterowania urządzeniami ze smartphona. 

Chcesz dowiedzieć się, czym jest system inteligentnego domu, oraz na jakie elementy postawić? Dobrze trafiłeś. W tym artykule przedstawię Ci kilka z nich! 

Systemy inteligentnego domu – co to znaczy? 

Już czekasz na bardzo skomplikowaną definicję, której i tak nie zrozumiesz? Nie martw się, to wcale nie jest trudne do wyjaśnienia. To po prostu system, który jest zbiorem wielu urządzeń, które masz zainstalowane w domu. Połączone są w jeden zintegrowany system, którym możesz sterować za pomocą pilota, panelu, smartphona lub tabletu. 

Możesz je zamontować w starych, jak i nowych budynkach. W nowych kondygnacjach postaw na systemy przewodowe. Rozprowadź je po pomieszczeniu. Zaplanuj wcześniej funkcje, które chcesz zainstalować. 

W budynkach, które są już urządzone i zamieszkałe dobrze sprawdzi się system bezprzewodowy. Nie musisz kuć w ścianie, czy zostawiać przewodów na zewnątrz, które szpeciłyby wygląd wnętrza. Stwórz inteligentny dom. Systemy bezprzewodowe to także praktyczne rozwiązanie w nowych blokach i domach.

Elementy inteligentnego domu – podstawy 

Jest kilka elementów, o których musisz pamiętać, zanim wybierzesz urządzenia, które będą wchodzić w skład inteligentnego domu. 

  • Centralka – pozwoli Ci na podłączenie każdego inteligentnego urządzenia w Twoim mieszkaniu. Stworzysz spójny system, który pozwala na sterowanie wieloma akcesoriami i dodawanie kolejnych sprzętów. 
  • Urządzenia sterujące – może to być telefon lub tablet. Dzięki aplikacji możesz kontrolować swój system z każdego miejsca na ziemi. Zapomniałeś zwiększyć temperaturę? Nie ma problemu, zrób to za pomocą apki. 
  • Czujniki – pomogą wykryć niebezpieczne gazy, które unoszą się w powietrzu. Co więcej, mogą wykrywać ruch i dostosowywać działanie urządzeń. 

Inteligentny dom – systemy, na które warto postawić

Systemy, czyli urządzenia, które będą się w niego łączyć. To, jakie elementy, wybierzesz zależy od Twoich potrzeb. Ważne jest, aby wspomnieć, że niezbędne będzie połączenie z internetem, abyś mógł kontrolować całe mieszkanie. Jeśli połączenie jest słabe, zainwestuj w przekaźnik Wi-Fi, aby wzmocnić sygnał. 

Monitoring – bezpieczeństwo Twojego domu i rodziny 

Martwisz się o swoje bezpieczeństwo? Mieszkasz w niebezpiecznej okolicy lub po prostu chcesz mieć wgląd na to, co dzieje się na wokół Twojego domu i w mieszkaniu, kiedy Cię nie ma? Zainstaluj kamery monitoringowe.

Miej podgląd obrazu na telefonie, abyś mógł z każdego miejsca obserwować, czy nie dzieje się nic złego. Jeśli nie chcesz, aby kamery działały cały czas, zainstaluj czujnik ruchu. Monitoring będzie uruchamiał się tylko wtedy, kiedy wyczuje ruch. Będziesz mógł także przeglądać nagrania. 

Systemy – inteligentny dom z gniazdami i żarówkami smart. 

Bardzo pomocne są inteligentne gniazdka, które są nie tylko tanie, ale i proste w montażu. Idealne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z inteligentnymi urządzeniami. Gniazdko pozwala włączyć i wyłączyć światło bez podnoszenia się z kanapy. Możesz także ustawić, w jakich godzinach ma działać dana lampa. 

W wielu domach można zauważyć pasy z żarówkami LED, które są sterowane za pomocą pilota. W inteligentnym domu możesz zarządzać kolorem oraz natężeniem światła w każdym kącie. Zapewnij cudowny klimat w mieszkaniu bez ruszania się z łóżka. 

Baw się kolorami za pomocą inteligentnej aplikacji.

Czujniki otwierania i zamykania drzwi oraz okien 

Nie zdziwię Cię, jeśli powiem, że te funkcje także kontrolujesz za pomocą aplikacji. Jesteś już w pracy i przypomniałeś sobie, że zapomniałeś zamknąć okno? Otwórz aplikację i zamknij je automatycznie. To samo możesz zrobić z drzwiami frontowymi oraz tarasowymi. Dodatkowo dostaniesz powiadomienie, jeśli ktoś otworzy drzwi. 

“A co jeśli zabraknie prądu? Przecież wtedy system nie zadziała”

Spokojnie, możesz je także otworzyć ręcznie

Sterowanie roletami – ułatwienie w każdym domu

Systemy inteligentnego domu to także automatycznie zasłanianie i odsłanianie rolet w oknach. Wszystko kontrolujesz ze swojego smartphona lub tableta. Możesz też ustawić godziny, w których system zacznie działać i wykonywać pracę za Ciebie. Aplikacja pokaże Ci także czy rolety są zasunięte, czy odsunięte. 

Sterowanie klimatyzacją i ogrzewaniem we wnętrzu 

To jedna z najważniejszych funkcji. W zimniejsze dni i chłodne wieczory możesz sterować, jaka temperatura powinna być w każdym z pokoi. Lubisz przebywać w ciepłym salonie, ale spać w chłodniejszej sypialni? Nic trudnego. Zaprogramuj odpowiednio system. Zawsze możesz podwyższyć lub obniżyć temperaturę. 

Taka samo sytuacja wygląda z klimatyzacją. Jeśli chodzi o inteligentny dom, systemy są skonstruowane tak, abyś cieszył się idealnymi warunkami w każdym pomieszczeniu. 

Ustaw odpowiednią temperaturę już wcześniej, abyś nie musiał się trząść z zimna, kiedy wrócisz do domu.

Czujniki – zapewnij bezpieczeństwo domownikom

Systemy inteligentnego domu nie mogą obejść się bez czujników niebezpiecznych gazów.  Na pewno zależy Ci na bezpieczeństwie swojej rodziny. Najniebezpieczniejszy jest oczywiście tlenek węgla, popularnie nazywany czadem lub cichym zabójcą. Gaz jest niewidoczny i niewyczuwalny, dlatego zamontowanie takiego czujnika w domu to podstawa. 

Najlepiej będzie połączyć go z czujnikiem otwierania okna. Kiedy “wyczuje” niebezpieczeństwo nie tylko powiadomi go alarmem, ale także automatycznie otworzy okno. 

Automatyczne sprzątanie – porządek o każdej porze 

Znajomi chcą wpaść do Ciebie po pracy, a nie zdążyłeś wcześniej odkurzyć mieszkania? Z systemem inteligentnego domu ta wizja nie jest straszna. Zakup automatyczny odkurzacz. Wystarczy, że włączysz go za pomocą aplikacji, zaprogramujesz, gdzie ma posprzątać i…to tyle! Resztę zrobi już Twój sprzęt.

Inteligentny robot sprzątający świetnie sprawdzi się w roli pomocy domowej.

Oszczędzanie energii – sterowanie fotowoltaiką i pompą ciepła

Coraz więcej osób decyduje się na fotowoltaikę i pompę ciepła. Nic dziwnego, ceny prądu idą w górę w kosmicznym tempie. Cały system możesz mieć w swoim telefonie. 

W przypadku paneli fotowoltaicznych możesz m.in.: kontrolować ile prądu wyprodukowały, w jakich godzinach ich produktywność była największa. 

Jeśli chodzi o pompę ciepła, to: możesz kontrolować wszystkie parametry m.in. ustawić, do jakiej temperatury ma ogrzać mieszkanie lub do jakiej temperatury musi spaść, aby pompa znowu się załączyła. Jeśli całe życie miałeś zwykły piec, to nie zdziw się, że kiedy dotkniesz grzejników, to będą zimne. W przypadku pompy ciepła załączają się tylko w czasie, kiedy rośnie temperatura. Gdy temperatura w domu dochodzi do tej, którą zaprogramowałeś, to wtedy się wyłączają. Tak działa inteligentny dom. Systemy są zaprogramowane tak, aby oszczędzić energię. 

Systemy inteligentnego domu są po to, aby ułatwić Ci codzienne funkcjonowanie. Teraz wiele osób jest zabieganych i dużo łatwiej kontrolować im wiele urządzeń z telefonu, centralki lub tableta. Połącz urządzenia w swoim domu w jeden spójny system, który zapewni Ci bezpieczeństwo, komfort i wygodę.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Jak negocjować lepsze warunki pożyczki i zaoszczędzić pieniądze?

Jak negocjować lepsze warunki pożyczki i zaoszczędzić pieniądze?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 215 wyświetleń
Pielęgnacja włosów farbowanych na ciemno – jak dbać o ich kolor i blask?

Pielęgnacja włosów farbowanych na ciemno – jak dbać o ich kolor i blask?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 320 wyświetleń
Znani projektanci mody – 16 wybitnych nazwisk 

Znani projektanci mody – 16 wybitnych nazwisk 

  • Przeczytasz w 14 minut
  • 1258 wyświetleń
Saturator do wody gazowanej SodaStream – który wybrać?

Saturator do wody gazowanej SodaStream – który wybrać?

  • Przeczytasz w 10 minut
  • 1800 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl