Tkanina na garnitury – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
- Data publikacji 28 lutego 2024
- Przeczytasz w 13 minut
- 270 wyświetleń
Garnitur to strój, który powinien wyróżniać się klasą. Zakładany na specjalne okazje podkreśla szyk mężczyzny i sprawia, że prezentuje się elegancko podczas najbardziej wymagających sytuacji. Wspaniale może wyglądać noszony także na co dzień, w bardziej casualowym wydaniu. Aby odpowiednio dopasować ten ważny ubiór do okazji i pory roku, tkanina na garnitury nie powinna mieć przed Tobą żadnych tajemnic! W tym artykule przyjrzyjmy się bliżej materiałom, z których mogą być wykonane, i ich szczegółowej specyfikacji. Dzięki temu z łatwością wybierzesz najlepszy model dla siebie.
Tkanina na garnitury – na jakie materiały możesz się zdecydować?
Wśród tkanin garniturowych czeka na Ciebie wiele interesujących propozycji, które są w stanie zaoferować Ci inny wygląd i odmienne właściwości. Poznaj bliżej: wełnę, bawełnę, len, poliester i wiskozę!
Tkanina wełniana na garnitury
Najpopularniejszy materiał na garnitur? Zdecydowanie wełna! Jeśli szukasz wysokiej jakości stroju, który będzie służył Ci przez lata, to właśnie ta tkanina jest najlepszym wyborem. Wełna, choć często kojarzy się z zimą i przyjemnym ogrzewaniem ciała, może być noszona przez cały rok. Ma naprawdę wspaniałe właściwości i doskonale dopasowuje się do pogody – latem chłodzi, a zimą grzeje. Jednak ta tkanina na garnitury musi posiadać odpowiednią gramaturę, aby spełniać swoje zadanie (piszę o tym więcej w dalszej części artykułu).
Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości wełna jest materiałem stosunkowo drogim (szczególnie w porównaniu do tworzyw sztucznych). Jednak musisz wiedzieć, że raz zakupiony garnitur będzie służył Ci przez długi czas. To tkanina, której wyglądu nie da się podrobić – wygląda prestiżowo i od razu będzie wiadomo, że przyłożyłeś odpowiednią wagę do swojego stroju. Garnitur wełniany wspaniale układa się na ciele i zawsze prezentuje się doskonale, dzięki temu, że się nie mnie.
Na rynku czeka na Ciebie także tkanina wełniana na garnitury z domieszką innych materiałów – w tej roli doskonale sprawdzają się zarówno materiały sztuczne (np. poliester), jak i naturalne (np. wiskoza czy len). Nie musisz się ich obawiać, gdyż zazwyczaj wpływają one pozytywnie na właściwości wełny lub to, w jaki sposób się prezentuje. Ważne jednak, ale domieszki stanowiły niewielki procent składu materiału (zazwyczaj jest to od 5-15%). Dzięki temu wełna nie straci swoich cudownych zalet.
Garnitury z bawełny
W kategorii tkaniny garniturowe znajduje się także bawełna, choć jest ona zdecydowanie mniej popularna niż wełna. Wynika to przede wszystkim w jej właściwości. Po pierwsze, bawełna dobrze sprawdza się wiosną i latem, lecz niekoniecznie jesienią i zimą – wtedy może być po prostu za zimno w garniturze wykonanym z tego materiału. Zdecydowanie pasuje do niej określenie najlepsza tkanina na garnitur na ciepłe dni. Po drugie, bawełna nie prezentuje się tak elegancko jak wełna. Struktura bawełny jest po prostu inna i często przywodzi na myśl bardziej casualowy wygląd. Oznacza to, że ciężko będzie znaleźć garnitur wizytowy, zakładany na oficjalny okazje, w wersji bawełnianej.
Pozostaje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, czyli to, że bawełna niestety może szybko stracić swój oryginalny wygląd. Ten materiał dość łatwo ulega zagnieceniom i odkształceniom, np. mogą powstać nieestetycznie prezentujące się wypchane kolana. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli zależy Ci na tym, aby Twój garnitur prezentował się nieskazitelnie.
Zamiast pełnego zestawu garniturowego z bawełny możesz zdecydować się wyłącznie na marynarkę, którą połączysz w wersji casualowej z dowolnymi spodniami i koszulą lub t-shirtem. To świetny wybór na wiosnę i lato, gdy chcesz dodać swojej stylizacji nieco bardziej eleganckiego charakteru, ale bez konieczności zakładania garnituru.
Lniane garnitury
Tkaniną na garnitury może być także len, choć to zdecydowanie materiał, który dzieli – ma zarówno swoich zagorzałych miłośników, jak i przeciwników. Wpływa na to przede wszystkim wygląd tkaniny, który mocno odbiega od idealnie prezentującej się wełny. Len jest dość charakterystyczny przez to, że bardzo szybko się mnie, a do tego ciężko wyprasować go tak, aby nie materiał nie miał żadnego zagięcia. To zdecydowanie cechy, których nie są pożądane w przypadku eleganckich garniturów. Jeśli chcesz nieco zminimalizować ten efekt, postaw na garnitur wykonany z połączenia lnu i wiskozy – ta druga tkanina nieco łagodzi wygląd lnu, ale nie traci on przy tym swoich właściwości termicznych.
Z drugiej strony jednak ciężko wyobrazić sobie lepszy materiał do noszenia latem. Len idealnie sprawdza się podczas wysokich temperatur, jest przewiewny, delikatny i nie wzmaga pocenia. Dlatego niektórzy nie rezygnują z niego i decydują się na lniane garnitury. Zdarza się także, że to w pełni celowy wybór, gdyż są fani tego nieco niedopracowanego, codziennego wyglądu. To cały urok lnu, który w garniturach może prezentować się interesująco.
Warto jednak pamiętać, żeby zakładać ten strój wyłącznie do stylizacji casualowych, gdyż jest on zbyt luźny jako strój wizytowy. Len ma także swoją „nieidealną” strukturę materiału, co również podkreśla jego codzienny charakter. Oczywiście przez swoje właściwości jest to tkanina, która sprawdzi się wyłącznie podczas ciepłych dni, jesienią i zimą będzie w niej zdecydowanie zbyt zimno.
Tkanina poliestrowa na garnitury
Z jakiego materiału garnitur wybrać, jeśli zależy Ci na niskiej cenie? Postaw na poliester. To materiał, który w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Nie należy się temu dziwić – jest tani i ubrania produkowane są z niego mogą być produkowane na większą skalę. Choć odznacza się wytrzymałością, nie należy do tworzyw wysokiej jakości i dość szybko się niszczy, przez co nieustannie trzeba zastępować odzież nowymi egzemplarzami.
Poliester jako tkanina na garnitury ma jedną zasadniczą zaletę – cenę. W porównaniu do strojów wykonanych z wełny różnica jest znacząca. Niektórzy więc decydują się na zakup takiego garnituru właśnie ze względu na tę kwestię. Warto jednak to przemyśleć i zdecydować się na model wełniany, który będzie odznaczał się wyższą jakością i jednocześnie będzie lepiej się prezentował przez długi czas.
Niestety, garnitury poliestrowe mają jedną bardzo dużą wadę, która dla wielu osób całkowicie je skreśla, a mianowicie nie pozwalają skórze oddychać. Ze względu na to, że poliester należy do tkanin sztucznych bardzo wzmaga pocenie – nie tylko latem, ale także i zimą. Powoduje powstawanie nieprzyjemnego zapachu, gdyż pot nie może być w żaden sposób odprowadzony, jak ma to miejsce w przypadku naturalnych materiałów.
Dlatego warto zwracać uwagę nie tylko na to, z jakiego materiału wykonany jest garnitur, ale także na jego podszewkę, gdyż to ona ma bezpośredni kontakt ze skórą. Jest to szczególnie ważne w przypadku garniturów z naturalnych materiałów, np. wełny czy bawełny. Jeśli będą miały poliestrową podszewkę, właściwości głównego materiału zostaną w pewien sposób zatracone. Polecane są m.in. podszewki z wiskozy czy bawełny.
Garnitury wykonane z wiskozy
Tkanina garniturowa rzadko obejmuje wyłącznie wiskozę. Ten materiał o naprawdę wspaniałych właściwościach częściej wykorzystywany jest w kompletach składających się z marynarki i spodni lub spódnicy przeznaczonych dla kobiet. Jego zwiewność i delikatność sprawdza się tam idealnie. Jednak mężczyźni mogą znaleźć tę tkaninę w garniturach w roli domieszki – m.in. do bawełny, wełny czy lnu.
Wiskoza jest przewiewna i przyjemnie chłodzi, a do tego dość szybko się mnie. Nie musisz jednak obawiać się, że ta ostatnia cecha będzie mocno odczuwalna w garniturze zawierającym kilka czy kilkanaście procent wiskozy. Częściej wykorzystywana jest ona jako „złagodzenie” właściwości głównej tkaniny, aby odzież z niej wykonana była bardziej praktyczna podczas noszenia i lepiej się prezentowała. W przypadku garnituru lnianego możesz spotkać się tkaniną o zawartości 50% wiskozy – jest to jak najbardziej wskazane połączenie, które sprawia, że len mniej się gniecie i łatwiej o niego zadbać.
Najlepsza tkanina na garnitur – przyjrzyjmy się bliżej wełnie
Jeśli miałeś okazję odwiedzić kiedyś sklep z garniturami, na pewno nie zdziwi Cię, że to właśnie wełna będzie tym materiałem, przy którym zatrzymamy się dłużej. W tego typu miejscach królują garnitury wykonane z tej tkaniny. Jednak nie musisz obawiać się, że wszystkie prezentują się podobnie i mogą zaoferować Ci wyłącznie takie same właściwości – jest wręcz przeciwnie!
Jak przekonasz się podczas dalszej lektury, wełna jako materiał na garnitury jest bardzo szerokim wachlarzem możliwości. Sprawia to, że garnitur wełniany jest dość ogólnym pojęciem, które zdecydowanie wymaga doprecyzowania. Aby Ci to ułatwić, skupimy się teraz na najważniejszych elementach, mających wpływ na wygląd i właściwości tej uwielbianej przez wielu tkaniny.
Gramatura i splot garnituru wełnianego a pora roku
Choć mogłoby się wydawać, że wystarczy posiadać w swojej szafie jeden uniwersalny garnitur, jest to niestety błędne myślenie. Tkanina wełniana obejmuje wiele gramatur i splotów, co sprawia, że mogą nadawać się one przykładowo na zupełnie inne warunki atmosferyczne. Czym dokładnie są te pojęcia?
Gramatura to waga metra kwadratowego wybranego materiału. Im gęściej tkane i cięższe nitki wełny, tym wartość ta będzie wyższa. Jak możesz się domyślać, na zimę polecane są garnitury wykonane z wełny o gęstym splocie, które są grubsze i dzięki temu cieplejsze. Tkaniny na garnitur idealny na zimę najczęściej mają gramaturę 300 g/m² i wyższą. Dają one doskonałą izolację od zimna i świetnie sprawdzają się także podczas niższych temperatur.
Niższa gramatura sprawdzi się w przypadku garnituru na wiosnę i lato. Tak, latem również można nosić wełnę! Dzięki temu, że to naturalny materiał, oferuje doskonały komfort termiczny nie tylko zimą. Wybierając model na cieplejsze dni, stawiaj na tkaninę wełnianą o luźno tkanym splocie, a tym samym przewiewną i delikatną. W tej roli świetnie sprawdzi się wełna typu tropik (określana także jako fresco), która jest tak subtelna, że na ciele wręcz niewyczuwalna. Jej splot przypomina siateczkę, dzięki czemu noszona latem sprawdza się doskonale.
Zwróć uwagę na modele bez podszewki lub z podszewką częściową (koniecznie wykonaną z naturalnego materiału, np. wiskozy, a nie poliestrową), dzięki czemu garnitur pozwoli Twojej skórze oddychać. Na lato warto wybierać garnitur, patrząc nie tylko na jego gramaturę, ale także… kolor. Polecane są oczywiście te jaśniejsze odcienie, które nie przyciągają promieni słonecznych.
Najlepiej włączyć do swojej garderoby przynajmniej dwa garnitury – po jednym na sezon wiosna i lato oraz jesień i zima. W ten sposób zawsze będziesz czuć się w pełni komfortowo. Jeśli jednak chcesz wybrać jeden uniwersalny garnitur, najbliższy takiej opcji będzie model o gramaturze 280 g/m². Musisz jednak wziąć pod uwagę, że zimą może być Ci w nim zbyt chłodno, a z kolei latem zbyt gorąco.
Tkanina wełniana na garnitury – wzory i sploty gwarancją doskonałego wyglądu
Wełna wełnie nierówna. Jak już wspomniałam, określenie „wełna” jest tak naprawdę bardzo ogólne i zawsze wymaga doprecyzowania. Przeglądając oferty sklepów z garniturami, możesz spotkać się z wełną czesankową i zgrzebloną. Zacznijmy więc od tych pojęć.
Przędza zgrzeblona powstaje z wełny zgrzebnej i na jej strukturze widoczne są włoski, nie jest w pełni gładka. Przez to garnitury z niej wykonane nie są polecane w roli strojów wizytowych. Do tego zadania świetnie sprawdzają się z kolei modele wykonane z wełny czesankowej, która jest delikatna i w pełni gładka. Taki efekt jest możliwy do osiągnięcia, dzięki odpowiednio długiemu procesowi wyczesywania i przygotowywania tkaniny. Prezentuje się nieskazitelnie, dzięki czemu idealnie pasuje na te najważniejsze okazje.
Rodzaje tkanin wełnianych
Tkaniny wełniane mogą różnić się między sobą rodzajem wykorzystanej przędzy, jej skrętem oraz rodzajem splotu. Do najpopularniejszych w kategorii garniturów należą poniższe.
- Tweed – to tkanina powstająca z wełny zgrzebnej, która jest tkana w splocie skośnym. Zazwyczaj łączy kilka odcieni brązu lub szarości, dzięki czemu jej struktura jest wielowymiarowa. To gruba tkanina o gramaturze do nawet 500 g/m².
- Tropik – to tkanina, która powstaje w splocie płótna z wełny czesankowej. Jest delikatna i przewiewna, dzięki czemu idealnie sprawdza się wiosną i latem. Jej gramatura to 190 g/m².
- Jodełka – powstaje poprzez wykorzystanie splotu skośnego łamanego. Może przybierać formę jedno- lub wielokolorową.
- Kaszmir – powstaje z wełny czesankowej i ma niewielką grubość. Jest delikatna, dzięki wykorzystaniu splotu atłasowego. To zdecydowanie jeden z bardziej pożądanych wełnianych materiałów.
- Flanela – to tkanina, która może powstać zarówno z tkaniny zgrzeblonej, jak i czesankowej. Do jej tworzenia wykorzystuje się splot skośny. Jest miękka i przyjemna w dotyku.
Kolorowe wzory
Kojarzysz popularną pepitkę? Kolorowe wzory w kratkę na tkaninie wełnianej mogą przyjmować jednak także inne formy. To m.in. jodełka, kurza stopka, Prince de Galles (czyli wzór Księcia Walii) czy Window Pane.
Tkanina garniturowa ponadprzeciętnej jakości, czyli wysokoskrętna wełna
Opisując tkaniny wełniane wykorzystywane do tworzenia garniturów, muszę wspomnieć o jeszcze jednym ważnym pojęciu. Bardzo prawdopodobne, że spotkasz się z nim, szukając stroju dla siebie. Mowa o określeniu „Super xxx”, czyli np. Super 100, Super 120, Super 140 itd. Klasyfikacja ta zależy od grubości włókna i tego, ile razy wełna czesankowa była poddawana procesowi skręcania.
Pierwsza część tej nazwy oznacza, że jest to tkanina najwyższej jakości. Im wyższy numer, tym tkanina odznacza się większą szlachetnością i jednocześnie jest cieńsza. O taki materiał na garnitur trzeba dbać w szczególny sposób, ale komfort, jaki zapewnia podczas ciepłych miesięcy, jest niezastąpiony.
Jaka tkanina na garnitur będzie najlepszym wyborem? Weź pod uwagę…
Nie istnieje jedna najlepsza tkanina na garnitur, a to dlatego, że ten strój musi być dopasowany do okazji, pory roku i wymagań noszącego do mężczyzny. Trudno byłoby stworzyć garnitur, który odpowiadałby wszystkim, sprawdzałby się zarówno latem, jak i zimą, a do tego idealnie pasowałby i na wesele, i do pracy. Dlatego istnieje tak wiele różnych tkanin na garnitur – dzięki temu każdy znajdzie tę idealną dla siebie.
Jeśli stoisz przed tym wyborem, weź pod uwagę przede wszystkim to, kiedy chcesz nosić garnitur. Wiosną i latem doskonale sprawdzą się bawełna i len oraz wełna o gramaturze niższej niż 280 g/m². Na zimę i jesień możesz wybrać wełną i wyższej gramaturze, która będzie ogrzeje Cię i zapewni Ci komfort cieplny.
To jednak nie wszystko, bo Twój idealny garnitur musi pasować także do okazji. Nawet jeśli spodobał Ci się pomysł na lniany garnitur, nie oznacza to, że będzie on pasował na wszystkie okoliczności. Ma casualową stylistykę, co oznacza, że podczas oficjalnych okazji nie będzie wyglądał dobrze. Taki strój może być uznany nawet za brak szacunku, szczególnie że len łatwo się mnie. Podobnie sytuacja wygląda z bawełnianymi tkaninami na garnitury – one również pasują do letnich i wiosennych strojów noszonych na co dzień. Najbardziej uniwersalna jest wełna, gdyż można nosić ją przez cały rok, dopasowując jedynie gramaturę do pory roku.
Podczas poszukiwań najlepszej tkaniny na garnitur warto wziąć pod uwagę także swoje preferencje dotyczące koloru, stylu i ewentualnego wzoru lub faktury materiału. Ten element musi łączyć się z dwoma wspomnianymi powyżej, czyli okazją i porą roku. Podczas ciepłych miesięcy dobrze będzie prezentował się jasny garnitur, np. beżowy, jednak klasyka zawsze jest dobrym wyborem i także czerń świetnie spełni swoje zadanie. Możesz wybrać wzór, np. kratkę, lub postawić na gładki i jednokolorowy materiał. Nie ma jednoznacznych wytycznych, które będą podpowiedzią w tej kwestii, gdyż ważne jest to, abyś to Ty czuł się w stroju jak najlepiej.
Tkanina na garnitury to bardzo szerokie pojęcie, którego poznanie znacząco ułatwia wybranie idealnego stroju dla siebie. Możesz zdecydować się na garnitur z wełny, lnu, bawełny czy poliestru. Popularnością cieszą się także domieszki wiskozy, które poprawiają właściwości podstawowej tkaniny i sprawiają, że jest ona bardziej przewiewna. W przypadku zdecydowania się na garnitur wełniany, warto dobrze przemyśleć gramaturę materiału, gdyż to od niej zależy, czy strój będzie sprawdzał się podczas wybranej pory roku. Weź pod uwagę także rodzaj tkaniny i jej wzór, aby cieszyć się idealnym dopasowaniem garnituru do okazji.