Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Moda > Trwały nadruk na ubraniu – która metoda daje najlepsze efekty?

Trwały nadruk na ubraniu – która metoda daje najlepsze efekty?

Trwały nadruk na ubraniu – która metoda daje najlepsze efekty?

Nadruk na ubraniu może spełniać kilka funkcji. Odzież osobistą zwykle głównie zdobią, mogą też informować o zainteresowaniach czy przekonaniach. Nadruk może też świadczyć o przynależności do organizacji. Na odzieży roboczej i firmowej pełni z kolei przede wszystkim funkcje wizerunkowe oraz reklamowe. Bez względu na cel, każdemu zależy, by nadruk na ubraniu przetrwał jak najdłużej bez uszkodzeń. Nie wszystkie techniki znakowania odzieży wypadają jednak pod tym względem równie dobrze. Sprawdź, które są najbardziej wytrzymałe!

Znakowanie ubrań haftem komputerowym

Jeśli chcesz, by nadruki na Twoich ubraniach nie traciły na jakości nawet przy prasowaniu, postaw na  haft komputerowy. To właśnie ta technika znakowania odzieży jest uznawana za niemal niezniszczalną, a przy tym niezwykle elegancką.

Dla wytrzymałości haftu kluczowe jest wykorzystanie nici. Jeśli będą to akcesoria wysokiej jakości, haftowane wzory przetrwają jeszcze dłużej. Do znakowania służą w tym przypadku sterowane komputerowo hafciarki. To maszyny, które dysponują dziesiątkami igieł.

Haft komputerowy na ubraniach nie będzie z czasem blaknąć ani tracić kolorów. Naszyte wzory nie będą także odpadać ani się kruszyć. Przede wszystkim są jednak odporne na działanie pielęgnacyjne. Dzięki temu wytrzymają nawet częste pranie.

W dodatku nie zaszkodzi im nawet wysoka temperatura wody. Większym zagrożeniem może być dla samego materiału, na którym wykonano haft. To również jedna z nielicznych metod znakowania, dzięki której wzory można bez żadnych obaw i obostrzeń prasować.

Kiedy haft komputerowy się sprawdzi, a kiedy nie?

Haft komputerowy jest jedną z najbardziej uniwersalnych technik znakowania odzieży. Można nim zdobyć właściwie wszystkie ubrania, łącznie z polarami. W dodatku takie wzory dodają odzieży prestiżu. Ograniczeniem jest tylko stopień skomplikowania projektu. Ta metoda nie poradzi sobie z najmniejszymi szczegółami, litery muszą mieć wysokość co najmniej pięciu milimetrów.

haftowany nadruk na ubraniu
Haft komputerowy jest wykonywany przez profesjonalne maszyny – hafciarki

Nadruk na ubraniu za pomocą sublimacji

W czołówce najbardziej wytrzymałych metod znakowania znajduje się także sublimacja. W tym przypadku nadruk na ubraniu wykonuje się za pomocą specjalnych tuszów. Projekt umieszcza się na papierze sublimacyjnym. Pod wpływem ciśnienia i temperatury w prasie tusz wnika w głąb ubrania.

Dzięki temu powstały wzór jest bardzo trwały. Barwnik wiąże się bowiem bezpośrednio z włóknami odzieży. Z tego powodu nie wyczuwa się go na powierzchni ubrań. Jest jednak jeden warunek: muszą być wykonane z poliestru. I to białego lub jasnego – ewentualnie pokryte poliestrową powłoką.

Nadruk na ubraniu wykonany za pomocą sublimacji nie będzie tracić kolorów ani wyrazistości. Wzory się nie kruszą. Można je prać nawet w wysokich temperaturach. niestraszne im także prasowanie, bo nadruk znajduje się w głębi materiału. 

Kiedy sublimacja się sprawdzi, a kiedy nie?

Ze względu na możliwość prania w wysokich temperaturach, sublimacja świetnie nadaje się do ubrań sportowych. Koszulki tego typu często są wykonywane z poliestru – więcej o ich znakowaniu przeczytasz na https://lubie.com.pl/nadruki-na-koszulki-jaka-technika-bedzie-najlepsza/. Z sublimacji trzeba zrezygnować przy ubraniach bawełnianych czy wełnianych. Wielkim atutem sublimacji jest też dobre odwzorowanie kolorów i szczegółów.

nadruk na ubraniu w formie sitodruku
Sitodruk polega na wtłaczaniu farb w materiał

Sitodrukowy nadruk na ubraniu

To zdecydowanie najpopularniejsza metoda znakowania odzieży. Nadruk na ubraniu w formie sitodruku jest nazywany nadrukiem bezpośrednim. Jego główne założenie to wtłaczanie farby w materiał – pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. W ten sposób tworzy całość z ubraniem.

Sitodruk to dobra jakość wybranej grafiki, a także całkiem wysoka trwałość. Ubrania zdobione tą metodą można bez obaw prać w temperaturze 50 stopni Celsjusza. Nadruk na ubraniu tego typu powinien przetrwać bez szwanku około 150 wizyt w pralce. A to oznacza, że nadruk pozostanie na odzieży przez lata. Trzeba tylko pamiętać, że powierzchni zadrukowanych sitodrukiem nie wolno prasować.

Kiedy sitodruk się sprawdzi, a kiedy nie?

Sitodruk jest uniwersalną metodą znakowania. Można nią znakować zarówno odzież bawełnianą, jak i wykonaną z materiałów syntetycznych. Sitodruk świetnie sprawdza się przy dużych zamówieniach – wówczas koszt pojedynczej sztuki maleje. Mniej opłacalny jest przy wielokolorowych grafikach. Im więcej barw, tym znakowanie będzie droższe. Więcej informacji o sitodruku znajdziesz na https://www.printsc.pl/.

Podsumowanie: która metoda nadruku na ubraniach jest najbardziej wytrzymała?

Jeśli zależy Ci na tym, by nadruk na ubraniu przetrwał jak najdłużej, powinieneś wybierać między jedną z trzech technik znakowania odzieży: haftem komputerowym, sublimacją i sitodrukiem.

Haftowane wzory są odporne na pranie i prasowanie w wysokich temperaturach, nie tracą kolorów i nie odpadają. Ograniczeniem jest stopień skomplikowania nadruku. Podobne atuty mają nadruki sublimacyjne, ale można je wykonywać tylko na ubraniach poliestrowych. Do wytrzymałych metod znakowania należy też sitodruk. Co prawda takich nadruków na ubraniu nie można prasować, ale nie straci na jakości nawet przy ponad 100 praniach.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Sztuczna inteligencja w biznesie – jak i do czego wykorzystać AI?

Sztuczna inteligencja w biznesie – jak i do czego wykorzystać AI?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 203 wyświetleń
Jakie buty w góry na lato? Najważniejsze cechy letnich butów turystycznych

Jakie buty w góry na lato? Najważniejsze cechy letnich butów turystycznych

  • Przeczytasz w 4 minut
  • 352 wyświetleń
Jak się ubrać na rozmowę o pracę – 10 najlepszych i 10 najgorszych pomysłów

Jak się ubrać na rozmowę o pracę – 10 najlepszych i 10 najgorszych pomysłów

  • Przeczytasz w 12 minut
  • 690 wyświetleń
Tkanina Water repellent – czym się charakteryzuje?

Tkanina Water repellent – czym się charakteryzuje?

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 531 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl