W góry z plecakiem – 10 rzeczy, które musisz zabrać ze sobą
Artykuł sponsorowany
- Data publikacji 12 kwietnia 2024
- Przeczytasz w 3 minut
- 131 wyświetleń
Nie od dzisiaj wiadomo, że umiejętny dobór wyposażenia plecaka górskiego to kluczowy aspekt odpowiedniego przygotowania do wyprawy. Oto dziesięć najważniejszych rzeczy, których nie może w nim zabraknąć!
1. Polar lub ciepły sweter
Nieosłonięte szczyty górskie charakteryzują się nie tylko silniejszymi podmuchami wiatru, ale też i niższą odczuwalną temperaturą. Z tego powodu nawet podczas letniego trekkingu warto mieć w plecaku dodatkową ciepłą odzież, którą będzie można założyć w trakcie postojów. Podejścia wymagają dużego nakładu sił, ale po kilku minutach spędzonych na dużych wysokościach względnych każdy może odczuć panujący w tym miejscu chłód!
2. Kurtka przeciwdeszczowa
Nieprzewidywalność gór jest jedną z ich największych zalet, jednak nikt nie lubi całkowitego przemoczenia swoich ubrań – zwłaszcza, jeśli czeka nas jeszcze wielogodzinny powrót do domu. Cienka kurtka typu hardshell lub płaszcz przeciwdeszczowy pozwalają osłonić się przed silnymi opadami szczególnie latem, kiedy to prawdopodobieństwo ich wystąpienia wzrasta.
3. Apteczka
Bezpieczeństwo to podstawa. Nowoczesne apteczki nie zajmują dużo miejsca, dlatego nawet poręczny plecak Kanken, Nike czy Puma pomieści niewielki pakunek, który w sytuacjach kryzysowych okazuje się być na wagę złota. Opatrunki, nożyczki i bandaż uciskowy pozwalają na zastosowanie się do reguł udzielania pierwszej pomocy nie tylko w kontekście własnej osoby, ale też i pozostałych współtowarzyszy na szlaku.
4. Krem z filtrem
Przydatny okazuje się być również krem z filtrem SPF, który należy kilkukrotnie nakładać na skórę twarzy i ciało w trakcie wielogodzinnych trekkingów. O oparzenia słoneczne w górach nietrudno, dlatego taka forma ochrony pozwala uniknąć nieprzyjemnego pieczenia przez najbliższe dni po powrocie z urlopu.
5. Przekąski
Przekąski na szlaku to najlepszy sposób na uniknięcie deficytu energetycznego. Mogą one przyjąć formę czekolady, musów owocowych lub żeli energetycznych – w każdej wybranej sprawdzą się w swojej roli. Najważniejsze to wybrać taki rodzaj jedzenia, który nam smakuje!
6. Zapas wody
Nie ma znaczenia, czy wyjazd w góry ma miejsce latem, czy też w chłodniejszych miesiącach – litr wody to zdecydowanie za mało. Zwiększona aktywność fizyczna skutkuje utratą wody poprzez skórę, dlatego na dnie plecaka powinien znaleźć się zapas na tyle duży, że wystarczy nawet w przypadku przedłużenia hikingu o kilka dodatkowych godzin.
7. Czapka
Optymalnym wyborem są sportowe czapki z daszkiem w miesiącach ciepłych oraz czapki termoaktywne w przypadku planowania wędrówek górskich zimą i jesienią. Warto jednak pamiętać o tym, że w warunkach outdooru bawełna i len sprawdzają się gorzej, niż ma to miejsce w przypadku akcesoriów wykonanych z włókien syntetycznych. Poszukując alternatywy dla ciepłych czapek naturalnych, należy rozważyć natomiast produkty wykonane z wełny merino.
8. Dodatkowe źródło zasilania
Powerbank to prosty i tani gadżet, który nierzadko okazuje się być bezcenny w warunkach polowych. Możliwość podładowania telefonu lub zewnętrznego urządzenia GPS daje gwarancję, że powrót ze szlaku do domu obędzie się bez niebezpiecznych sytuacji po drodze.
9. Latarka
Turystyka górska najchętniej jest uprawiana za dnia, jednak każdy plecak turystyczny jest na tyle duży, że bez problemu znajdzie się w nim miejsce na latarkę. Zmrok może wędrowców zastać w momencie schodzenia z trasy, dlatego wówczas dodatkowe źródło światła będzie mogło zastąpić niezbędny do innych funkcji smartfon.
10. Skarpetki na zmianę
Trwająca wiele godzin aktywność fizyczna wiąże się z tym, że potrzeba zmiany ubrania na trasie jest czymś naturalnym. Dodatkowa para skarpet znacząco podniesie komfort całej wędrówki, a przy okazji będzie stanowić wyjście awaryjne w przypadku konieczności przeprawiania się przez górskie strumyki.
Warto zobaczyć
Warto zobaczyć
Jak negocjować lepsze warunki pożyczki i zaoszczędzić pieniądze?
- Przeczytasz w 5 minut
- 341 wyświetleń