Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Sport > W góry z plecakiem – 10 rzeczy, które musisz zabrać ze sobą

W góry z plecakiem – 10 rzeczy, które musisz zabrać ze sobą

W góry z plecakiem – 10 rzeczy, które musisz zabrać ze sobą

Nie od dzisiaj wiadomo, że umiejętny dobór wyposażenia plecaka górskiego to kluczowy aspekt odpowiedniego przygotowania do wyprawy. Oto dziesięć najważniejszych rzeczy, których nie może w nim zabraknąć!

1. Polar lub ciepły sweter

Nieosłonięte szczyty górskie charakteryzują się nie tylko silniejszymi podmuchami wiatru, ale też i niższą odczuwalną temperaturą. Z tego powodu nawet podczas letniego trekkingu warto mieć w plecaku dodatkową ciepłą odzież, którą będzie można założyć w trakcie postojów. Podejścia wymagają dużego nakładu sił, ale po kilku minutach spędzonych na dużych wysokościach względnych każdy może odczuć panujący w tym miejscu chłód!

2. Kurtka przeciwdeszczowa

Nieprzewidywalność gór jest jedną z ich największych zalet, jednak nikt nie lubi całkowitego przemoczenia swoich ubrań – zwłaszcza, jeśli czeka nas jeszcze wielogodzinny powrót do domu. Cienka kurtka typu hardshell lub płaszcz przeciwdeszczowy pozwalają osłonić się przed silnymi opadami szczególnie latem, kiedy to prawdopodobieństwo ich wystąpienia wzrasta.

3. Apteczka

Bezpieczeństwo to podstawa. Nowoczesne apteczki nie zajmują dużo miejsca, dlatego nawet poręczny plecak Kanken, Nike czy Puma pomieści niewielki pakunek, który w sytuacjach kryzysowych okazuje się być na wagę złota. Opatrunki, nożyczki i bandaż uciskowy pozwalają na zastosowanie się do reguł udzielania pierwszej pomocy nie tylko w kontekście własnej osoby, ale też i pozostałych współtowarzyszy na szlaku.

4. Krem z filtrem

Przydatny okazuje się być również krem z filtrem SPF, który należy kilkukrotnie nakładać na skórę twarzy i ciało w trakcie wielogodzinnych trekkingów. O oparzenia słoneczne w górach nietrudno, dlatego taka forma ochrony pozwala uniknąć nieprzyjemnego pieczenia przez najbliższe dni po powrocie z urlopu.

5. Przekąski

Przekąski na szlaku to najlepszy sposób na uniknięcie deficytu energetycznego. Mogą one przyjąć formę czekolady, musów owocowych lub żeli energetycznych – w każdej wybranej sprawdzą się w swojej roli. Najważniejsze to wybrać taki rodzaj jedzenia, który nam smakuje!

6. Zapas wody

Nie ma znaczenia, czy wyjazd w góry ma miejsce latem, czy też w chłodniejszych miesiącach – litr wody to zdecydowanie za mało. Zwiększona aktywność fizyczna skutkuje utratą wody poprzez skórę, dlatego na dnie plecaka powinien znaleźć się zapas na tyle duży, że wystarczy nawet w przypadku przedłużenia hikingu o kilka dodatkowych godzin.

7. Czapka

Optymalnym wyborem są sportowe czapki z daszkiem w miesiącach ciepłych oraz czapki termoaktywne w przypadku planowania wędrówek górskich zimą i jesienią. Warto jednak pamiętać o tym, że w warunkach outdooru bawełna i len sprawdzają się gorzej, niż ma to miejsce w przypadku akcesoriów wykonanych z włókien syntetycznych. Poszukując alternatywy dla ciepłych czapek naturalnych, należy rozważyć natomiast produkty wykonane z wełny merino.

8. Dodatkowe źródło zasilania

Powerbank to prosty i tani gadżet, który nierzadko okazuje się być bezcenny w warunkach polowych. Możliwość podładowania telefonu lub zewnętrznego urządzenia GPS daje gwarancję, że powrót ze szlaku do domu obędzie się bez niebezpiecznych sytuacji po drodze.

9. Latarka

Turystyka górska najchętniej jest uprawiana za dnia, jednak każdy plecak turystyczny jest na tyle duży, że bez problemu znajdzie się w nim miejsce na latarkę. Zmrok może wędrowców zastać w momencie schodzenia z trasy, dlatego wówczas dodatkowe źródło światła będzie mogło zastąpić niezbędny do innych funkcji smartfon.

10. Skarpetki na zmianę

Trwająca wiele godzin aktywność fizyczna wiąże się z tym, że potrzeba zmiany ubrania na trasie jest czymś naturalnym. Dodatkowa para skarpet znacząco podniesie komfort całej wędrówki, a przy okazji będzie stanowić wyjście awaryjne w przypadku konieczności przeprawiania się przez górskie strumyki.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Gramatura pościeli – co warto o niej wiedzieć i jaką wybrać?

Gramatura pościeli – co warto o niej wiedzieć i jaką wybrać?

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 65 wyświetleń
Współczesne koncepcje zarządzania biznesem

Współczesne koncepcje zarządzania biznesem

  • Przeczytasz w 6 minut
  • 1123 wyświetleń
Pilates – co to jest oraz jaki ma wpływ na zdrowie?

Pilates – co to jest oraz jaki ma wpływ na zdrowie?

  • Przeczytasz w 11 minut
  • 165 wyświetleń
Mech chrobotek na ścianie. Wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim postawisz na zakup tej dekoracji

Mech chrobotek na ścianie. Wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim postawisz na zakup tej dekoracji

  • Przeczytasz w 5 minut
  • 360 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl