Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > RTV i AGD > Wertykulator do trawy – jaki kupić?

Wertykulator do trawy – jaki kupić?

Wertykulator do trawy – jaki kupić?

Piękny, zielony trawnik przestanie być Twoim marzeniem, kiedy zaczniesz odpowiednio o niego dbać. By trawa rosła szybko i zdrowo, trzeba zapewnić jej dobry dostęp do wody i powietrza, a także usuwać z trawnika filc i chwasty. Właśnie tymi zadaniami zajmuje się wertykulator do trawy. To urządzenie, które – tuż po kosiarce – powinno stać się najważniejszym sprzętem do pielęgnacji trawy w Twoim ogrodzie. Dowiedz się, jak wybrać wertykulator, który dobrze zadba o trawnik!

Wertykulator do trawy – dlaczego warto go kupić?

Wertykulatory do trawy wykonują w trawniku podłużne nacięcia. Wykorzystują do tego noże, które wbijają się w glebę na wybraną głębokość. W ten sposób przecinają darń, dzięki czemu korzenie trawy mają lepszy dostęp do wody, powietrza i składników mineralnych.

Oprócz tego wertykulator zbiera z powierzchni trawnika filc, czyli zbite resztki skoszonej trawy. Usuwa także mchy, chwasty i inne rośliny, które zakłócają wzrost trawy. Po wertykulacji trawa jest lepiej odżywiona i ma korzystniejsze warunki do wzrostu.

Pierwszą wertykulację przeprowadza się pod koniec marca lub na początku kwietnia, w zależności od pogody. Drugą najlepiej pod koniec września. Choć wertykulatora używa się dwa razy w roku, jest bardzo ważnym narzędziem. Wiosną pomaga zregenerować trawnik po zimie, jesienią wzmocnić się przed nadejściem mrozów i śniegów. Więcej informacji o tym, jak wertykulatory pomagają trawie, znajdziesz na https://wnetrzadlaciebie.com/wertykulator-do-czego-sluzy-jaki-wybrac.

Wertykulator do trawy – jaki rodzaj wybrać?

Skoro wiesz już, dlaczego warto mieć w garażu lub piwnicy wertykulator do trawy, czas wybrać typ urządzenia. Dzielą się na trzy najważniejsze grupy: ręczne, elektryczne i spalinowe.

Kiedy warto postawić na wertykulator ręczny?

To najprostsze urządzenia do wertykulacji. Ich najważniejszą częścią jest zwykle wał najeżony ostrzami. Czasami taki sprzęt ma także koła, które ułatwiają jego przetaczanie. Wertykulator ręczny pcha się specjalną rękojeścią.

Takie urządzenia nadają się do pielęgnacji małych trawników. Najlepiej wybierać je wtedy, gdy ogród ma powierzchnię nie większą niż 100 m2. Dobrze sprawdzą się na równym terenie. Przy trawniku najeżonym nierównościami praca będzie mocno utrudniona. To jednak rozwiązanie budżetowe – dla tych, którzy nie chcą inwestować w pielęgnację trawnika większych pieniędzy.

elektryczny wertykulator do trawy
Elektryczny wertykulator do trawy, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

Kiedy warto postawić na wertykulator elektryczny?

Elektryczny wertykulator do trawy to duże ułatwienie dla każdego ogrodnika. Mechanizm tnący jest zasilany z sieci elektrycznej lub poprzez akumulator. Wystarczy, że ustawisz głębokość nacięć i możesz spokojnie pchać urządzenie.

Takie urządzenia idealnie nadają się do przydomowych ogrodów. Najlepiej spisują się na trawnikach o powierzchni od 100 do 900 m2. Trzeba zwrócić uwagę na moc urządzenia. W najmniejszych ogrodach wystarczy wertykulator o mocy 1000 W. W większych lepiej sięgnąć po takie z silnikiem 1400-1500 W. Ogrody o powierzchni ok. 900 m2 najlepiej wertykulować sprzętem o mocy 1800 W.

Oczywiście również słabszym sprzętem możemy skosić duży ogród. Wtedy jednak wertykulator szybciej się zużyje. Mocniejsze od akumulatorowych są urządzenia podłączane kablem do sieci. Kiedy w pobliżu trawnika jest dostęp do prądu, będą dobrym wyborem. Są znacznie tańsze od urządzeń spalinowych, ze względu na cichą pracę nadają się do przydomowych trawników.

Kiedy warto postawić na wertykulator spalinowy?

Spalinowy wertykulator do trawy to urządzenie równie łatwe w obsłudze, jak elektryczny model. Dysponuje jednak zazwyczaj dużo większą mocą, często kilku koni mechanicznych.

Z tego powodu spalinowe urządzenia będą świetnie nadawać się do pielęgnacji dużych trawników, zwłaszcza o powierzchni przekraczającej 1000 m2. Poradzą sobie nawet na terenach pochyłych i nierównych działkach. Warto kupić taki wertykulator również wtedy, gdy chcesz odświeżyć mocno zaniedbany trawnik.

Spalinowy wertykulator do trawy będzie też idealnym rozwiązaniem tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, że to urządzenia najdroższe, a przy tym dość głośne.

Wertykulator – jaki kupić? Najważniejsze parametry

Większość ludzi nie lubi się przesadnie męczyć, dlatego zdecydowanie popularniejsze od ręcznych są dziś wertykulatory spalinowe oraz elektryczne. O jednej z ich najważniejszych cech, czyli mocy, wiesz już sporo. Czas przyjrzeć się innym parametrom.

Noże i ostrza

Na szybkość i komfort pracy wpływ ma przede wszystkim liczba noży. Jeśli Twój wertykulator będzie mieć ich więcej, za jednym zamachem zbierze z trawy więcej filcu. Standardem jest obecność 15 ostrzy tnących.

Zwróć jednak uwagę również na rozstaw noży wewnątrz urządzenia. Jeśli przerwy pomiędzy nimi będą mniejsze, ich praca będzie dokładniejsza. Ważny jest także oczywiście materiał, z jakiego są wykonane. Najdłużej będą Ci służyć noże ze stali nierdzewnej.

Przed zakupem warto też upewnić się, że do wybranego modelu dostępne są części zamienne. Inaczej, kiedy Twoje noże na przykład popękają, wertykulator stanie się bezużyteczny.

Głębokość nacięć

Nacięcia gleby do istota pracy, jaką wykonuje wertykulator. Jaki kupić, by miały optymalną głębokość? Przede wszystkim model, który umożliwia regulację tego parametru.

Dziś większość wertykulatorów posiada kilka wbudowanych ustawień głębokości cięcia – niektóre nawet osiem czy dziesięć. Najczęściej do regulacji głębokości służy specjalne pokrętło.

Warto pamiętać, że w przydomowym ogrodzie wystarczą nacięcia o głębokości 5-20 milimetrów. Nie trzeba korzystać z pełni możliwości urządzenia w tym zakresie. Po głębszych nacięciach korzenie trawy dłużej się goją.

spalinowy wertykulator do trawy
Spalinowy wertykulator do trawy, źródło zdjęcia: strona sklepu Powermat

Szerokość robocza

Ten parametr wpływa przede wszystkim na szybkość pracy. Im większa szerokość robocza, tym więcej trawnika będzie można odświeżyć za jednym przejazdem. Kiedy zajmujesz się dużymi połaciami trawnika, szukaj jak najszerszych wertykulatorów.

Kosz do wertykulatora

Podobnie jak w przypadku kosiarki, obecność kosza znacznie usprawnia pracę. Bez niego będzie trzeba zbierać odpadki ręcznie. Tyle że kosze wertykulatorów wypełniają się bardzo szybko. Przy większych ogrodach ich ciągłe opróżnianie będzie uciążliwe. W takich sytuacjach szukaj więc urządzeń z koszem o pojemności co najmniej 40-50 litrów.

Koła wertykulatora

Przy wertykulatorach ręcznych wybór jest prosty – te z kołami będzie łatwiej przesuwać. Urządzenia elektryczne i spalinowe koła mają zawsze, ale warto rzucić na nie okiem przed zakupem.

Urządzeniem będzie łatwiej manewrować, jeśli będzie posiadać spore koła. Chodzi zarówno o te przednie, jak i tylne. W małe kółka będzie wplątywać się filc i usuwane resztki. Najlepiej radzą sobie wertykulatory do trawy, w których przednie i tylne koła są podobnej wielkości.

Uniwersalność urządzenia

Zakup wertykulatora elektrycznego lub spalinowego wiąże się zwykle z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. W związku z tym warto rozważyć zainwestowanie tych pieniędzy w uniwersalne urządzenia. W sklepach ze sprzętem ogrodowym znajdziesz urządzenia 2w1 – wertykulatory i aeratory. Wybór odpowiedniej końcówki roboczej pozwala nie tylko nacinać, ale też nakłuwać trawnik. Wtedy jest lepiej napowietrzony.

Jakość wykonania

Przy zakupie zwróćmy też uwagę na jakość poszczególnych komponentów i części wertykulatora. To ona decyduje o żywotności urządzenia. Liczy się materiał na noże – jak już wspomnieliśmy, najlepsza jest stal nierdzewna – ale również dokładne łączenia poszczególnych części oraz solidne koła.

Podsumowanie: wertykulator do trawy – jaki kupić?

Wertykulator do trawy wykonuje w niej podłużne nacięcia. Dzięki nim do korzeni dostaje się więcej wody i powietrza. Urządzenie usuwa też filc, mech i chwasty.

Do wyboru masz trzy rodzaje wertykulatorów. Pierwszy to urządzenia ręczne, dobre dla oszczędnych, którzy mają do pielęgnacji małe ogródki. Przy trawnikach o wielkości ponad 100 m2 lepiej wybrać wertykulator elektryczny. Im większa działka, tym większa moc będzie potrzebna. Przy 1000 m2 przyda się już najmocniejsze, choć najdroższe urządzenie – spalinowe.

Oprócz mocy warto przyjrzeć się również kilku innym parametrom wertykulatorów. To przede wszystkim:

 • noże i ostrza,
 • głębokość nacięć,
 • szerokość robocza,
 • kosz do wertykulatora,
 • koła wertykulatora,
 • uniwersalność urządzenia,
 • jakość wykonania.

Jeśli oprócz pielęgnacji trawnika interesują Cię ciekawe dekoracje do ogrodu, przeczytaj tekst o kwietniku z palet: https://nowoczesny.pl/kwietnik-z-palet-jak-zrobic-tlumaczymy-krok-po-kroku/

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Ekspres kolbowy czy automatyczny? Jaki wybrać?

Ekspres kolbowy czy automatyczny? Jaki wybrać?

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 143 wyświetleń
Wąż świetlny LED – jak kreatywnie wykorzystać go do dekoracji przestrzeni?

Wąż świetlny LED – jak kreatywnie wykorzystać go do dekoracji przestrzeni?

 • Przeczytasz w 2 minut
 • 96 wyświetleń
Szybkie jedzenie do pracy — 12 posiłków do zrobienia w 15 minut

Szybkie jedzenie do pracy — 12 posiłków do zrobienia w 15 minut

 • Przeczytasz w 8 minut
 • 3174 wyświetleń
Czym myć podłogi drewniane? Jak je konserwować? Poznaj sprawdzone produkty

Czym myć podłogi drewniane? Jak je konserwować? Poznaj sprawdzone produkty

 • Przeczytasz w 7 minut
 • 185 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl