Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Kuchnia > Wysokoenergetyczna dieta bez tłuszczu – na czym polega?

Wysokoenergetyczna dieta bez tłuszczu – na czym polega?

Wysokoenergetyczna dieta bez tłuszczu – na czym polega?

Celem diety wysokoenergetycznej jest dostarczenie organizmowi większej ilości kalorii, niż wynika to z normalnego zapotrzebowania. Pewnym odłamem tego modelu żywienia jest dieta wysokoenergetyczna beztłuszczowa, przy której ilość przyjmowanego tłuszczu ograniczamy do minimum. Na czym dokładnie polega i kiedy warto ją stosować?

Czym jest wysokoenergetyczna dieta bez tłuszczu?

Wysokoenergetyczna dieta bez tłuszczu to jeden z modeli żywienia, który zakłada z jednej strony dostarczanie organizmowi większej liczby kalorii niż wynika to z dziennego zapotrzebowania, z drugiej strony eliminację tłuszczów do niezbędnego minimum. Innymi słowy, jadłospis należy budować w oparciu o pełnowartościowe białko i węglowodany, rezygnując jednocześnie z tłuszczów. Oczywiście, nasz organizm zwykle potrzebuje pewne minimalne ich ilości, jednak pilnujemy, aby nie przekroczyć dziennych dopuszczalnych dawek. W diecie wysokoenergetycznej beztłuszczowej bardzo istotne jest:

 • regularne spożywanie posiłków w pewnych odstępach czasowych,
 • przyjmowanie co najmniej 2 litrów płynów każdego dnia,
 • odpowiednie zbilansowanie posiłków,
 • przyjmowanie różnorodnych produktów,
 • wprowadzenie do diety koktajli lub soków warzywnych i owocowych.

Warto pamiętać, że źródłem tłuszczu jest nie tylko masło, margaryna czy olej roślinny. Znajduje się on również w produktach przetworzonych, dlatego ważna jest eliminacja wszelkiego rodzaju półproduktów, dań typu fast food oraz słodyczy.

na czym polega wysokoenergetyczna dieta bez tłuszczu, przykłady dań

Dieta wysokoenergetyczna beztłuszczowa – dla kogo?

Wysokoenergetyczna dieta bez tłuszczu nie jest typowym modelem żywienia. Najczęściej zaleca się go osobom, które muszą przyjmować większą ilość kalorii ze względu na wyniszczenie organizmu przez chorobę. Jednocześnie proponowana jest tym, którzy muszą zadbać o odciążenie wątroby oraz trzustki czy w ogóle układu pokarmowego. W grupie pacjentów stosujących tego rodzaju dietę znajdują się również osoby z chorobą wieńcową czy podwyższonym cholesterolem, które z jakichś powodów muszą przyjmować większą liczbę kalorii każdego dnia. Pamiętajmy jednak, że model ten nie powinien być wdrażany bez konsultacji z lekarzem oraz dietetykiem. Istnieje bowiem ryzyko uzupełniania diety w tak zwane puste kalorie, natomiast nie chodzi tutaj wyłącznie o wyrównanie bilansu. Wręcz przeciwnie – każda kaloria ma za zadanie wspomagać organizm chorego, dlatego posiłki trzeba komponować z głową.

Wysokoenergetyczna dieta beztłuszczowa – czym się wspomagać?

Dostarczenie organizmowi dużej liczby kalorii przy jednoczesnym wyeliminowaniu tłuszczów to bardzo trudne zadanie, zwłaszcza dla osób, które wcześniej nie musiały kierować się wytycznymi konkretnych modeli żywieniowych. Często sięgamy wtedy po pomoc w postaci specjalistycznych odżywek białkowych, które pomogą uzupełnić kalorie oraz składniki odżywcze. Pamiętajmy jednak, aby stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Odżywki to jeden z najlepszych sposobów uzupełniania diety – odżywka nie wymaga przyjmowania dodatkowego posiłku ani napoju, gdyż można dodać ją do zupy, soku czy koktajlu. Wszystko po to, aby chory w komfortowy sposób mógł przyjąć pożądaną liczbę kalorii każdego dnia. Dietę wysokoenergetyczną bez tłuszczu zwykle stosuje się w określonym czasie, jednak kuracji nie należy przerywać bez konsultacji ze specjalistą, który ją zlecił. 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Odkryj lampy solarne LED i oświetl ogród bez rachunków za prąd!

Odkryj lampy solarne LED i oświetl ogród bez rachunków za prąd!

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 112 wyświetleń
Stylizacje do biura – top 20 pomysłów, jak się ubrać do biura

Stylizacje do biura – top 20 pomysłów, jak się ubrać do biura

 • Przeczytasz w 11 minut
 • 372 wyświetleń
Portale kominkowe od Emultimax – doskonała dekoracja każdego wnętrza!

Portale kominkowe od Emultimax – doskonała dekoracja każdego wnętrza!

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 195 wyświetleń
Gdzie kupować sztuczne kwiaty? Główki, łodygi, bukiety

Gdzie kupować sztuczne kwiaty? Główki, łodygi, bukiety

 • Przeczytasz w 2 minut
 • 68 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl