Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Uroda > Żel z kwasem salicylowym – znajdziesz go w sklepie Topestetic

Żel z kwasem salicylowym – znajdziesz go w sklepie Topestetic

Żel z kwasem salicylowym – znajdziesz go w sklepie Topestetic

Kwas salicylowy to związek chemiczny, którego właściwości od dawna wykorzystywane są zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii. Produkty z jego zawartością sprawdzą się szczególnie dobrze u osób zmagających się z trądzikiem pospolitym czy nadmiernym łojotokiem. W poniższym wpisie odpowiemy na pytanie, dlaczego warto stosować kosmetyki z kwasem salicylowym!

Kwas salicylowy w kosmetykach 

Kwas salicylowy należy do grupy beta-hydroksykwasów (BHA) i stanowi pochodną kwasu benzoesowego. Na szerokie zastosowanie w kosmetologii wpłynęły głównie przeciwzapalne właściwości tej substancji. Jego naturalnym źródłem jest korzeń wierzby białej, natomiast substancję tą pozyskuje się również syntetycznie. Intensywność działania kwasu salicylowego w dużej mierze zależy od użytego w kosmetyku stężenia. Substancję tą wykorzystuje się nie tylko w produktach kosmetycznych, ale również podczas zabiegów gabinetowych. Ze względu na potencjalne działanie drażniące kwas salicylowy powinien być wprowadzany do pielęgnacji rozważnie i stopniowo. 

Jakie działanie na skórę ma kwas salicylowy?

1. Działanie przeciwtrądzikowe 

Trądzik pospolity to wyjątkowo częsta dermatoza, z którą zmagają się nie tylko osoby w wieku nastoletnim, ale także dorośli. Kwas salicylowy, dzięki swoim przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym właściwościom, doskonale sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej. Substancja ta skutecznie redukuje zmiany trądzikowe, zapobiega powstawaniu zaskórników i niweluje zaczerwienienia. 

Należy jednak pamiętać, że kwas salicylowy wykazuje również działanie złuszczające i wprowadzony do pielęgnacji w nadmiernej ilości (np. przy jednoczesnym stosowaniu wielu kosmetyków bazujących na tym samym składniku aktywnym) może doprowadzić do nadmiernego przesuszenia czy podrażnienia skóry. Dlatego kiedy zdecydujemy się na używanie kwasu salicylowego, pamiętajmy również o stosowaniu kosmetyków regenerujących i nawilżających. 

2. Niwelowanie zaskórników 

Zaskórniki, potocznie nazywane wągrami, mogą znacząco wpłynąć na wygląd naszej skóry. Kwas salicylowy doskonale sprawdzi się w ich niwelowaniu, dzięki swoim właściwościom keratolitycznym i normalizującym produkcję łoju. Stosowany regularnie, na przykład w postaci żelu czy toniku, skutecznie redukuje już istniejące zmiany oraz zapobiega powstawaniu nowym. 

3.  Poprawa tekstury skóry

Kwas salicylowy nie tylko niweluje zmiany trądzikowe, ale również wpływa na teksturę skóry. Keratolityczne działanie tego składnika widocznie wygładza powierzchnię cery, obkurcza rozszerzone ujścia gruczołów łojowych i redukuje widoczność przebarwień, ujednolicając tym samym koloryt skóry. Krem, serum, tonik czy żel z kwasem salicylowym – w sklepie Topestetic znajdziedzie każdy z tych produktów. Dzięki temu z łatwością dobierzecie kosmetyk, który najlepiej zaspokoi indywidualne potrzeby Waszej skóry. 

4. Profilaktyka przeciwstarzeniowa

Oprócz właściwości przeciwtrądzikowych, kwas salicylowy działa również przeciwstarzeniowo. Kosmetyki z tym składnikiem pobudzają skórę do regeneracji, spłycają zmarszczki i pozytywnie wpływają na strukturę cery. W bogatej ofercie marek kosmetycznych znajdziecie produkty, które łączą w sobie działanie różnych kwasów złuszczających. Warto zwrócić na nie uwagę szczególnie w przypadku cery dojrzałej, ponieważ tego rodzaju preparaty zapewniają wielokierunkowe działanie. 

Pamiętajmy jednak, aby kwas salicylowy stosować rozważnie. Jeśli w naszej pielęgnacji aplikujemy już inne kwasy złuszczające lub retinol, w większości przypadków nie powinniśmy dodatkowo wprowadzać tego składnika. Stosowanie zbyt wielu produktów o działaniu złuszczającym może bowiem silnie podrażnić naszą skórę. Natomiast regularne używanie kwasu salicylowego przywraca skórze jędrność, uelastycznia ją i wygładza. 

5.  Łagodzenie zmian łuszczycowych, ŁZS i rogowacenia okołomieszkowego 

Osoby chorujące na łuszczycę lub łojotokowe zapalenie skóry, a także zmagające się z rogowaceniem okołomieszkowym, również mogą stosować kosmetyki z kwasem salicylowym. Żel z kwasem salicylowym zniweluje nadmierne łuszczenie się skóry, unormuje produkcję łoju oraz złagodzi świąd i stan zapalny. W sklepie z kosmetykami Topestetic znajdziecie zarówno produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry twarzy czy owłosionej skóry głowy, jak i ciała, które zawierają w swoim składzie kwas salicylowy. 

Kwas salicylowy to niezastąpiony składnik w codziennej pielęgnacji skóry osób borykających się z problemami trądzikowymi, zaskórnikami, stanami zapalnymi, nadmiernym łojotokiem lub widocznymi oznakami starzenia. Jego wszechstronne działanie sprawia, że kosmetyki z tym składnikiem sprawdzą się zarówno dla osób młodych, jak i dojrzałych, które pragną cieszyć się gładką i promienną skórą.

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Co trzeba wiedzieć przed malowaniem drewnianej elewacji? Poradnik dla początkującego

Co trzeba wiedzieć przed malowaniem drewnianej elewacji? Poradnik dla początkującego

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 276 wyświetleń
Dyspensery do taśm pakowych — jak wybrać?

Dyspensery do taśm pakowych — jak wybrać?

  • Przeczytasz w 3 minut
  • 215 wyświetleń
Czy można zadbać o skórę samodzielnie?

Czy można zadbać o skórę samodzielnie?

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 55 wyświetleń
Jak wybierać umywalki łazienkowe?

Jak wybierać umywalki łazienkowe?

  • Przeczytasz w 2 minut
  • 115 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl