Nowoczesny.pl
Nowoczesny.pl > Biznes > Znani projektanci mody – 16 wybitnych nazwisk 

Znani projektanci mody – 16 wybitnych nazwisk 

Znani projektanci mody – 16 wybitnych nazwisk 

Moda zawojowała światem. Każdego roku trendy się zmieniają, a projektanci mody głowią się i troją, aby stworzyć niezwykłe kreacje, które potem przede wszystkim gwiazdy założą na czerwony dywan. Znani projektanci mody prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach.

W dzisiejszym świecie jest wielu znanych i cenionych marek modowych, które już od lat są na rynku i każdego roku rosną w siłę. Jednak trzeba pamiętać, że nie każdemu sława przyszła łatwo. Jak zaczynali słynni projektanci mody? Christian Dior, Calvin Klein, Coco Chanel, Miuccia Prada – te i inne nazwiska pojawią się w tym artykule. 

Już zaraz zabiorę Cię w podróż po świecie mody. Zobaczysz, że nie liczy się tu tylko nadruk na odzieży, czy materiał. Odwiedzimy różne kraje, których marki są znane w każdej części globu. Opowiem Ci, jak osiągnęli tak wielki sukces oraz, jakie były początki ich kariery. 

Słynni projektanci prosto z centrum świata mody – Francja 

Christian Dior 

Nazwisko Dior jest znane na całym świecie. Nie bez przyczyny. ponieważ to jedna z największych marek modowych. Jednak nie stała się ona taka z dnia na dzień. Na jej sukces musiał pracować założyciel Christian Dior, który już od najmłodszych lat był zafascynowany sztuką. Rysował szkice, które potem udało mu się sprzedaż. To właśnie dzięki nim zarobił swoje pierwsze pieniądze. 

Christian Dior dużo myślał o sztuce i modzie, dlatego w 1928 roku porzucił szkołę i dzięki wsparciu finansowym swojego ojca udało mu się otworzyć małą galerię sztuki. W tym czasie było to dla niego spełnienie marzeń. W swojej galerii sprzedawał obrazy słynnych malarzy n.im. Picasa. Jednak jego szczęście nie trwało długo, ponieważ po pewnym czasie jego biznes upadł. Niedługo potem zatrudnił się u projektanta mody Roberta Pigueta. To właśnie dzięki niemu Christian Dior rozpoczął swoją przygodę z modą, a dokładnie mówiąc z projektowaniem odzieży. 

Po pewnym czasie zmienił pracę i został zastępcą projektanta Marca Bohana, ale jego kariera tam nie trwała długo. Wszystko przez wybuch wojny i powołanie do wojska. Po jej zakończeniu znowu wrócił do tego co kochał najbardziej – projektowania ubrań. Został zatrudniony u Luciena Lelonga. 

Projekty Diora zaczęły być coraz bardziej zauważalne w świecie modym i pod koniec 1946 roku. Dior otworzył własny dom mody. Jego ubrania znacznie różniły się od panującej mody w tamtych czasach. Słynny projektant mody spotkał się z masą krytyki – szczególnie przez kobiety po tym, jak wypuścił na rynek kolekcje sukien, które zakrywały nogi. Swoje niezadowolenie wyraziła nawet słynna projektantka Coco Chanele, która stwierdziła, że kobiety w tych sukienkach wyglądają śmiesznie, nosząc ubrania mężczyzny, który nie zna kobiet. Nie była to jednak długa krytyka, ponieważ po zakończeniu okresu wojennego Dior zaczął być coraz bardziej doceniany nie tylko na rynku francuskim, ale i światowym. Dzięki pokazom, gdzie spotykali się najlepsi projektanci mody mógł pokazywać swoje kreacje i przekonywać do nich nawet najwiekszych krytyków.

Christian Dior – charakterystyczne elementy 

Odzież Christiana Diora charakteryzowała się przede wszystkim kreowaniem kształtów kobiet. Ważne było także podkreślenie sylwetki. Stawiał na gorsety, które podkreślały talię i kształty modelek. Jego ubrania wykonany były główne z perkalu. 

Christian Dior – nie tylko ubrania 

Marka Dior to nie tylko ubrania. Posiada także linie kosmetyków. Produkowane są głównie dla kobiet, jednak mają także propozycje dla mężczyzn. Znani są także z ekskluzywnych torebek, zegarków oraz okularów przeciwsłonecznych

Dior – celebryci/ ambasadorzy marki 

Sposób na promowanie własnej marki to nie tylko doskonałe kreacje, ale i celebryci, którzy promują firmę. Najlepsi projektanci mody mogą pozwolić sobie na najbardziej antenowych celebrytów. Jednym z nich jest Johnny Depp, który wystąpił w reklamie perfum tej marki. Do tego grona należą jeszcze m.in. Jennifer Lawrence, Natalie Portman czy Anya Taylor-Joy. W tym roku nowym ambasadorem marki Dior stał się jeden z członków najpopularniejszej koreańskiej gruby BTS – Park Jimin. 

Louis Vuitton

Ta marka też nie powinna być nikomu obca. Została założona przez francuskiego przedsiębiorcę Louisa Vuittona. Słynny projektant mody na samym początku, podobnie jak Gucci produkował ekskluzywne walizki, torby i bagaże. Firma na przestrzeni lat coraz bardziej się rozwijała, a teraz znana jest na całym świecie i wielu celebrytów, jak i zwykłych ludzi posiada ubrania lub akcesoria z tej marki. Co ciekawe, jak podają źródła marka Louis Vuitton jest jedną z najczęściej podbarwionych. 

Louis Vuitton – charakterystyka ubrań 

Tą markę bardzo łatwo rozpoznać już z daleka. Ubrania w kolorze brązowym z charakterystycznym złotym monogramem LV to znak marki. Popularna jest także szachownica w tych samych kolorach. 

Louis Vuitton – nie tylko ubrania 

Na rynku możesz znaleźć torebki, buty, okulary, paski.

Vuitton – celebryci/ ambasadorzy marki 

 • Bradley Cooper 
 • Selena Gomez
 • Millie Bobby Brown 
 • Jung HoYeon 

Coco Chanel

Wcześniej wspomnianej Coco Chanel nie mogło tu zabraknąć. Była francuską projektantką mody. Nie uczęszczała do żadnej szkoły mody. Szyć nauczyła się sama z pomocą swojej ciotki, która pokazała jej tajniki krawiectwa. 

W wieku 30 lat założyła swój pierwszy mały sklepik z odzieżą, w którym sprzedawała głównie elegancką odzież damską i kapelusze. Po pewnym czasie wprowadziła do swojego biznesu także ubrania w stylu sportowy. Jej następnym krokiem była kolekcja dżerzejowym kostiumów. 

Coraz więcej osób zaczęła doceniać jej projekty, dlatego zdecydowała się założyć własny dom mody w 1919 roku. Dzięki temu, że nie tworzyła typowych ciasnych ubrań, tylko luźne i wygodne zyskała przychylność wielu kobiet. Przez kolejne lata jej projekty zaczęły podbijać nie tylko rynek francuski, ale i światowy. Inni znani projektanci mody mogli jej pozazdrościć.

Coco Chanel – charakterystyczne elementy 

Ubrania do Coco Chanele charakteryzowały się przede wszystkim prostotą i wygodą. Chciała zapewnić kobieta jak największą swobodę. Odrzuciła na bok gorsety i obcisłe sukienki. W swoich projektach stawia na klasykę. Unikała ciężkich materiałów oraz krzykliwych kolorów. Uważała, że ubrania powinny być funkcjonalne, elegancja była na drugim planie. 

Coco Chanel – nie tylko ubrania 

Marka Coco Chanel zyskała niezwykłą popularność dzięki perfumom i kosmetykom, które osiągnęły ogromny sukces. Co więcej, w kolekcji domu mody dostępne są także ekskluzywne torebki.

Chanel – celebryci/ ambasadorzy marki 

 • Brad Pitt
 • Nicole Kidman 
 • Keira Knightely 

Znani projektanci mody – Włochy 

Giorgio Armani

Najlepsi projektanci mody wywodzą się nie tylko z Francji, ale także i z Włoch. Jednym z najbardziej docenianych jest Giorgio Armani, który początkowo chciał zostać lekarzem, ale zmienił swoje priorytety i zajął się fotografią. Następnie znalazła pracę w domu mody Nino Cerruti, gdzie pracował do roku 1970. Postanowił odejść i założyć swój własny dom mody. 

Wraz ze swoim partnerem założyli markę, która zajmowała się projektowaniem odzieży dla mężczyzn. Słynny projektant mody już po roku działalności, postanowił skupić się także na modzie damskiej. Przyniosło mu to ogromną popularność i teraz gwiazdy na całym świecie noszą jego ubrania na wielki gale i rozdania nagród. 

Giorgio Armani – charakterystyka ubrań 

Ubrania marki Armani charakteryzują się prostym, ale ekskluzywnym i eleganckim stylem. Dominują klasyczne kolory. W damskich odzieży często dominują koraliki. 

Giorgio Armani – nie tylko ubrania

Armani zapewne najbardziej kojarzy się z eleganckimi i ekskluzywnymi garniturami. Ta marka to również m.in. perfumy, okulary, zegarki, paski i torby. 

Armani – celebryci/ ambasadorzy marki 

 • Cate Blanchett
 • Jackson Wang
 • Ryan Gosling 

Guccio Gucci

Na armanim się nie zatrzymujemy i przechodzimy dalej. Z włoch pochodzi kolejny słynny projektant mody Guccio Gucci. Można powiedzieć, że swoją przygodę z modą zaczął, kiedy pracował w ekskluzywnym 5-gwiazdkowym hotelu. Był windziarzem. 

Kiedy w 1906 roku wrócił do swojego miejsca urodzenia, czyli Florencji założył mały sklepik, w którym sprzedawał…nie, nie ubrania, ale torby bagażowe i siodła. Biznes powoli kwitł, a kilkanaście lat później zdecydował się także na produkcję skórzanych i ekskluzywnych toreb jeździeckich. Po ponad 30 latach na rynku zdecydował się na powiększenie swojej firmy. Dzisiaj firma ta produkuje także ubrania, które są noszone przez największe gwiazdy na całym świecie. Można je zobaczyć na czerwonym dywanie. 

Guccio Gucci – charakterystyka ubrań 

Na ubraniach często można zauważyć pasy w kolorze ciemno zielonym i czerwonym, które charakteryzują markę Gucci. Co więcej, ostatnio jest także kojarzona ze znakiem złotej pszczoły. Ubrania reprezentują współczesny styl. Gucci znane jest również z odważnego wzornictwa. 

Guccio Gucci – nie tylko ubrania 

Gucci jest znane również z perfum, butów, pasków plecaków, rękawiczek czy toreb.

Gucci – celebryci/ ambasadorzy marki 

 • Harry Styles
 • James Franco
 • Ryan Gosling 
 • Chris Evans 

Domenico Dolce & Stefano Gabbana

Czy spotkanie dwóch osób może przekształcić się w stworzenie jednego z największych domów mody na całym świecie? Tak. Ich spotkanie całkowicie odmieniło życie tej dwójce. Zaczęli ze sobą współpracować a 2 lata później założyli wspólnie dom mody, który jest dalej znany na całym świecie. 

Ojciec Dolce był krawcem, więc był od małego związany z tym kierunkiem. Kiedy był młody Domenico przejął firmę i zaczął ją dalej rozwijać. Po pewnym czasie postanowił opuścić rodzinne miasto i wybrać się do Mediolanu. Tam spotkał Stefano Gabbanę, a resztę historii już znamy. 

Jeśli chodzi o Stefano Gabbanę, to nie wiązał od samego początku swojej kariery w modzie. Uczęszczał na studia graficzne i w przyszłości chciał tworzyć reklamy. Jednak te priorytety się zmieniły, kiedy spotkał Dolce i wspólnie otworzyli firmę projektującą ubrania. 

Dolce&Gabbana – charakterystyka ubrań 

Ubrania od Dolce&Gabbana charakteryzują się nowoczesnością ale i prostotą. Inspiracją są oczywiście Włochy i ich jednolity śródziemnomorski styl. Można ich utożsamiać także ze zwierzęcymi nadrukami, kwiatami, czarnymi koronkami i haftami. 

Dolce&Gabbana – nie tylko ubrania 

Jak już wcześniej zauważyłeś słynni projektanci mody nie poprzestają na projektowaniu samych ubrań. Od Dolce&Gabbana możesz także dostać paski, zegarki, buty, torebki, perfumy czy czapki. 

Dolce&Gabbana – celebryci/ ambasadorzy marki

 • Kit Harington 
 • Matthew McConaughey 
 • Scarlett Johansson 
 • Emilia Clarke 

Miuccia Prada 

Nazwisko na pewno nie jest Ci obce. Nawet jeśli nie gustujesz w takich dodatkach, to Prada nie jest Ci obca. W szczególności, jeśli oglądałeś popularny film “Diabeł ubiera się u Prady”. 

Miuccia Prada urodziła się w Mediolanie. Można powiedzieć, że od samego początku jej życie było ukierunkowanie na modę, ponieważ jej dziadek był właścicielem domu mody, który otrzymała w spadku i postanowiła powiększyć dochody. Wprowadziła nowe wzory, produkty i akcesoria, które przypadły do gustu wielu kobietom na całym świecie. 

Miuccia Prada – charakterystyka ubrań 

Prada stawia na nowoczesność, rusza do przodu i wyprzedza swoje czasy. Jak powiedziała sama Miuccia Prada, nie zależy jej na nostalgii i przeszłości ale na nowoczesności i ruszaniu w przyszłość. Prada to marka, która dba o szczegóły. Ubrania łączą klasykę z nowoczesną elegancją. 

Miuccia Prada – nie tylko ubrania 

Prada to nie tylko ubrania. W swoim asortymencie posiada także m.in. okulary, torebki, buty, paski. 

Prada – celebryci/ ambasadorzy marki 

 • Tom Holland 
 • Emma Watson
 • Tobey Maguire 
 • Dane DeHaan 

Znani projektanci mody – ruszamy do Ameryki 

Calvin Klein 

Słynni projektanci mody pochodzą także z Ameryki. Jednym z nich jest Calvin Klein. Jak w wielu innych przypadkach, przeszłość jednego z najpopularniejszych projektantów zaczęła się już w domu. Jego babcia była krawcową i to ona zaszczepiła w nim miłość do szycia. Calvin Klein ukończył Art Students League of New York i Fashion Institute of Technology. Potem dostał się na staż w jednym z domów mody i po pewnym czasie otworzył swoją własną firmę wraz z przyjacielem. 

Teraz najbardziej popularna jest bielizna, która noszą ludzie na całym świecie. 

Calvin Klein – charakterystyka ubrań

Ubrania od Calvin Kleina to zazwyczaj typ unisex, to znaczy że mogą je nosić zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Stawiają na okrywanie i odważne myślenie. 

Calvin Klein – nie tylko ubrania 

W swoim asortymencie Klein ma do zaoferowania buty, paski, plecaki, perfumy, torebki, czapki. 

Calvin Klein – celebryci/ ambasadorzy marki 

 • Gigi Hadid 
 • Shawn Mendes 
 • Justin Bieber 
 • Kendall Jenner 
 • Zoe Saldana 

Michael Kors

Kolejnym Amerykańskim projektantem jest Michael Kors. Już od najmłodszych lat interesował się odzieżą. Wpłynął na to fakt, że jego matka była modelka, więc często miał styczność ze światem mody. Przygodę z projektowaniem rozpoczął już jako nastolatek – tworzył nowe kreacje, a także je sprzedawał. Nie miał własnego budynku, w którym pracował – wszystko powstawało w piwnicy jego rodziców. 

Kors chciał się kształcić, dlatego w 1977 roku udał się na Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku. Jego edukacja nie potrwała długo, ponieważ po 9 miesiącach zrezygnował z nauki i podjął się pracy w butiku, gdzie sprzedawał, a potem i projektował ubrania. Jego kreacje zwróciły uwagę Dawn Mello, która postanowiła to zatrudnić u siebie w domu mody. Następnie pracował we Francji w domu mody Celine. 

Dopiero w 2002 roku postanowił odejść z domu mody Celine i skupić się na własnej karierze, projektowaniu i wyrabianiu ubrań pod własnym nazwiskiem.

Michael Kors – charakterystyka ubrań 

Ubrania charakteryzują się nowoczesnościa oraz luksusowością.

Michael Kors – nie tylko ubrania 

Słyszysz Michael Kors, myślisz: torebki. Tak, Kors jest znany z produkcji wielu akcesoriów zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet – walizki, paski, zegarki, buty, czapki. 

Kors – celebryci/ ambasadorzy marki 

 • Bella Hadid 
 • Tsubasa Honda 
 • Anushka Sharma 

Tommy Hilfiger

W przeciwieństwie do poprzedników, swoją przygodę i zainteresowanie modą osiągnął dopiero, kiedy miał 20 lat. Pojechał do Nowego Jorku, gdzie znalazł pracę w sklepie Browns. Zajmował się nie tylko sprzedażą ale i sprowadzaniem spodni. 

Pracował tam przez krótki czas, ponieważ postanowił założyć swój własny biznes, który nawał The People’s Place. Niestety Hilfiger musiał zamknąć swój sklep, ponieważ miejsce, w którym był budynek miało zostać zrównane z ziemią i przygotowane do wybudowania centrum handlowo-rekreacyjnego.

Po tym wydarzeniu skupił się na projektowaniu do swoich innych sklepów w odzieżą. Już po 5 latach swojej kariery z krawiectwem otrzymał wiele propozycji współpracy m.in. od Calvina Kleina, jednak nie przyjął żadnej z nich. Słynny projektant mody postanowił skupić się na swoich sklepach i marce. 

Tommy Hilfiger – charakterystyka ubrań 

Często można je rozpoznać przez połączenie czerwonego, białego i granatowego koloru. Łączy odzież sportową z elegancją. 

Tommy Hilfiger – nie tylko ubrania 

Hilfiger wypuszcza na rynek także: buty, torebki, czapki, paski, okulary. 

Hilfiger – celebryci/ ambasadorzy marki 

 • Gigi Hadid 
 • Shawn Mendes
 • Zendaya 

Znani projektanci mody – Polska 

Słynni projektanci mody to nie tylko Francja, Włochy czy Ameryka. U nas w Polsce także mamy kilku wybitnych projektantów, których kreacje noszą gwiazdy z Hollywood. 

Jednym ze znanych projektantów jest Dawid Woliński, którego możesz kojarzyć z programu TVN ”Top Model”, gdzie jest jurorem. Już od najmłodszych lat ciągnęło go do mody i sztuki. Uczęszczał do Prywatnego Liceum Plastycznego we Wrocławiu. Uczył się w Akademii Sztuk Pięknych i Szkole Projektowania Ubioru i Kostiumu Filmowego W Warszawie. Jego kariera zaczęła nabierać tempa w 2003 roku, gdzie zadebiutował na rynku ze swoją kolekcja ubrań. Następnie udał się na Fashion Week do Lizbony, gdzie jego kolekcja spodobała się wielu krytykom. Teraz jest jednym z najbardziej docenianych projektantów w Polsce. W jego ubraniach chodziły takie gwiazdy jak: Małgorzata Kożuchowska, Ann Mucha, Paris Hilton.

Kolejni na liście są znani projektanci mody Paprocki&Brzozowski. Oboje są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Rok po ukończeniu studiów pokazali swoją pierwszą kolekcję. Sprawiła, że zyskali bardzo duże uznanie wśród krytyków. Ich kreacje są lubiane przez polskie gwiazdy, które często wybierają projekty tych dwóch panów na czerwony dywan. Słynni projektanci mody w Polsce zaskakują coraz to nowszymi strojami.

Nie można zapomnieć o Gosi Baczyńskiej, która już w wieku 12 lat nauczyła się szyć. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a potem wyjechała do Londynu. To dzięki pracy tam, rozwinęła swoje umiejętności i stworzyła własną markę. jej kreacje zaczęły trafiać na okładki magazynów modowych. W 2017 roku jedną z jej sukni miała na sobie Księżna Kate. 

Inni słynni projektanci mody 

Alexander McQueen 

Znani projektanci mody pochodzą także z Wielkiej Brytani. Jednym z nich jest Alexander McQueen, który na początku swojej kariery szokował prowokacyjną odzieżą, oraz bardzo drastyczną i emocjonalną oprawą pokazów mody. Jednak z biegiem lat jego kreacje nie były aż tak odważne. Jednak dzięki swojej kreatywności i talentowi zyskał rozgłos. Jego ubrania nosiły m.ni. takie gwiazdy jak Lady Gaga czy Rihanna.  

Cristobal Balenciaga 

Hiszpański projektant mody, który tworzył kreacje o niebanalnych kształtach. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych twórców haute couture – wysokie krawiectwo. Na samym początku pracował jako projektant w swojej rodzinnej Hiszpanii, gdzie jego projekty były uwielbiane przez arystokrację i rodzinę królewską.  Przez wojnę domową w Hiszpanii musiał zamknąć sklepy i udał się do Paryża wraz ze swoim partnerem. W 1937 roku otworzył paryski dom kupiecki. Do swojego stylu wprowadził intensywne kolory. luźne sukienki oraz spódnice bombki. 

Karl Lagerfeld 

Niemiecki projektant mody. Jest uznawany nie tylko za ponadczasowego stylistę i projektanta ale i fotografa. Od 1983 roku był dyrektorem artystycznym domu modu Chanel. Wprowadził dynamiczne zmiany i nowoczesne podejście do starych idei. Pracował także nad swoją marką pod własnym imieniem i nazwiskiem. Nawet najlepsi projektanci mody chcieli z nim współpracować. Jako ciekawostkę należy dodać, że był autorem etykiet na napoju Coca-Cola. Był to bardzo charakterystyczny projektant, jeśli chodzi o wygląd. Miał szare włosy związane w kitkę, a najczęściej można było go zobaczyć w białej koszuli, czarnym garniturze, ciemnych okularach przeciwsłonecznych i skórzanych rękawiczkach.

Na rynku jest jeszcze wiele znanych i cenionych marek. Jednak opisać je wszystkie jest naprawdę trudno. Wybrałam te, które są najbardziej cenione i popularne wśród ludzi na całym świecie. Mam nadzieję, że ten artykuł pokazał Ci, że nie zawsze łatwo jest osiągnąć sukces i trzeba pracować na niego latami oraz szukać i ryzykować. 

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Diament a brylant – poznaj podstawowe różnice!

Diament a brylant – poznaj podstawowe różnice!

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 176 wyświetleń
Ile łyżka ma gram? 

Ile łyżka ma gram? 

 • Przeczytasz w 5 minut
 • 361 wyświetleń
Współczesne koncepcje zarządzania biznesem

Współczesne koncepcje zarządzania biznesem

 • Przeczytasz w 6 minut
 • 940 wyświetleń
Jaki nadruk na bluzie wybrać? Poznaj bliżej dostępne metody

Jaki nadruk na bluzie wybrać? Poznaj bliżej dostępne metody

 • Przeczytasz w 3 minut
 • 171 wyświetleń

© 2023 Nowoczesny.pl